Kontakt fizyczny musi ograniczać się do "poklepania po ramionach lub plecach" czy "uścisku dłoni". Dopuszczalne jest również "delikatne objęcie na powitanie". Dotykać można "ramion, rąk czy barku". Absolutnie zabronione są za to "wszelkie formy okazywania niechcianej czułości". Wśród nich są "pełne i mocne uściski", "dotykanie piersi, pośladków i okolic intymnych", "klepanie w uda lub kolana" oraz "łaskotanie lub mocowanie się w mocnych objęciach". Duchowny absolutnie nie może masować małoletniego ani go całować - zwłaszcza w usta. Nie wolno kłaść się obok dziecka. Zabronione jest też okazywanie jakiejkolwiek czułości w miejscach odosobnionych - takich jak łazienki czy prywatne pokoje, ksiądz nie powinien też zapraszać dzieci do prywatnych pomieszczeń.
M.in. takie zapisy znalazły się w dokumencie diecezjalnym zatytułowanym "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej" ma on być według kościelnych hierarchów kolejnym krokiem kościoła łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich i niepełnosprawnych. Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wręczył go wszystkim dziekanom z 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej, ci z kolei mają je przekazać wszystkim księżom diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Archidiecezji oraz osobom świeckim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani się w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła.
Arcybiskup zaapelował, by każdy ksiądz, który otrzyma „Zasady ochrony", zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z dokumentem diecezjalnym o ochronie małoletnich i niepełnosprawnych, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Z kolei osoby świeckie, pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia kościoła łódzkiego, po zapoznaniu się z treścią dokumentu, powinny podpisać deklarację respektowania i przekazać ją proboszczowi parafii, w której pełnią posługę. Dokument ma wejść w życie 20 maja.
Ponadto arcybiskup przekazał duchownym także papieski dokument „Motu Proprio - Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych, którzy sami dopuszczają się pedofilii albo nie wszczynają dochodzeń, wiedząc o takich czynach. Ten z kolei ma wejść w życie 1 czerwca.