O zmianach przypomina Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Od 1 stycznia 2015 r. w artykule 41 ustawy, po zapisie, iż lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, dodano nowy, który stanowi, że: lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej – tłumaczy Anna Leder rzecznik prasowy ŁOW NFZ.
Recepty lub zlecenia mogą być przekazane:
- osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia albo przedstawicielowi ustawowemu pacjenta;
- osobie trzeciej, jeżeli pacjent oświadczy podmiotowi udzielającemu świadczeń zdrowotnych, że recepty lub zlecenia mogą być odebrane przez osoby trzecie bez szczegółowego określania tych osób.
Upoważnienie lub oświadczenie odnotowuje się w dokumentacji medycznej pacjenta albo dołącza do tej dokumentacji. Informacje o wystawieniu recepty lub zlecenia zamieszcza się w dokumentacji medycznej pacjenta.
Ale to niejedyna zmiana dotycząca recept.
- Przypominamy, że od 5 paźdzernika 2014 r. obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia z 11 września 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich. Dotąd lekarz mógł wypisać pacjentowi leki maksymalnie na 90 dni, teraz nawet na okres do 360 dni – informuje Anna Leder. - Lekarz może wypisać od ręki do 12 recept na następujące po sobie okresy, które nie przekraczają łącznie 360 dni stosowania. Na jednej recepcie, zgodnie z nowym rozporządzeniem, lekarz nie może przepisać leku na więcej niż na 4 miesiące (120 dni) stosowania. Na środki antykoncepcyjne lekarz może wystawić do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania, nieprzekraczające łącznie 6 miesięcy przyjmowania środków.
Powyższe zmiany dotyczą leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (np. rozmaite rodzaje mleka dla dzieci, o które często pytają rodzice) oraz wyrobów medycznych.
Dodajmy, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej, jeżeli stan zdrowia tego pacjenta nie wymaga konsultacji specjalistycznej. - Zaświadczenie od lekarza z poradni specjalistycznej jest niezbędne tylko w przypadku, gdy pacjent objęty leczeniem i stałą opieką poradni specjalistycznej wymaga okresowego monitorowania, zmiany lub korekty leczenia lub gdy lekarz POZ nie ma możliwości samodzielnego zweryfikowania zasadności ordynowania leków specjalistycznych – wyjaśnia przestawiciel NFZ.