Wnioski w formie papierowej w Piotrkowie można składać w godzinach od 8:00 do 15:00 w trzech miejscach:
- ul. Sienkiewicza 16A (w siedzibie Zespołu Dodatków Mieszkaniowych);
- ul. Próchnika 34 (w siedzibie głównej MOPR);
- Urząd Miasta ul. Szkolna 28 (Wejście B - parter stanowisko MOPR).
Najwięcej zainteresowanych pojawia się w punkcie przy ul. Sienkiewicza.
Pierwsze osoby pojawiły się u nas tuż po godzinie siódmej rano - mówi Damian Wąchała z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Bardzo szybko rozpoczęliśmy wydawanie wniosków i nie tworzą się duże kolejki. Wniosek jest czytelny i prosty, więc nie ma większych problemów z jego wypełnieniem. Gdy pojawiają się jakieś wątpliwości, to oczywiście pomagamy w wypełnieniu - zapewnia.
Osoby, które w czwartek składały wnioski podkreślały, że dodatek węglowy to dobre rozwiązanie.
Cieszę się, że jest ten dodatek. Ja mam małą emeryturę i nie ma za co kupić węgla. Jeszcze niedawno kosztował on tysiąc złotych, a dziś jest to 3 tysiące - mówiła jedna z piotrkowianek, nie ukrywając, że boi się najbliższej zimy.
Czy 3 tysiące złotych to wystarczający dodatek?
Nie wiem. W tej chwili ciężko powiedzieć. Nie wiadomo, jakie ceny będą przez cały ten okres. Za worek węgla płaciłam dwadzieścia pięć złotych, a teraz kosztuje dwa razy tyle. Opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem, więc taka pomoc na pewno mi się przyda - mówiła kolejna z mieszkanek.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o dodatku węglowym, dodatek przysługuje gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem uzyskania dodatku węglowego będzie posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
Wnioski można składać do 30 listopada. Oprócz formy papierowej wnioski można składać także elektronicznie poprzez ePUAP.
Zgodnie z ustawą na wypłacenie pieniędzy mamy 30 dni od daty złożenia wniosku. Kiedy dokładnie będziemy to robić? W tej chwili ciężko mi powiedzieć, ponieważ jeszcze czekamy na pieniądze od rządu. Kiedy wpłyną one już na konto MOPR, rozpoczniemy wypłatę świadczeń - podkreśla Damian Wąchała.