Dla porządku przypomnijmy – obszar okręgu obejmuje: Piotrków Trybunalski, Skierniewice oraz powiaty bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski. Podsumowujemy działalność pierwszych 50 posiedzeń obecnie urzędującego Sejmu i 3825 głosowań (51. posiedzenie rozpocznie się w środę, 8 listopada).
Elżbieta Radziszewska (Platforma Obywatelska) – brała udział w 3313 głosowaniach, co daje frekwencję na poziomie 86,61%. Posłanka z medycznym wykształceniem wystąpiła na mównicy sejmowej 51 razy. Ostatnia jej wypowiedź dotyczyła, a jakże, protestu lekarzy. E. Radziszewska pracuje w dwóch komisjach (Zdrowia oraz Łączności z Polakami za Granicą) i należy do 27 zespołów parlamentarnych. Niektóre skoncentrowane na sprawach lokalnych (budowa dróg S12 czy S74), inne medycznych (Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy, ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej). Są także m.in. Parlamentarny Zespół Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich czy Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa. Posłanka zgłosiła 14 interpelacji, 7 zapytań i jedno pytanie w sprawach bieżących. Wyborcy oddali na nią 12741 głosów, to jej szósta z rzędu kadencja.
Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość) – od lat związana z Radomskiem, była prezydent tego miasta, urząd sprawowała przez 9 lat, mandat posła sprawuje po raz pierwszy. Głosowała 3793 razy, czyli w 99,16% wszystkich możliwych przypadków. Złożyła 12 interpelacji, 2 zapytania i 14 pytań w sprawach bieżących, Od początku kadencji zabierała głos na mównicy 31 razy, trzydziesta pierwsza wypowiedź (z 12 września) odnosiła się do działań polskiego rządu wobec skutków nawałnic, które przeszły nad północno-zachodnią Polską w sierpniu. A. Milczanowska działa w komisjach Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Infrastruktury, udziela się także w jedenastu parlamentarnych zespołach (przedmiotem działań jednego z nich jest budowa obwodnic i dróg alternatywnych przy autostradzie A1 i DK1, jest przewodniczącą tego zespołu; inny poświęcony jest tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych). Na A. Milczanowską zagłosowało 11562 wyborców.
Dariusz Kubiak (Prawo i Sprawiedliwość) – to jego pierwsza kadencja w parlamencie (wcześniej od 2006 do 2014 r. pełnił mandat radnego Bełchatowa), zaufało mu 8004 wyborców. Głos na posiedzeniach zabierał 14 razy; ostatnia z wypowiedzi to komentarz na temat rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Uwagę zwraca obecność na głosowaniach – D. Kubiak opuścił... tylko jedno (3824/3825), co daje frekwencję rzędu 99,97%! Pracuje przy dwóch komisjach, obu ściśle związanych z gospodarką: ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Gospodarki i Rozwoju i czternastu zespołach parlamentarnych (między innymi przewodniczy zespołowi ds. inwestycji "Złoczew"). Złożył 5 interpelacji, 1 zapytanie i 3 pytania w sprawach bieżących.
Grzegorz Wojciechowski (Prawo i Sprawiedliwość) - w wyborach zdobył uznanie 21163 wyborców. W ławach poselskich zasiada po raz pierwszy, ale wcześniej, przez dwie kadencje, sprawował urząd senatora. Przemawiał 40 razy; zabierał głos m.in. w sprawie zmiany ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (zawieszonego do 2018 roku). Przewodniczy zespołowi ds. prawa geodezyjnego i rozgraniczeń nieruchomości i należy do dwunastu innych. Pracuje również w czterech komisjach (ds. Petycji, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej). Sprawdźmy jeszcze listę obecności: 3779 głosowań daje frekwencję rzędu 98,80%.
Robert Telus (Prawo i Sprawiedliwość) – mocno związany z Opocznem i powiatem opoczyńskim, wybrany dzięki 18670 głosom. Praca posła to dla niego nie pierwszyzna (mandat sprawuje już trzecią kadencję). Z trybuny przemawiał 78 razy, jego ostatnia wypowiedź to pochwała projektu budżetu na przyszły rok. - Pod względem rolniczym ten budżet jest dobrym budżetem i sytuacja w Polsce, jeżeli chodzi o rolnictwo, ruszyła w dobrym kierunku – mówił 10 października. R. Telus brał udział w 3664 głosowaniach (95,79% wszystkich), należy do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ds. Kontroli Państwowej. Jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, jest także "wice" w zespołach Obrony Chrześcijan na Świecie oraz Strażaków. Zasila szeregi czternastu zespołów. Interpelował raz, zadawał też 6 pytań w sprawach bieżących.
Małgorzata Janowska (Partia Republikańska, Prawo i Sprawiedliwość) – posłanka pochodząca z Bełchatowa zastąpiła tragicznie zmarłego Rafała Wójcikowskiego. Uzyskała bowiem drugi wynik z listy ugrupowania Kukiz'15 (2877 głosów); ślubowanie złożyła 8 lutego 2017 r. Obecnie formalnie należy do klubu parlamentarnego PiS, ale wspólnie z Anną Marią Siarkowską utworzyły Partię Republikańską. Janowska na sejmowej trybunie pojawiła się 4 razy, komentowała między innymi Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy Prawo wodne. Głosowała 1019 na 1217 przypadków od momentu zaprzysiężenia (83,73%), złożyła 9 interpelacji oraz po jednym zapytaniu i oświadczeniu. Dołączyła do czterech komisji: Finansów Publicznych, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Łączności z Polakami za Granicą. Pracuje również w sześciu zespołach parlamentarnych (m.in. Złoczew, budowa S12 i S74 czy zespół ds. Obrony Przedsiębiorców i Podatników).
Dorota Rutkowska (Platforma Obywatelska) - posłance, na którą oddało głos 10157 osób, zdecydowanie bliżej do Skierniewic niż do Piotrkowa, bo właśnie ze Skierniewic pochodzi. Interpelowała 13 razy, złożyła 2 zapytania, zadała 1 pytanie w sprawach bieżących i wygłosiła 1 oświadczenie. Ostatnio, 25 października, zabierała głos w sprawie nowych taryf na wodę i odprowadzanie ścieków (na mównicy 41 razy). Na głosowaniach pojawia się regularnie i często (96,68%). Jest wiceprzewodniczącą parlamentarnego zespołu AWEPA (Stowarzyszenie Europejskich Parlamentrzystów z Afryką), łącznie należy do siedmiu zespołów oraz trzech komisji (Administracji i Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorządu Regionalnego i Polityki Terytorialnej).
Krzysztof Maciejewski (Prawo i Sprawiedliwość) - podobnie jak A. Milczanowska, mocno związany z Radomskiem, zaufało mu 6818 wyborców. Przy mównicy sejmowej pojawiał się 17 razy, ostatnio w oświadczeniu poświęcał uwagę agresji wojsk sowieckich na Polskę w 1939 r. Na głosowaniach obecny w 96,97%. Działa w Komisji Obrony Narodowej, Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Uczestniczy także w obradach 9 zespołów parlamentarnych, w dwóch z nich (jeden poświęcony Katolickiej Nauce Społecznej, drugi utworzeniu Uniwersytetu Częstochowskiego) piastuje funkcję wiceprzewodniczącego. To czwarta kadencja Krzysztofa Maciejewskiego, w której interpelował 39 razy, wygłosił 9 oświadczeń i zadał 2 pytania dotyczące spraw bieżących.
Antoni Macierewicz (Prawo i Sprawiedliwość) - nie tylko poseł, bo przede wszystkim minister obrony narodowej; w tej kadencji utożsamiamy go głównie z tą drugą funkcją, bo ma jedną z najmocniejszych pozycji w rządzie. Na mównicy sejmowej pojawiał się 38 razy, nie interpelował i nie zadawał pytań, nie należy też do żadnej z komisji; sejmowa strona internetowa informuje jedynie o przynależności do parlamentarnego zespołu ds. Złoczewa. Obecna kadencja jest szóstą w poselskiej karierze Macierewicza. Za najlepszego kandydata uznało go 33960 głosujących, co w tym zestawieniu daje mu najwyższy wynik. Głosował w 90,59% przypadków, czyli 3465 razy.
Tym razem nie wyłaniamy najaktywniejszego czy najbardziej pracowitego parlamentarzysty, odpowiedzi na postawione w tytule pytanie szukajcie sami. Wnioski i wybór pozostawiamy Wam, czytelnikom. Wszystkie dane, po które sięgnęliśmy dostępne są na stronie sejm.gov.pl. Nie tylko dla mediów.