Piotrków doczekał się kolorowego muralu

Czwartek, 04 kwietnia 202425
Mocną stroną Piotrkowa nie jest sztuka street artu, na ścianach budynków możemy zazwyczaj znaleźć często wulgarne a nawet antysemickie "dzieła" nawiązujące do klubów sportowych. Cieszy zatem fakt wprowadzenia do przestrzeni miejskiej nowego kolorowego dzieła promującego miasto na ul. Szerokiej
fot.: F.Zieliński fot.: F.Zieliński

To nie pierwsze podejście do wzbogacenia przestrzeni miejskiej w wielkoformatową ścienną sztukę

 

Najwięcej murali stworzono w Piotrkowie w PRL-u między innymi na centralne dożynki 1979 roku. Choć były to bardziej reklamy spółdzielni pracy czy państwowych firm, wielkie obrazy dodawały szaremu miastu odrobinę kolorytu. Mimo iż z biegiem lat większość z nich została przykryta m.in. przez ocieplenie budynków czy tablice reklamowe, wprawne oko znajdzie wyblakłe resztki dzieł minionej epoki.

 

Ul. Wojska Polskiego 55

 

Ul. Łódzka 5

 

Polsko-Węgierskie "Papryczki" 

 

Mural przedstawiający przyjaźń Polsko - Węgierską miał powstać już w 2017 roku, Dzieło zaprojektowane zostało przez Dawida Celeka, który wygrał konkurs zorganizowany przez marszałka województwa łódzkiego i Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Obraz miał się znaleźć na elewacji kamienicy przy pl. Niepodległości 4. Na wykonanie muralu w tym miejscu nie zgodzili się jednak pracownicy piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pojawiła się więc druga lokalizacja, na ścianie szczytowej jednego z bloków przy skrzyżowaniu Armii Krajowej i Sikorskiego. Miesiące mijały, mural nie powstawał, najprawdopodobniej przez wymagania Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wymagała zapewnienia napraw i konserwacji przez okres 5 lat.

 

 

 

Street art przyciąga turystów

 

Co ciekawe, w Łodzi jest ponad 150 murali i instalacji artystycznych, które przyciągają fotografów i miłośników sztuki ulicznej z całej Europy. Dzieła te tworzą największą w Polsce zewnętrzną galerię miejską. Ciekawe aranżacje cieszą oko nie tylko mieszkańców, ale również stały się symbolem Łodzi i jedną z atrakcji turystycznych miasta. Piotrkowski mural na ul. Szerokiej jest być może zaczynem do bardziej kolorowego i artystycznie ambitniejszego wizerunku Piotrkowa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Banksy ~Banksy (Gość)05.04.2024 19:00

ciekawe miasto ten Piotrków, tyle ścian do pomalowania

40


Kiszony ogór ~Kiszony ogór (Gość)05.04.2024 15:08

tęcza, siłą przewodnią naszego miasta,w innych miastach są murale które nawiązują do patriotycznych wartości,do bohaterów którzy oddali swoje życie za masz kraj,a tu proszę,....

31


go?ć_mieszkaniec ~go?ć_mieszkaniec (Gość)05.04.2024 08:58

Przed 15 października by nie przeszło. Zbyt tęczowe ????

12


borca ~borca (Gość)05.04.2024 07:44

a ocieplenie???

10


śmieszek ~śmieszek (Gość)04.04.2024 13:42

cyt. "Piotrkowski mural na ul. Szerokiej jest być może zaczynem do bardziej kolorowego i artystycznie ambitniejszego wizerunku Piotrkowa". Zaiste i zaie....te. Tego nam potrzeba??!!. A jechałem dzisiaj ulicą Żelazną. Przede mną jechał samochód osobowy ,który wykonywał dziwne ewolucje. Pomyślałem pijany prowadzi a za chwilę sam takie same ewolucje robiłem. Jak myślicie dlaczego???

80


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)04.04.2024 14:08

Przed wyborami.

62


Łomatuchno ~Łomatuchno (Gość)04.04.2024 19:30

Budynki sakralne, wieża ciśnień i to ostatnie, to nie kojarzę. Niby zamek? Nie. Czy jakiś klocek z ul. Piłsudskiego? Jednak jakieś to opoczyńskie.

40


go?ć_piotrkowianin ~go?ć_piotrkowianin (Gość)04.04.2024 17:37

Brawo za projekt, wykonanie, odnowę kamienicy i kolory

71


Rewul ~Rewul (Gość)04.04.2024 16:57

Fajnie, że na koniec urzędowania Chojniaka w naszym mieście zostawi pań prezydent coś oprócz plastikowego molo, kredytów na preferencyjnych warunkach będzie jeszcze mural.

80


Rewelacja! ~Rewelacja! (Gość)04.04.2024 15:45

Myślę, że to największy sukces obecnych władz miasta. Gratulacje!

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat