W 1919 roku rozpoczęła się wojna między Polską a Rosją Sowiecką. W pierwszym okresie to nasze wojska uzyskiwały przewagę, zajmując m.in. Kijów. Jednak wkrótce sytuacja się zmieniła i oddziały Michaiła Tuchaczewskiego, b. oficera carskiego stanęły pod Warszawą. Lenin i Trocki chcieli przejść przez Polskę na pomoc rewolucji niemieckiej. Europie groził zalew komunizmu. Na szczęście Polakom, po olbrzymiej mobilizacji całego narodu i współpracy różnych środowisk politycznych, udało się pokonać wroga. Zasługi spadły na naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, ale duży udział w wielkim zwycięstwie mieli też polscy i francuscy dowódcy, tacy jak Rozwadowski czy Sikorski. Poza tym świetnie spisali się nasi kryptolodzy, którzy poznali plany Sowietów. Do tego ofensywę na froncie południowym wstrzymał Stalin.
W okresie PRL-u Ludowe Wojsko Polskie świętowało rocznicę Bitwy pod Lenino. Po zmianach ustrojowych powrócono do tradycji międzywojennej. 15 sierpnia jest też ustawowo dniem wolnym od pracy.
Bitwa Warszawska jest uznawana za jedną z 20 najważniejszych w historii świata. Polacy uratowali bowiem Europę przed bolszewizmem.
- Szymon Hołownia z wizytą w Piotrkowie. Udało się nam porozmawiać z marszałkiem Sejmu
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków