Piotrków: Ksiądz Tomasz miga dla wiernych

Tydzień Trybunalski Sobota, 24 marca 201210
Msza bez organisty, bez muzyki, w niewielkim gronie i ksiądz, który oprócz ust używa też rąk, by przekazać wiernym prawdy boże. W kościele akademickim Panien Dominikanek co dwa tygodnie odbywają się msze św. dla głuchoniemych. Odprawia je ksiądz Tomasz Estkowski.
fot. archiwum prywatnefot. archiwum prywatne

O tym, na czym polega specyfika takich spotkań, czym taka msza różni się od tradycyjnej i o samym środowisku osób niesłyszących opowiada ksiądz Tomasz, który od wielu lat rozmawia z ludźmi również za pomocą rąk.

- Msze dla osób głuchoniemych odprawiane są w ramach pracy duszpasterskiej, która jest nastawiona na różne środowiska. Spotkania duszpasterskie organizowane są dla młodzieży, dla osób przebywających w szpitalach czy dla osób niewidomych. Podobnie jest z głuchoniemymi. Tak jak inni ludzie wierzący, ochrzczeni potrzebują spotkań, modlitwy i dzięki uprzejmości księdza Ireneusza Bochyńskiego (rektora kościoła akademickiego – przyp. red.) takie spotkania w kościele odbywają się co dwa tygodnie. Tym ludziom też trzeba Pana Boga przybliżyć - mówi ksiądz Tomasz Estkowski.
Taka msza ma swoja specyfikę , ale nie różni się szczególnie od tej tradycyjnej.

- Nie zawsze jest cisza, bo mówię do mikrofonu na głos, nawet dla siebie i dla słyszących, którzy czasem przychodzą. Ale gdybym tego nie robił i włącznie migał, to ci ludzie też by mnie zrozumieli. Na takiej mszy nie wykonuje się śpiewów, no i muszę dostosować treść, by osoby głuchonieme mnie zrozumiały. Często zamieniam słowa, a najtrudniejsze prawdy tłumaczę na przykładach z życia. Nie wszystko można dosłownie przetłumaczyć na język migowy. Nieco inaczej też wygląda spowiedź. Staram się zachować maksimum dyskrecji, ale siedzimy naprzeciwko siebie i rozmawiamy. Tradycyjna spowiedź w konfesjonale byłaby trudna - mówi ksiądz Tomasz.
Kapłan języka migowego nauczył się jeszcze w seminarium. Od kilkunastu lat odwiedzał Piotrków, by odprawiać „migane” msze i spotykać się z wiernymi. Od czterech lat pełni służbę w naszym mieście.

- Będąc na studiach, w seminarium miałem zajęcia, na których nasi przełożeni przybliżali nam specyfikę tego środowiska. Tłumaczyli nam, że są ludzie, którzy tak jak inni potrzebują rozmowy, modlitwy. Potem była tylko kwestia nauki języka migowego, do którego, myślę, każdy ma predyspozycje. Jednak nie wystarczy nauczyć się języka, by porozumieć się z głuchoniemym. Można znać język, a kompletnie nie umieć w nim rozmawiać. Trzeba umiejętnie wejść w to środowisko, by zrozumieć głuchoniemego człowieka - mówi ks. Tomasz.
Księdzu Tomaszowi chyba się to udało.

- Z pewnością nie jest hermetyczne. Ci ludzie nie odcinają się od innych. Żyją w tym mieście i funkcjonują tak, jak wszyscy, może z tą różnicą, że trudniej jest się im porozumieć z osobami słyszącymi. Często mają problemy w sklepach, urzędach, choć te bariery dziś są dużo mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej inni otwierają się na tych ludzi, próbują się kontaktować, ale nadal zdarzają się sytuacje, w których głuchoniemi są źle traktowani. Traktowani na zasadzie „nie warto z nim rozmawiać, bo to głuchoniemy i tak nic nie zrozumie”. Warto te bariery przełamywać. W ramach pomocy w komunikacji między jednymi a drugimi zorganizowałem krótki kurs języka migowego dla pracowników z piotrkowskiego Urzędu Miasta. To trudna sytuacja, kiedy głuchoniemy przychodzi do instytucji i nie rozumie urzędnika, i odwrotnie. Oczywiście ci ludzie sobie radzą, pisząc na kartkach, w jakiej sprawie przyszli, ale przecież to nie o to chodzi. Nie warto tworzyć barier, a ludzie zdrowi często patrzą na osobę głuchoniemą z litością, z myślą - jakie nieszczęście ich w życiu spotkało. Ci ludzie tego nie potrzebują, są tacy sami jak my - mówi ksiądz.

Ludzie głuchoniemi z piotrkowskiego środowiska oprócz mszy świętych mają także swoją świetlicę przy ul. Zamurowej 1 (dzierżawią ją dzięki uprzejmości Urzędu Miasta). Mają tu możliwość porozmawiania czy spotkania się ze specjalistami, do których na co dzień jest im trudniej dotrzeć - dodaje ksiądz Tomasz.

W samym Piotrkowie i okolicy zarejestrowanych jest 100 osób głuchoniemych, w Łodzi kilka tysięcy. Ksiądz Tomasz Estkowski deklaruje pomoc w nauce języka migowego dla instytucji czy urzędów. Chce, by ludziom głuchoniemym łatwiej żyło się w Piotrkowie. By nie było barier między nimi a tymi, którzy słyszą.

Około 100 osób głuchoniemych zarejestrowanych jest w Piotrkowie i okolicach.

Ewa Tarnowska-Ciotucha
                                                                                                    


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ares1 ~ares1 (Gość)25.03.2012 16:42

"eman" napisał(a):
tak


Tak to zaczynamy od wielkiej litery proszę eman :)))

Komentarz był edytowany przez autora: 25.03.2012 16:53

00


eman ~eman (Gość)25.03.2012 16:28

"ares1" napisał(a):
Jako prawdziwy KATOLIK niezle wypowiadasz się bliznich!!!


tak wypowiada się większość "prawdziwych katolików" ;) i oczywiście do kościoła chodzą wyłącznie po to, żeby się modlić... :D

00


ares1 ~ares1 (Gość)25.03.2012 15:03

"zaza" napisał(a):
I nie szczekać tu.


O ile wiem to szczeka pies!Jako prawdziwy KATOLIK niezle wypowiadasz się bliznich!!!

00


zaza ~zaza (Gość)25.03.2012 08:37

Do kościoła chodzimy się modlić a nie krytykować.I nie szczekać tu.

00


Maślaczek ~Maślaczek (Gość)25.03.2012 00:17

"dzięki uprzejmości księdza bochyńskiego"... Ło jojoj, całujmy go po rączkach, że był tak uprzejmy i zezwolił na modlitwę wiernych. To jego obowiązek dopuszczać wiernych na mszę, a nie wyraz uprzejmości! A jak w języku migowym jest "dajta na tacę"? :-) pozdrawiam

00


normalny ~normalny (Gość)24.03.2012 22:20

"Doker" napisał(a):
No to panie Larecki - krytykować! Masz temat na kolejny "felieton" :D


No pewno :)
Bez ściemniania - przyjdź na migową mszę do księdza Tomka.
Ciekawe, kiedy pojawi się kolejny "felieton" krytykujący coś kościelnego... hę?
Czekamy wraz z kolegą Dokerem na felieton!!!!!

00


wierzę! ~wierzę! (Gość)24.03.2012 14:46

Z ciężkim sercem piszę te słowa, ale w kościele nie ma miejsca na oficjalną krytykę, nawet na poziomie parafii. Pisząc to wiem że kalam własne gniazdo. Ale coś mi każe to napisać. Ja co do tych programów w tv z ks. Tomaszem. Przykro to powiedzieć ale ksiądz jest bardzo słabym kaznodzieją merytorycznie, a także - jako mówca. Tego akurat rodzaju pogadanki mogą mieć zupełnie odwrotny skutek. Jak i ta budowa kościoła przy Modrzewskiego na siłę.

00


apis ~apis (Gość)24.03.2012 12:13

Jeżeli miałby coś skrytykować, to jak najbardziej to, że ks. Estkowski prawem kaduka ma stały kącik w samorządowych Informacjach Piotrkowskich i wygłasza pogadanki ewangelizacyjne w programie telewizji miejskiej, finansowanej z podatków piotrkowian. Albo takie słowo boże powinni jeszcze wygłaszać duszpasterze kościołów pozostałych wyznań działających w naszym mieście albo nikt. Faworyzowanie kościoła rzymskokatolickiego to rażąca nieprawidłowość i prawne nadużycie ze strony prezydenta i nie usprawiedliwia go nawet to, że ma ksywę "Pobożny", a jego elektorat to moher. Ale trudno u tej ekipy o jakąkolwiek etykę. Chyba, że mamy na myśli etykę własnych interesów.

00


czytelniczka ~czytelniczka (Gość)24.03.2012 11:17

"Doker" napisał(a):
No to panie Larecki - krytykować! Masz temat na kolejny "felieton"


1. Jesteś w błędzie imputując, że używanie przez księdza języka migowego miałoby być przedmiotem krytyki pana Lareckiego. Starasz się dowalić, jak to w Polsce w zwyczaju przyjęte.
2. Jesteś w błędzie ujmując felieton w cudzysłów. Akurat w tym przypadku są to rzeczywiście felietony. Albo nie znasz się na gatunkach publicystycznych albo starasz się dowalić, jak to w Polsce w zwyczaju przyjęte.
3. Jesteś w błędzie, mieszając formy "pan" i "ty". "Pan" i "masz". Typowe dla Polaków, ale bardzo nie po polsku i zwyczajnie niegrzecznie.

00


Doker ~Doker (Gość)24.03.2012 10:17

No to panie Larecki - krytykować! Masz temat na kolejny "felieton" :D

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat