Będą to pierwsze dożynki prezydenckie od czasu rozpoczęcia kadencji przez obecnego prezydenta RP. W ramach wrześniowego święta plonów odbędzie się wiele imprez, m.in. konkurs wieńców dożynkowych, konkurs na bezpieczne gospodarstwo rolne, występy zespołów ludowych i konferencja naukowa.
Swoją obecność już dawno zapowiedzieli Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie.
Tradycja dożynek prezydenckich w Spale sięga 1928 roku, kiedy to prezydent Ignacy Mościcki postanowił zorganizować tu ogólnopolskie święto rolników. Dożynkowi goście zjeżdżali do Spały z całego kraju. Prezydencką tradycję zarzucono po II wojnie światowej. Po 62 latach powrócił do niej prezydent Aleksander Kwaśniewski, który wraz z małżonką rozpoczynał dożynkowy korowód, jeżdżąc bryczką.
Tradycję spalskich dożynek zanegował dopiero Lech Kaczyński. Przez ostatnie trzy lata spalskie święto miało charakter regionalny.
O przywrócenie mu ogólnopolskiego charakteru walczyła grupa samorządowców z Tomaszowa Mazowieckiego i gminy Inowłódz wraz z szefem łódzkiego sejmiku Markiem Mazurem i posłem PiS Dariuszem Seligą.
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu
- Lubisz jazz? Wpadnij na dwa dni do Sulejowa
- Budowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona
- Policja ukarała Antoniego Macierewicza. Czy poseł straci prawo jazdy?