Dzisiejsze wydarzenie to czas podsumowania funkcjonowania powiatu piotrkowskiego na przestrzeni 25 lat.
To wspaniały jubileusz 25-lecia naszej wspólnoty samorządowej, którą tworzymy od 1998 roku, kiedy odtworzono w ramach reformy szczebel samorządu powiatowego i samorządu województwa. Dzisiaj Międzynarodowy Koncert Letni, którym rozpoczynamy obchody jubileuszu samorządu powiatu piotrkowskiego. Chcemy podziękować wszystkim, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyć samorząd powiatu ziemi piotrkowskiej. Naszym największym bogactwem są mieszkańcy, którzy tworzą tę piękną wspólnotę. To działacze kultury, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, ludowych zespołów sportowych oraz przedsiębiorcy, którzy dbają o to, aby ziemia piotrkowska była lepszym i piękniejszym miejscem do życia - mówi starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Wojtysiak.
A jak wyglądały początki powiatu piotrkowskiego? O tym rozmawialiśmy ze Stanisławem Cubałą, który był starostą przez 20 lat.
Starostę powiatu powołano na sesji 13 listopada 1998 roku, a zaczęliśmy działać od 1 stycznia 1999 roku. Pracowaliśmy społecznie, aby przygotować funkcjonowanie powiatu. Nie było żadnych książek czy szkoleń, tylko puszczono nas na głęboką wodę. Wcześniej, przez dwie kadencje, byłem wójtem gminy Rozprza, więc to pomogło mi w tym, aby ten powiat utworzyć "po swojemu". Zawsze najtrudniejszym wyzwaniem był budżet. Zaczynaliśmy z budżetem 20 milionów złotych. Wtedy nie byliśmy jeszcze w Unii Europejskiej, uczyliśmy się jak zdobyć fundusze przedakcesyjne, a mieliśmy 600 kilometrów dróg, które były dziurawe i nie dało się po nich jeździć. Trzeba było od tego zacząć - wspominał Stanisław Cubała.
Dla przybyłych uczestników jubileuszowej imprezy powiatowego samorządu przygotowano wiele atrakcji muzycznych i sportowych. Na scenie zaprezentowały się ludowe zespoły z Armenii, Czarnogóry, Mołdawii, Serbii, Słowacji i oczywiście z Polski.
Poznaliśmy laureatów VI Trybunałów Nalewkowych oraz konkursu kulinarnego „Miodowe Smaki Ziemi Piotrkowskiej”. W kategorii nalewek domowych wygrał Edward Derkacz, natomiast w konkursie na najlepszą nalewkę miodową pierwsze miejsce przyznano Maciejowi Kwiatkowskiemu.
Wyłonione zostało najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Dla miłośników tańca przygotowano konkurs oberka, a dla wszystkich gości letniego koncertu starościańską potańcówkę Nie zabrakło też sportowych emocji, bo został zorganizowany także mecz piłki nożnej Polska - Mołdawia. Nasz kraj reprezentowali samorządowcy powiatu piotrkowskiego i zagrali z reprezentacją rejonu Glodeni. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:3 dla powiatu piotrkowskiego.
Podczas sobotniego koncertu przyznano Certyfikaty Znaku Marki Lokalnej i wyróżniono:
1. Domowy syrop z borówki amerykańskiej z Gospodarstwa Rolno - Sadowniczego Rafała i Edyty Fogiel,
2. Karpia złocistego - wędzonego Krzysztofa Adamusa,
3. Konfitury z borówki amerykańskiej - tradycyjnej: Gospodarstwo Rolno - Sadownicze Rafała i Edyty Fogiel,
4. Owoce kandyzowane z Kandy Dariusza Socika,
5. Produkty rękodzielnicze Janiny Chołubek,
6. Salceson Żarnowicki z „Masarni” Bogusława Kołodziejczyka.
Ponadto wręczono Medale Pamiątkowe Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej:
Brązowy Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej dla:
1. Kamili Kaczorowskiej
2. Jolanty Kalety
3. Ewy Kowalczyk
4. Bożeny Piątkowskiej
5. Elżbiety Piątek
6. Anieli Leśniewskiej
7. Roberta Kabzińskiego
8. Andrzeja Łaskiego
Srebrny Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej dla:
1. Joanny Albin
2. Kamili Dubilas
3. Mileny Dzięcielewskiej
4. Małgorzaty Gadeckiej
5. Barbary Kulczyckiej
6. Izabeli Kwaśniak
7. Anny Piekarz
8. Magdaleny Wnukiewicz
9. Małgorzaty Woźnicy
10. Tomasza Kempy
11. Romana Miksy
12. Pawła Płachty
13. Sławomira Rybaka
14. Józefa Stępnia
15. Zespołu Ludowego „Grabiczanie”
Złoty Medal Pamiątkowy Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej dla:
1. Elżbiety Bąk
2. Renaty Wojtczak
3. Jerzego Korytkowskiego
4. Mariana Kuśmierskiego
5. Tadeusza Kujawskiego
6. Jana Łaskiego
7. Jana Życińskiego
8. Stanisława Ślusarczyka