Pacjenci nie mogą się wykąpać. W szpitalu przy ul. Rakowskiej znów wykryto legionellę

Środa, 12 lutego 202038
W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie znów wykryto bakterie legionelli. Co to oznacza dla pacjentów? To, że nie mogą się wykąpać, bo z kranów leci tylko zimna woda.
Pacjenci nie mogą się wykąpać. W szpitalu przy ul. Rakowskiej znów wykryto legionellę

Pojawienie się bakterii w szpitalu potwierdza Joanna Roll z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Obecność bakterii stwierdziliśmy w ubiegłym tygodniu na podstawie badań (6 lutego) – informuje. - Wstrzymana została dostawa ciepłej wody. Szpital podjął już odpowiednie działania, chodzi o płukanie sieci.


To nie pierwszy raz, kiedy w placówce przy Rakowskiej wykryto legionellę. - Dwa lata temu szpital zamontował odpowiednie urządzenie, które miało wyeliminować obecność bakterii – dodaje J. Roll z piotrkowskiego sanepidu.

Dlaczego więc legionella znów się pojawiła? - Zgadza się, zamontowaliśmy urządzenie, które ma eliminować pojawienie się bakterii w wodzie. To, że legionella znów się pojawiła to prawdopodobnie wynik prac remontowych prowadzonych na oddziale intensywnej terapii, stare rury wodociągowe spowodowały, że to zakażenie się uaktywniło - mówi Aneta Baranowska, zastępca dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie. - Mam nadzieję, że kiedy opanujemy sytuację, system ten będzie jednak działał sprawnie. 

 

Przez kilka dni kryzysu personel szpitala - jak poinformowała nas dyrekcja placówki - będzie prowadził toaletę przy łóżkach pacjentów. 

 

Sanepid kolejne badania wody w szpitalu zamierza przeprowadzić 14 lutego.


Co mogą spowodować pałeczki legionelli? - Jeśli występuje w aerozolu, czyli np. w wodzie rozprowadzanej poprzez prysznice, wdychamy ją do układu oddechowego, może wywołać objawy podobne do zapalenia płuc. Przede wszystkim złe samopoczucie, wysoką gorączkę, bóle mięśni i głowy, kaszel oraz niewydolność oddechową. Wtedy możemy mówić o postaci płucnej legionellozy. Może być ona także pozapłucna i może nastąpić zapalenie mięśnia sercowego, błon surowiczych, upośledzenie lub uszkodzenie nerek lub wątroby – informowali nas pracownicy sanepidu już w 2018 roku, wtedy również wykryto bakterię w piotrkowskim szpitalu.


Zainteresował temat?

8

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.02.2020 11:06

W szpitalu macie się leczyć a nie jest to jakieś spa lub nie wiadomo co że żądacie ciepłej wody

59


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat