Piotrków od 5 lat pozostaje bez oddziału zakaźnego, gdzie powinni się zgłaszać potencjalni nosiciele koronawirusa?

Wtorek, 10 marca 202068
W Piotrkowie Trybunalskim w żadnym ze szpitali od pięciu lat nie funkcjonuje oddział zakaźny. W mieście, ani regionie nie wykryto jeszcze co prawda żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale zdarzały się osoby z podejrzeniem i poddane kwarantannie. Jego pojawienie się u nas jest tylko kwestią czasu - mówią eksperci. Co mają robić piotrkowianie, którzy zauważą u siebie objawy charakterystyczne dla choroby COVID-19?
Piotrków od 5 lat pozostaje bez oddziału zakaźnego, gdzie powinni się zgłaszać potencjalni nosiciele koronawirusa?

Trzy osoby z podejrzeniem choroby COVID-19 odnotowano w ostatnich dniach w naszym regionie. Pierwszymi, które zostały poddane obserwacji byli mężczyźni, którzy przyjechali z Włoch ciężarówką do Portu Radomsko. Ostatecznie testy wykluczyły u nich obecność wirusa. Z kolei w Tomaszowie Mazowieckim wystąpienie koronawirusa podejrzewano u młodej kobiety, która przyleciała samolotem z Wielkiej Brytanii. Również i w tym przypadku skończyło się na strachu, a jak się później okazało, kobieta jeszcze przed wyjazdem nie najlepiej się czuła.


Zarówno w Radomsku, jak i Tomaszowie Mazowieckim funkcjonują oddziały zakaźne, więc chorych można hospitalizować właśnie tam. Podobny oddział działa również w Bełchatowie. A jak sytuacja wygląda w Piotrkowie Trybunalskim? - Oddział zakaźny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika miał około 15 łóżek. Został zamknięty 9 lutego 2015 roku decyzją przedstawicieli poprzedniego Zarządu Województwa. Z moich ustaleń wynika, że przyczyną jego zamknięcia był brak lekarzy - mówi Magdalena Kamińska, rzecznik Marszałka Województwa Łódzkiego

 

Zapytaliśmy zatem rzecznika wojewody, czy w takiej sytuacji rozważane jest ponowne uruchomienie oddziału zakaźnego w Piotrkowie Trybunalskim? - W województwie jest 9 placówek w stanie podwyższonej gotowości i wśród nich nie ma Piotrkowa. Na tę chwilę Szpital Biegańskiego jest placówką, która w wystarczający sposób zabezpiecza mieszkańców województwa. Kolejne będą uruchamiane w razie potrzeb. Istnieje również, wynikająca ze specustawy, możliwość powołania oddziału zakaźnego na nowo i Piotrków na pewno będzie brany pod uwagę, jeżeli epidemia koronawirusa będzie dynamicznie narastała – odpowiada Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy Wojewody Łódzkiego. A co w sytuacji, gdyby u któregoś mieszkańca Piotrkowa Trybunalskiego pojawiły się objawy choroby Covid-19? - Na tę chwilę wszyscy z podejrzeniem zarażenia koronawirusem są przewożeni do Szpitala Biegańskiego w Łodzi. Takie są zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, który nakazuje, aby ograniczać możliwości rozprzestrzeniania się tego wirusa i odizolowywać tych pacjentów, nie narażając innych placówek. Mieszkaniec Piotrkowa, która dostrzeże u siebie objawy powinien skontaktować z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (nr tel. alarmowego, czynnego całą dobę: 661 61 68 05 - przyp. red.) i to jej pracownicy zdecydują o ewentualnym przewiezieniu do Łodzi. - podsumowuje rzeczniczka wojewody.

 

Zawsze pacjent może też skorzystać z całodobowej infolinii, czynnej przez siedem dni w tygodniu.
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w której udzielona zostanie teleporada medyczna. 

Dzięki takiej teleporadzie medycznej możesz otrzymać:
 - zalecenia
 - e-zwolnienie
 - e-receptę
 - sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.


Jak informują przedstawiciele NFZ, teleporady medyczne: ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych, rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna, a także mogą skrócić czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.
 

- Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

W tej chwili nie ma informacji na temat zarażonych tym wirusem piotrkowian lub mieszkańców ziemi piotrkowskiej. Co prawda kwarantannie domowej poddano uczniów piotrkowskiego ZSP nr 4 oraz ich nauczycieli, którzy wrócili niedawno z Hiszpanii, ale z naszych informacji wynika, że wszyscy czują się dobrze. Jak poinformowali nas pracownicy placówki, zgodnie z procedurami, zastosowano wobec nich odpowiednie środki ostrożności.

 

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek, że wszystkie imprezy masowe w Polsce zostaną odwołane. Mniejsze wydarzenia prawdopodobnie będą się odbywać bez udziału publiczności - tak, jak na przykład najbliższy mecz Piotrkowianina. Nasz zespół zmierzy się w sobotę w Hali Relax z Gwardią Opole. Kibice tego spotkania na żywo jednak nie obejrzą.


Na razie nie ma żadnych przesłanek, aby szkoły w województwie łódzkim zostały zamknięte w związku z epidemią koronawirusa. Przedstawiciele placówek oświatowych otrzymały natomiast od wojewody wytyczne, aby zaprzestać organizacji wycieczek i wyjazdów do kin, muzeów czy teatrów, przyjmowania grup zorganizowanych (np. dni otwarte), a nawet organizacji akademii szkolnych, apeli i koncertów. Polecenie wojewody obowiązuje do odwołania.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (68)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)10.03.2020 22:10

Brawo dyrektorze Konieczko. Zamknij może jeszcze SOR. Wszystkie ważniejsze oddziały zamknąłeś bo były za drogie dla twojego rachunku ekonomicznego. Lekarze nie chcą tu pracować! Jakimś cudem mniejsze miasta w regionie mają dobrze zarządzane szpitale, dobrych specjalistów i zaufanie społeczne a w Piotrkowie wszyscy dobrze wiemy co jest... umieralnia. Ciekawe co robi sanepid kiedy mydło i papier toaletowy pacjenci muszą sobie sami załatwić... Tam pewnie dyr. Konieczko też ma układy bo nie rozumiem jak to możliwe żeby taki syf był tolerowany przez tyle lat. Panie Wojewodo, pora chyba na zmiany bo to wstyd żeby drugie miasto w województwie miało szpital na poziomie prowincjonalnego miasteczka w latach 70 - tych.

160


emeryt ~emeryt (Gość)10.03.2020 21:58

Szkoda będzie odchodzić , mam układy , ,ładną emeryturkę i dorabiam sobie jeszcze. A może tak zbudować Arkę i zwiać daaaleko?

40


gość ~gość (Gość)10.03.2020 21:54

Wszystkie szpitale w okolicy mocno się rozwijają. A u nas.... wiadomo oszczędności lepiej likwidować.

40


Anastazja ~Anastazja (Gość)10.03.2020 21:33

Nadchodzi Wielka sprawiedliwość - wreście skończą się układy i rozkradanie biednego miasta. Młodzi nie lękajcie się Nam Korona nie zagraża.

22


gość ~gość (Gość)10.03.2020 21:19

Kiedy zamkną szkoły!!!!???

21


jaan ~jaan (Gość)10.03.2020 21:05

nareszcie ludzie starszej daty dostrzegają błędy w wyborach samorządowych

42


gość ~gość (Gość)10.03.2020 20:25

A 2 miliardy na pisu propagandę w. Tvp kasa jest

149


wachacz ~wachacz (Gość)10.03.2020 19:04

w razie jak w naszym miescie pojawi sie zaraza to mozna z mediateki zrobic tymczasowy szpital zakazny i bedzie przydatna

235


Exploit ~Exploit (Gość)10.03.2020 18:41

Koronawirus...

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat