Posłowie na półmetku kadencji. Kto najaktywniejszy?

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 12 listopada 201744
Dokładnie 12 listopada upłyną dwa lata od momentu rozpoczęcia ósmej kadencji Sejmu RP. Posłowie złożyli uroczyste ślubowanie, a pierwsze posiedzenie – zgodnie z 98. artykułem Konstytucji – zwołał prezydent. Od momentu zaprzysiężenia 460 wybranych reprezentantów narodu odbyło się już 50 posiedzeń. Postanowiliśmy przyjrzeć się dotychczasowej pracy parlamentarzystów z okręgu nr 10.
Posłowie na półmetku kadencji. Kto najaktywniejszy?

Dla porządku przypomnijmy – obszar okręgu obejmuje: Piotrków Trybunalski, Skierniewice oraz powiaty bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski. Podsumowujemy działalność pierwszych 50 posiedzeń obecnie urzędującego Sejmu i 3825 głosowań (51. posiedzenie rozpocznie się w środę, 8 listopada).

 


Elżbieta Radziszewska (Platforma Obywatelska) – brała udział w 3313 głosowaniach, co daje frekwencję na poziomie 86,61%. Posłanka z medycznym wykształceniem wystąpiła na mównicy sejmowej 51 razy. Ostatnia jej wypowiedź dotyczyła, a jakże, protestu lekarzy. E. Radziszewska pracuje w dwóch komisjach (Zdrowia oraz Łączności z Polakami za Granicą) i należy do 27 zespołów parlamentarnych. Niektóre skoncentrowane na sprawach lokalnych (budowa dróg S12 czy S74), inne medycznych (Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy, ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej). Są także m.in. Parlamentarny Zespół Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich czy Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa. Posłanka zgłosiła 14 interpelacji, 7 zapytań i jedno pytanie w sprawach bieżących. Wyborcy oddali na nią 12741 głosów, to jej szósta z rzędu kadencja.

 


Anna Milczanowska (Prawo i Sprawiedliwość) – od lat związana z Radomskiem, była prezydent tego miasta, urząd sprawowała przez 9 lat, mandat posła sprawuje po raz pierwszy. Głosowała 3793 razy, czyli w 99,16% wszystkich możliwych przypadków. Złożyła 12 interpelacji, 2 zapytania i 14 pytań w sprawach bieżących, Od początku kadencji zabierała głos na mównicy 31 razy, trzydziesta pierwsza wypowiedź (z 12 września) odnosiła się do działań polskiego rządu wobec skutków nawałnic, które przeszły nad północno-zachodnią Polską w sierpniu. A. Milczanowska działa w komisjach Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Infrastruktury, udziela się także w jedenastu parlamentarnych zespołach (przedmiotem działań jednego z nich jest budowa obwodnic i dróg alternatywnych przy autostradzie A1 i DK1, jest przewodniczącą tego zespołu; inny poświęcony jest tradycji i pamięci Żołnierzy Wyklętych). Na A. Milczanowską zagłosowało 11562 wyborców.

 


Dariusz Kubiak (Prawo i Sprawiedliwość) – to jego pierwsza kadencja w parlamencie (wcześniej od 2006 do 2014 r. pełnił mandat radnego Bełchatowa), zaufało mu 8004 wyborców. Głos na posiedzeniach zabierał 14 razy; ostatnia z wypowiedzi to komentarz na temat rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Uwagę zwraca obecność na głosowaniach – D. Kubiak opuścił... tylko jedno (3824/3825), co daje frekwencję rzędu 99,97%! Pracuje przy dwóch komisjach, obu ściśle związanych z gospodarką: ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Gospodarki i Rozwoju i czternastu zespołach parlamentarnych (między innymi przewodniczy zespołowi ds. inwestycji "Złoczew"). Złożył 5 interpelacji, 1 zapytanie i 3 pytania w sprawach bieżących.

 


Grzegorz Wojciechowski (Prawo i Sprawiedliwość) - w wyborach zdobył uznanie 21163 wyborców. W ławach poselskich zasiada po raz pierwszy, ale wcześniej, przez dwie kadencje, sprawował urząd senatora. Przemawiał 40 razy; zabierał głos m.in. w sprawie zmiany ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (zawieszonego do 2018 roku). Przewodniczy zespołowi ds. prawa geodezyjnego i rozgraniczeń nieruchomości i należy do dwunastu innych. Pracuje również w czterech komisjach (ds. Petycji, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej). Sprawdźmy jeszcze listę obecności: 3779 głosowań daje frekwencję rzędu 98,80%.

 


Robert Telus (Prawo i Sprawiedliwość) – mocno związany z Opocznem i powiatem opoczyńskim, wybrany dzięki 18670 głosom. Praca posła to dla niego nie pierwszyzna (mandat sprawuje już trzecią kadencję). Z trybuny przemawiał 78 razy, jego ostatnia wypowiedź to pochwała projektu budżetu na przyszły rok. - Pod względem rolniczym ten budżet jest dobrym budżetem i sytuacja w Polsce, jeżeli chodzi o rolnictwo, ruszyła w dobrym kierunku – mówił 10 października. R. Telus brał udział w 3664 głosowaniach (95,79% wszystkich), należy do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ds. Kontroli Państwowej. Jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, jest także "wice" w zespołach Obrony Chrześcijan na Świecie oraz Strażaków. Zasila szeregi czternastu zespołów. Interpelował raz, zadawał też 6 pytań w sprawach bieżących.

 


Małgorzata Janowska (Partia Republikańska, Prawo i Sprawiedliwość) – posłanka pochodząca z Bełchatowa zastąpiła tragicznie zmarłego Rafała Wójcikowskiego. Uzyskała bowiem drugi wynik z listy ugrupowania Kukiz'15 (2877 głosów); ślubowanie złożyła 8 lutego 2017 r. Obecnie formalnie należy do klubu parlamentarnego PiS, ale wspólnie z Anną Marią Siarkowską utworzyły Partię Republikańską. Janowska na sejmowej trybunie pojawiła się 4 razy, komentowała między innymi Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy Prawo wodne. Głosowała 1019 na 1217 przypadków od momentu zaprzysiężenia (83,73%), złożyła 9 interpelacji oraz po jednym zapytaniu i oświadczeniu. Dołączyła do czterech komisji: Finansów Publicznych, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Łączności z Polakami za Granicą. Pracuje również w sześciu zespołach parlamentarnych (m.in. Złoczew, budowa S12 i S74 czy zespół ds. Obrony Przedsiębiorców i Podatników).

 


Dorota Rutkowska (Platforma Obywatelska) - posłance, na którą oddało głos 10157 osób, zdecydowanie bliżej do Skierniewic niż do Piotrkowa, bo właśnie ze Skierniewic pochodzi. Interpelowała 13 razy, złożyła 2 zapytania, zadała 1 pytanie w sprawach bieżących i wygłosiła 1 oświadczenie. Ostatnio, 25 października, zabierała głos w sprawie nowych taryf na wodę i odprowadzanie ścieków (na mównicy 41 razy). Na głosowaniach pojawia się regularnie i często (96,68%). Jest wiceprzewodniczącą parlamentarnego zespołu AWEPA (Stowarzyszenie Europejskich Parlamentrzystów z Afryką), łącznie należy do siedmiu zespołów oraz trzech komisji (Administracji i Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorządu Regionalnego i Polityki Terytorialnej).

 


Krzysztof Maciejewski (Prawo i Sprawiedliwość) - podobnie jak A. Milczanowska, mocno związany z Radomskiem, zaufało mu 6818 wyborców. Przy mównicy sejmowej pojawiał się 17 razy, ostatnio w oświadczeniu poświęcał uwagę agresji wojsk sowieckich na Polskę w 1939 r. Na głosowaniach obecny w 96,97%. Działa w Komisji Obrony Narodowej, Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Uczestniczy także w obradach 9 zespołów parlamentarnych, w dwóch z nich (jeden poświęcony Katolickiej Nauce Społecznej, drugi utworzeniu Uniwersytetu Częstochowskiego) piastuje funkcję wiceprzewodniczącego. To czwarta kadencja Krzysztofa Maciejewskiego, w której interpelował 39 razy, wygłosił 9 oświadczeń i zadał 2 pytania dotyczące spraw bieżących.

 


Antoni Macierewicz (Prawo i Sprawiedliwość) - nie tylko poseł, bo przede wszystkim minister obrony narodowej; w tej kadencji utożsamiamy go głównie z tą drugą funkcją, bo ma jedną z najmocniejszych pozycji w rządzie. Na mównicy sejmowej pojawiał się 38 razy, nie interpelował i nie zadawał pytań, nie należy też do żadnej z komisji; sejmowa strona internetowa informuje jedynie o przynależności do parlamentarnego zespołu ds. Złoczewa. Obecna kadencja jest szóstą w poselskiej karierze Macierewicza. Za najlepszego kandydata uznało go 33960 głosujących, co w tym zestawieniu daje mu najwyższy wynik. Głosował w 90,59% przypadków, czyli 3465 razy.

 


Tym razem nie wyłaniamy najaktywniejszego czy najbardziej pracowitego parlamentarzysty, odpowiedzi na postawione w tytule pytanie szukajcie sami. Wnioski i wybór pozostawiamy Wam, czytelnikom. Wszystkie dane, po które sięgnęliśmy dostępne są na stronie sejm.gov.pl. Nie tylko dla mediów.

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

8


Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cwaniak z miejskiej gazowni ~cwaniak z miejskiej gazowni (Gość)12.11.2017 12:20

Szkoda tu cokolwiek KOMENTOWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

212


Sieg Heil ~Sieg Heil (Gość)12.11.2017 19:30

te piotrkowskie konie to do lamusa nich idą

31


Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)12.11.2017 19:29

Moderator TROLLEM??? No nie może być ha ha

11


Witek ~Witek (Gość)12.11.2017 17:54

Każdy z nich dba o własna kieszeń a nie o wyborców taka jest prawda i obecnie nie ma na kogo głosować wszyscy to sługusy Brukseli i wzgórz Golan dbają o Ukraińców ale nie o nas to smutne bo mienią się patriotami pełną gębą i w naszym regionie karty zostały rozdane zanim do wyborów doszło .Wspierałem PIS ale to kolejna partia która zawiodła mnie i nie tylko bo jaki to rząd patriotów skoro utrzymuje ustawę 1066 o bratniej pomocy brak słów na to wszystko i osobiście uważam ,że po co zmieniać ordynację wystarczy ograniczyć do dwóch kadencji posłom senatorom i to samo w samorządach i do tego prosty ustawowy zapiś jesli radny czy poseł głosuje wbrew temu co obiecywał wyborcom to wystarczyło by 100 wyborców by takiego gagatka odwołać a na jego miejsce wchodzi kolejny z listy wyborczej i szybko zdyscyplinuje radnych i posłów bo dziś robią co chcą

21


obserwator ~obserwator (Gość)12.11.2017 12:59

Kandydat na posła startujący w jakimś okręgu wyborczym powinien pochodzić z tego okręgu i być z nim utożsamiany. A Macierewicz pochodzi z W-wy. To jest kandydat przywieziony przez Kaczyńskiego w teczce. Przede wszystkim to powinno być zlikwidowane w przepisach prawa. Inną sprawą jest głosowanie na kogoś takiego.

274


gość ~gość (Gość)12.11.2017 12:57

Tylko PiS nie to Po po po bo poco szydercze uśmiechy i td ..

85


mej ~mej (Gość)12.11.2017 16:20

wg mnie najlepszy jest spadochroniarz 3-ci z prawej w środkowym rzędzie. I po co nam to było?

13


~PT ~~PT (Gość)12.11.2017 13:00

Cytuję:
Elżbieta Radziszewska (Platforma Obywatelska) –... i należy do 27 zespołów parlamentarnych

jak ktoś zna się na wszystkim - to jest do niczego. No chyba że do rajdów rowerowych.

164


jak ~jak (Gość)12.11.2017 14:29

Najlepszą oceną aktywności byłyby tu wydruki z kont bankowych tych darmozjadów.

181


cvbcbcbcvb ~cvbcbcbcvb (Gość)12.11.2017 11:16

Pamiętajcie, zwracajcie uwagę nie na tych, co Wam dadzą, tylko na tych, co przestaną Wam zabierać!

103


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat