Typy projektów
W ramach obecnego projektu dofinansowaniem mogą zostać objęte dwa typy przedsięwzięć. Pierwsze polega na opracowaniu nowego modelu biznesowego. Drugi natomiast wiąże się ze wdrożeniem nowego modelu biznesowego poprzez na przykład udział przedstawicieli beneficjenta (przedsiębiorstwa) w imprezach targowo-wystawienniczych zagranicznych lub krajowych o charakterze międzynarodowym, a także wyszukiwanie i dobór partnerów biznesowych na rynnach zagranicznych. Wszelkie działania wdrożeniowe w takim przedsięwzięciu muszą wynikać ze strategii biznesowej w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstwa.
Najważniejsze daty
Pierwsze edycja konkursu już trwa. Składnie wniosków odbywa się od 29 grudnia 2017 roku do 9 lutego 2018 roku. Ta edycja skierowana jest do drugiego typu przedsięwzięć, a więc do przedsiębiorstw, które chcą wdrożyć nowy model biznesowy poprzez udział w międzynarodowych konferencjach i targach. Ponadto, o to dofinansowanie mogą starać się firmy, które potrzebują środków na poszukiwanie kontrahentów i partnerów na rynkach zagranicznych.
W lutym 2018 wystartować ma kolejna edycja. Ta z kolei będzie wsparciem dla przedsięwzięć z zakresu opracowanie całkowicie nowego modelu biznesowego. Natomiast w grudniu 2018 roku ponownie o dofinansowanie będą mogły starać się przedsiębiorstwa w ramach drugiego typu przedsięwzięć.
Finanse
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach obecnie rozpisanego konkursu wynosi 4 000 000 EUR (około 17 milinów złotych).
Maksymalny poziom dofinansowania projektów na internacjonalizację przedsiębiorstw środkami EFRR w ramach poddziałania w przypadku projektów objętych pomocą de minimis wynosi do 85% wydatków kwalifikowalnych. Natomiast dla projektów, które otrzymają dofinansowanie na usługi doradcze oraz udział w targach zagranicznych wynosi do 50% wydatków kwalifikowalnych.
Maksymalna kwota dofinansowania projektu dla jednego przedsiębiorstwa to 300 tysięcy złotych. Przy każdym wniosku konieczne jest zadeklarowanie wkładu własnego firmy. W przypadku obecnie trwającego konkursu musi on wynosić minimum 15%.
Wnioski
Wnioski o dofinansowanie środków na działania mające na celu promocje firmy za granica i rozszerzanie działalności na rynku międzynarodowe muszą być przygotowane zgodnie z instrukcją. Co więcej, do poprawnie wypełnionego wniosku konieczne jest dołączenie innych dokumentów, na przykład analizy ekonomiczno-finansowej.
Wnioski o dotację na promocje firmy za granicą wnioskodawca – przedsiębiorca bądź osoba wydelegowana musi złożyć osobiście, w godzinach pracy Centrum Obsługi Przedsiębiorcy lub przesłać na adres tej instytucji. Wszystkie dokumenty muszą zostać dostarczone w wersji papierowej w formacie A4, w jednym egzemplarzu oraz w formie elektronicznej na nośniku elektronicznym (np. płycie CD-R/DVD).
Pozyskanie dotacji wiąże się ze złożeniem odpowiedniego wniosku i szeregu dokumentów. Przedsiębiorcy mogą czuć się zagubieni w tak dużej liczbie formularzy i wymogów. Dlatego też warto skorzystać z usług firm, które pomagają w tworzeniu i składaniu wniosków o dotację. Jedną z nich jest MG Premium. Skontaktować się z nią można poprzez stronę internetową mgpremium.pl, gdzie również znajdują się niezbędne informacje na temat dotacji. Warto również podkreślić, że korzystanie z doradztwa takiej firmy to komfort, że opracowany wniosek będzie merytorycznie poprawny i tym samym nie zabraknie w nim żadnych elementów.