Skierowaliśmy się do ośrodka, by dowiedzieć się, jakim zainteresowaniem cieszy się centrum. - Na chwilę obecną ośrodek udzielił pomocy około trzydziestu osobom - mówi pracownica, która pragnie zachować anonimowość właśnie z uwagi na specyfikę działalności placówki. Jak wygląda procedura pomocy? - Pokrzywdzony opowiada mi o swoim przypadku. Najlepiej, by miała ze sobą wszystkie dokumenty związane z daną sprawą. Zakładana jest "teczka" osobowa do wglądu naszych pracowników. Kwalifikuję problem i decyduję, jakiej pomocy ta osoba potrzebuje, a następnie umawiam ją z prawnikiem, ewentualnie psychologiem czy nawet psychiatrą - wyjaśnia. Ponadto placówka może uczestniczyć w mediacjach (na przykład w przypadku rozwodu) albo udzielić, w uzasadnionych przypadkach, pomocy finansowej. Bardzo często wsparcie prawnika polega np. na napisaniu pozwu albo innego pisma sądowego. - Musimy jednak zaznaczyć, że udzielamy pomocy telefonicznie, ktoś, kto jej szuka, musi się do nas pofatygować - zaznacza kobieta. Ośrodek funkcjonuje - jak wspomnieliśmy - przy ulicy Słowackiego, przy biurze poselskim Elżbiety Radziszewskiej.
Co z pomocą finansową i co właściwie oznacza ów "uzasadniony przypadek"? - Każda sprawa jest indywidualna i rozpatrujemy ją inaczej. Zdarza się jednak, że pracownicy nie są w stanie uzyskać zadośćuczynienia od pracodawców, są niezaradni finansowo i nie stać ich np. na przeprowadzenie rehabilitacji. Wówczas ją finansujemy, na tak długi okres, na jaki jest zalecana - odpowiada pracownica. Do ośrodka, chyba najczęściej, zgłaszają się także ofiary przemocy domowej. - Kobieta musi uciekać od męża-oprawcy. Jesteśmy w stanie sfinansować jej nocleg, dopóki nie uda się jej znaleźć innego lokum. Pomagamy w zakupie odzieży, obuwia... - wylicza, ale szybko przypomina: - Nie jesteśmy jednak żadną konkurencją dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Staramy się uzupełniać pracę i działania osób chcących pomagać osobom pokrzywdzonych.
Nie wiadomo jeszcze, czy ośrodek będzie kontynuował działalność w roku 2018. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że podjęcie starań o przedłużenie "żywotności" zależy w głównej mierze od tego, ile osób otrzymało wsparcie ze strony OPP. Dlatego zachęcamy, by korzystać z usług placówki... i przypominamy:
Dyżury osoby pierwszego kontaktu:
Poniedziałek: 8:00-15:00
Wtorek: 13:00-20:00
Środa: 13:00-20:00
Czwartek: 8:00-15:00
Piątek: 8:00-15:00
Sobota: 8:00-12:00
Numer telefonu: 791 669 566