Opłata za przekroczenie limitu kilometrów
Wypożyczając samochód, bardzo często obarczeni zostajemy limitem kilometrów, którego nie powinniśmy przekraczać. Ponadnormatywny dystans skutkować będzie dodatkowymi opłatami, mogącymi mieć zauważalny wpływ na całkowity koszt wypożyczenia pojazdu. Jeśli więc planujemy dużo jeździć pożyczonym autem, dobrym pomysłem okaże się wybór oferty z nielimitowaną ilością kilometrów.
Warto przy tym podkreślić, iż wspomniane limity nie wynikają ze złej woli wypożyczalni, a jedynie z dbałości o opłacalność prowadzonego przez nie biznesu: nadmierna eksploatacja pojazdów wziętych w leasing wiąże się bowiem z wyraźnym spadkiem ich wartości.
Opłata za wiek i ilość kierowców
Większość wypożyczalni pobiera wyższe opłaty, jeśli osoba kierująca wynajmowanym pojazdem nie posiada jeszcze skończonych 25 lat (niekiedy ten warunek dotyczy również osób w wieku starszym niż 70 lat). Wybierając się w podróż z grupą młodych znajomych, warto więc desygnować na kierowcę osobę, którą ominą wspomniane wyżej opłaty.
Należy przy tym pamiętać, iż osoba ta będzie jedyną, której wolno prowadzić wypożyczony samochód - o ile oczywiście nie wykupimy dodatkowo płatnej opcji, pozwalającej zasiąść za kółkiem jeszcze jednemu kierowcy (również uprzednio ustalonemu).
Opłata za ubezpieczenie
Opłata za dodatkowe ubezpieczenie może zwiększyć koszt wynajęcia samochodu nawet o kilkadziesiąt procent. Stąd warto zastanowić się, czy na pewno potrzebujemy danego typu ochrony. Jeśli wpisujemy w wyszukiwarkę tani wynajem aut Warszawa, poszukując niewielkiego pojazdu do jeżdżenia jeden dzień po stolicy naszego kraju, ubezpieczenie od kradzieży może wydawać się zbędne.
Co innego, jeśli wypożyczamy auto z myślą o eksplorowaniu zagranicznych regionów, znanych przy tym z wysokiego poziomu przestępczości.
Opłata za paliwo
Powszechnie przyjęta zasada mówi, że koszt paliwa zużytego podczas jazdy wypożyczonym pojazdem należy pokryć we własnym zakresie. Musimy przy tym przestrzegać polityki wypożyczalni w zakresie preferowanej ilości paliwa w baku podczas zwracania samochodu.
Dość często wygląda to tak, iż odbieramy auto z pełnym bakiem i powinniśmy je oddać również z maksymalnym stanem paliwa. W przeciwnym razie narażamy się na dodatkowe opłaty.
Opłaty za zarysowania i inne uszkodzenia
W chwili wypożyczenia samochodu obarczeni zostajemy finansową odpowiedzialnością za różnego rodzaju uszkodzenia, mogące powstać podczas jego użytkowania. Zaliczają się do tego także drobne rysy czy wgniecenia karoserii, o jakie nietrudno na zatłoczonym parkingu.
Każda profesjonalna wypożyczalnia, którą znajdziemy za pomocą porównywarek takich jak https://www.taniwynajemaut.pl starannie sprawdza swoje pojazdy zarówno przed odebraniem ich przez klienta, jak i już po ich zwróceniu. Jeśli więc przy odbiorze samochodu zauważyliśmy usterkę nieopisaną przez wypożyczalnię, koniecznie dopilnujmy, aby ujęto ją raporcie - w przeciwnym razie możemy odpowiadać finansowo za jej usunięcie.