Pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem tylko do końca grudnia

Środa, 04 października 20176
Od ponad ośmiu miesięcy w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Słowackiego 13 funkcjonuje Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Inicjatywa prowadzona jest fundację Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów Macierz i powstała dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pieniądze na działanie ośrodka pochodzą z Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem i Pomocy Postpenitencjarnej. Ci, których dobro prawne zostało naruszone przez przestępstwo, mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną, a nawet... materialną. Pracownicy ośrodka zachęcają do korzystania z jego usług, tym bardziej, że dofinansowanie placówki obejmuje jedynie okres do końca roku.
fot. Aaron Mello (unsplash.com)fot. Aaron Mello (unsplash.com)

Skierowaliśmy się do ośrodka, by dowiedzieć się, jakim zainteresowaniem cieszy się centrum. - Na chwilę obecną ośrodek udzielił pomocy około trzydziestu osobom - mówi pracownica, która pragnie zachować anonimowość właśnie z uwagi na specyfikę działalności placówki. Jak wygląda procedura pomocy? - Pokrzywdzony opowiada mi o swoim przypadku. Najlepiej, by miała ze sobą wszystkie dokumenty związane z daną sprawą. Zakładana jest "teczka" osobowa do wglądu naszych pracowników. Kwalifikuję problem i decyduję, jakiej pomocy ta osoba potrzebuje, a następnie umawiam ją z prawnikiem, ewentualnie psychologiem czy nawet psychiatrą - wyjaśnia. Ponadto placówka może uczestniczyć w mediacjach (na przykład w przypadku rozwodu) albo udzielić, w uzasadnionych przypadkach, pomocy finansowej. Bardzo często wsparcie prawnika polega np. na napisaniu pozwu albo innego pisma sądowego. - Musimy jednak zaznaczyć, że udzielamy pomocy telefonicznie, ktoś, kto jej szuka, musi się do nas pofatygować - zaznacza kobieta. Ośrodek funkcjonuje - jak wspomnieliśmy - przy ulicy Słowackiego, przy biurze poselskim Elżbiety Radziszewskiej. 

 

Co z pomocą finansową i co właściwie oznacza ów "uzasadniony przypadek"? - Każda sprawa jest indywidualna i rozpatrujemy ją inaczej. Zdarza się jednak, że pracownicy nie są w stanie uzyskać zadośćuczynienia od pracodawców, są niezaradni finansowo i nie stać ich np. na przeprowadzenie rehabilitacji. Wówczas ją finansujemy, na tak długi okres, na jaki jest zalecana - odpowiada pracownica. Do ośrodka, chyba najczęściej, zgłaszają się także ofiary przemocy domowej. - Kobieta musi uciekać od męża-oprawcy. Jesteśmy w stanie sfinansować jej nocleg, dopóki nie uda się jej znaleźć innego lokum. Pomagamy w zakupie odzieży, obuwia... - wylicza, ale szybko przypomina: - Nie jesteśmy jednak żadną konkurencją dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Staramy się uzupełniać pracę i działania osób chcących pomagać osobom pokrzywdzonych.

 

Nie wiadomo jeszcze, czy ośrodek będzie kontynuował działalność w roku 2018. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że podjęcie starań o przedłużenie "żywotności" zależy w głównej mierze od tego, ile osób otrzymało wsparcie ze strony OPP. Dlatego zachęcamy, by korzystać z usług placówki... i przypominamy:

 

 

Dyżury osoby pierwszego kontaktu:

 

Poniedziałek: 8:00-15:00
Wtorek: 13:00-20:00
Środa: 13:00-20:00
Czwartek: 8:00-15:00
Piątek: 8:00-15:00
Sobota: 8:00-12:00

 

Numer telefonu: 791 669 566


Zainteresował temat?

1

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga05.10.2017 07:41

Sielanka , żyć nie umierać !

11


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)04.10.2017 23:06

Cytuję:
Nie wiadomo jeszcze, czy ośrodek będzie kontynuował działalność w roku 2018. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że podjęcie starań o przedłużenie "żywotności" zależy w głównej mierze od tego, ile osób otrzymało wsparcie ze strony OPP. Dlatego zachęcamy, by korzystać z usług placówki...


No ludziska, zlitujta się nad losem zatrudnionych tam pracowników - wszak los ich etatów wisi na włosku! Róbta przestępstwa, stosujta przemoc wobec innych - wtedy być może ofiary Waszych czynów zgłoszą się tam po pomoc, oni im pomogą, i w ten prosty sposób uzasadnią swoją "niezbędną przydatność"! No ludziska, dejta im szansę ! ;)
Ja nie wiem - to już policja i sądy to zbyt mało, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom i udzielić im niezbędnej pomocy, gdy staną się ofiarami przestępstw? Potrzebne są jeszcze dodatkowo jakieś dziwne twory?

30


devito ~devito (Gość)04.10.2017 22:40

Do kogo mają po grudniu zwracać się pokrzywdzeni przez "Plujnię Trybunalską"?

02


gość ~gość (Gość)04.10.2017 17:52

Podobna sytuacja brak odpowiedzi

10


taka pomoc ~taka pomoc (Gość)04.10.2017 15:24

Skierowałam do nich pismo i nawet nie raczyli odpowiedzieć... :(

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat