Prezes BGK: region Trójmorza potrzebuje dwa razy więcej pieniędzy na digitalizację niż na transport

PAPŚwiat Sobota, 01 maja 20212
Potrzebujemy dwa razy więcej pieniędzy na infrastrukturę teleinformatyczną w porównaniu do tego, co musimy wydać na transport - podkreśliła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK w czwartek na konferencji dot. Funduszu Trójmorza w Tallinie.
fot. BGK fot. BGK

Prezes BGK, która jest jednocześnie przewodniczącą rady nadzorczej Funduszu Trójmorza, ekonomicznego wymiaru Inicjatywy Trójmorza, wzięła udział w moderowanym przez prezydent Estonii Kersti Kaljulaid panelu nt. opinii i oczekiwań dotyczących inwestycji infrastrukturalnych.

„Potrzebujemy dwa razy więcej pieniędzy na infrastrukturę teleinformatyczną w porównaniu do tego, co musimy wydać na transport. Jeśli myślimy o drogach, o kolei, o logistyce, mówimy o ogromnych kwotach. Natomiast na cyfryzację, infrastrukturę ICT musimy wydać dwukrotnie więcej. Widzimy, jak potężne to wyzwanie” - zaznaczyła prezes BGK.

Szacuje się, że nakłady tylko na projekty infrastrukturalne w regionie Trójmorza, który obejmuje 12 krajów zamieszkanych przez ok. 110 mln Europejczyków, do 2030 r. powinny wynieść od 200 miliardów do nawet biliona euro.

Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że zmagamy się z globalnym kryzysem na świecie i jest to właściwy czas na bliższą współpracę, współpracę sektora prywatnego i publicznego. „Bez tej współpracy nie będzie możliwa odbudowa naszych gospodarek” - przekonywała.

Zdaniem prezes BGK Fundusz Trójmorza i Inicjatywa Trójmorza to przykład, że taka współpraca i zaspokajanie tych dużych potrzeb jest możliwe. Podkreśliła, że budując połączenia, należy skupić się na digitalizacji, logistyce, transporcie i energii, w rozumieniu bezpieczeństwa energetycznego.

„Jednak chcemy się skupić nie tylko na bezpieczeństwie energetycznym, ponieważ musimy myśleć też o naszych kolejnych pokoleniach, o tym, jak będziemy chronić nasze środowisko, jak zbudujemy zieloną energię w tym regionie” - podkreśliła.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w swoim wystąpieniu skupiła się na deficycie infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej, ograniczającym - jej zdaniem - naturalny rozwój, wzrost gospodarczy i jedność międzynarodową.

„Rozwiązaniem jest znalezienie sposobów na stworzenie zaufania, stworzenie przejrzystości, tak aby transgraniczne inwestycje infrastrukturalne na dużą skalę były atrakcyjne dla sektora prywatnego, w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego oraz zwiększenia spójności i bezpieczeństwa” - zaznaczyła estońska polityk.

To właśnie transgraniczne inwestycje są - w ocenie Sandrine Croset z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - najbardziej interesującym elementem Funduszu Trójmorza. „Interesującą rzeczą w funduszu są projekty transgraniczne i kooperacja, co jest czymś unikalnym” - wskazała.

Przedstawicielka EBI zwróciła uwagę, że ze względu na globalną pandemię, która się jeszcze nie skończyła, jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż ta, w której ta inicjatywa została uruchomiona.

„Stoimy w obliczu ogromnej potrzeby odbudowy (…) i konieczności zapewnienia transformacji naszej gospodarki w gospodarkę cyfrową i zieloną. Dlatego moment, w przypadku tej inicjatywy, wydaje się być bardzo odpowiedni” - oceniła.

Pierre Heilbronn z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zwrócił uwagę, że luka infrastrukturalna znacznie wydłuża czas podróży w regionie. „Jest on o 56-100 proc. dłuższy - poprzez fakt braku bezpośrednich tras i wolniejszej średniej prędkości - niż obserwowany w krajach o lepiej rozwiniętych sieciach” - zauważył.

Z kolei prezes Nordyckiego Banku Inwestycyjnego, André Küüsvek zaznaczył, że połączenia, które ma zapewnić Fundusz, są bardzo istotne dla rynków i dla ludzi. „Łączenie sprawia, że rynki są większe, łączenie transferuje wiedzę, pozwala na przepływy handlowe i inwestycyjne. Myślę, że inicjatywa Trójmorza jest czymś, co nadaje nowy wymiar, wymiar północno-południowy” - podkreślił Küüsvek.

Fundusz Trójmorza jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza. Uzupełnia i wzmacnia zaangażowanie kapitałowe poszczególnych krajów i instrumentów finansowych Unii Europejskiej. Jest inicjatywą komercyjną i rynkową, która ma zapewnić zróżnicowane możliwości inwestycyjne, a jej celem jest zarabianie i przynoszenie zysków inwestorom. Może realizować również projekty komercyjne w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku jako projekt, którego celem było wzmocnienie współpracy 12 krajów w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

5g ~5g (Gość)01.05.2021 12:15

Skończcie powielać bzdury wyszukane w sieci. Piotrków nie załapie się do trójmorza.

00


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.05.2021 11:29

Ja mam już od dawna 5g i się tym nie chwalę

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat