ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przerwy w pracy

Wtorek, 14 kwietnia 2020
W każdej pracy przysługują przerwy. Warto dowiedzieć się, które z nich są wliczone w czas pracy, a które nie, ile minut na odpoczynek nam przysługuje. Coraz więcej pracodawców zapewnia godziwe warunki odpoczynku, gdyż wiedzą, że wypoczęty pracownik jest bardziej wydajny i wykonuje szybciej swoje obowiązki.
Przerwy w pracy

Ile minut przerwy przysługuje pracownikom

W zależności od stanowiska, na którym pracujemy i od pracodawcy, ilość czasu, jaki możemy wykorzystać na przerwy, jest różny.


1. Praca przy komputerze. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera może doprowadzić do zmęczenia i zepsucia wzroku. Regularny odpoczynek dla oczu jest bardzo ważny. W związku z tym wprowadzono rozporządzenie mówiące o tym, że każdemu pracownikowi, który pracuje przy komputerze, przysługuje pięć minut przerwy za każdą przepracowaną godzinę. Przerwy te są wliczone w czas pracy. Nie można tych przerw łączyć w jedną długą, gdyż wynikają one z bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. Praca wykonywana przez minimum 6 godzin dziennie. W tym przypadku zgodnie z informacjami zawartymi w Kodeksie Pracy każdemu pracownikowi przysługuje tak zwana przerwa śniadaniowa trwająca piętnaście minut. Każdemu, kto pracuje krócej, niż 6 godzin ta przerwa nie przysługuje. Przerwa śniadaniowa jest wliczana w czas pracy. Niestety dla osób, które pracują osiem, dziesięć lub dwanaście godzin czas przerwy nie wydłuża się, również wynosi 15 minut.
3. 60 minut dodatkowej przerwy. Oferty pracy, w których pracodawcy pragną pochwalić się przyjazną atmosferą, informują o tym, że można korzystać z długiej przerwy obiadowej. Bardzo często jest to tak zwana godzinna przerwa, która jednak nie wlicza się w czas pracy.
4. Nowoczesne podejście do przerw. Coraz częściej spotyka się w firmach nowoczesne podejście do przerw polegające na tym, że pracownicy odpoczywają, kiedy tylko mają na to ochotę. Szczególnie w kreatywnych zawodach ten system przerw świetnie się sprawdza. Manager grupy wie, ile czasu pracownik spędza w firmie i może to monitorować, jednak nie ma to dla niego większego znaczenia, czy danego dnia odpoczywa dziesięć minut, czy kilka godziny. Jeśli dla pracodawcy ważny jest efekt, czyli na przykład ukończenie danego projektu o czasie ilość przerw, na jakie uda się pracownik nie jest dla niego istotna. Proces twórczego myślenia nie może zachodzić w niesprzyjającym środowisku pracy. Dlatego firmy zatrudniające na przykład programistów robią wszystko, by stworzyć dla swoich pracowników wygodne miejsca służące do relaksu, czy odstresowania się.

 

 


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat