Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Zbigniew Ziemba – wicemarszałek Województwa Łódzkiego, który przekazał na ręce wójta Aleksandrowa, Pawła Mamrota umowy dotacyjne dotyczące realizacji czterech zadań inwestycyjnych.
Część referatową rozpoczął dr Piotr Wypych, zastępca dyrektora Łódzkich Parków Krajobrazowych prelekcją pt.: „Garncarstwo w Dąbrowie nad Czarną”, następnie Aleksandra Grad z Muzeum Regionalnego w Opocznie omówiła „Dzień powszedni mieszkańców nadpilickiej wsi na przykładzie wyposażenia i wystroju wiejskiej chałupy z przełomu XIX i XX w.”. Dr n. med. Michał Skoczylas z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przedstawił prelekcję pt.: „Ogólna sytuacja historyczna i warunki życia codziennego na ziemi szczecińskiej po II wojnie światowej w odniesieniu do migracji ludności ze zlewni Pilicy na Pomorze Odrzańskie”. Paweł Kendra z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim mówił o „Życiu codziennym na terenie Środkowego Nadpilicza w okresie II wojny światowej”. Regionaliści ziemi opoczyńskiej – Barbara i Przemysław Ciszewscy omówili temat „Ślady średniowiecznej organizacji produkcji w etymologii nazw miejscowości Środkowego Nadpilicza”. Dr hab. Marcin Kiedrzyński z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił zagadnienie „Źródła, źródliska, strumienie – oazy bioróżnorodności w krajobrazie Nadpilicza”.
Gościnnie podczas konferencji z pięknym koncertem wystąpił również zespół „Pylcza”. Podczas konferencji Organizatorzy zad\\apewnili gadżety dla uczestników spotkania, wśród nich wydawnictwo ukazując współpracę gminy Aleksandrów z Oddziałem PTTK w Żarnowie.
Większość osób uczestniczących w konferencji, stanowili mieszkańcy gminy Aleksandrów, ale sporą grupę tworzyli również członkowie PTTK z Żarnowa, Końskich, Opoczna i Warszawy. Konferencja była doskonałym momentem, aby uhonorować Włodzimierza Szafińskiego – Prezesa Oddziału PTTK w Żarnowie okolicznościowym pucharem, jako podziękowanie za 24 lata pracy na rzecz promocji walorów turystyczno-krajoznawczych gminy Aleksandrów. Puchar został wręczony przez wójta gminy, przewodniczącą Rady Gminy oraz wicemarszałka Województwa Łódzkiego.
Konferencja popularno – naukowa połączona była ze spływem kajakowym rzeką Pilicą, który odbył się następnego dnia, w niedzielę 18 lipca. Rzeką Pilicą popłynęło 100 osób. Po dopłynięciu do Ostrowa, uczestnicy spotkali się przy grillu i wzięli udział w konkursie wiedzy o regionie łódzkim. Tegoroczna konferencja i spływ kajakowy rzeką Pilicą, były kolejną okazją do promocji walorów krajoznawczych i przyrodniczych Środkowego Nadpilicza.
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Aleksandrów, Oddział PTTK w Żarnowie, Urząd Gminy Aleksandrów oraz Gminne Centrum Kultury w Aleksandrowie.