Za sukces uznano oznakowanie ponad 70 przystanków komunikacji miejskiej. - W niedługim czasie planujemy również kontynuację tego procesu, żeby mieszkańcy mieli jasny komunikat o tym, że w tych miejscach nie można palić papierosów – mówi Wiesława Kozińska, kierownik kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Za jakiś czas, wspólnie ze Strażą Miejską, przeprowadzimy również kontrolę na terenie przystanków autobusowych. Będziemy przestrzegać palaczy przed skutkami palenia i informować o łamaniu prawa. Tym „nieposłusznym” strażnicy będą zmuszeni wystawiać mandaty i pouczenia – dodaje kierownik. Możliwe, że zostanie też przeprowadzone badanie smokolizerem, czyli urządzeniem badającym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Pod koniec maja z okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie zostanie przeprowadzona akcja bezpłatnego badania spirometrem i smokolizerem. Wyniki badań będę analizowane przez lekarzy, a chętni o nałogu będą mogli porozmawiać z psychologiem.
***
Powiatowy Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu na bieżący rok (którego głównym punktem jest akcja „Odświeżamy nasze miasta”) zakłada również przeprowadzenie następujących akcji promocyjnych: wśród dzieci do 6 lat – „Czyste powietrze wokół „nas. Klasy 1 - 3 szkoły podstawowej - „Nie pal przy mnie, proszę”. Klasy 4 - 6 szkół podstawowych i gimnazja – „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Dodatkowo do uczniów podstawówek i ich rodziców skierowany zostanie program wojewódzki – „Zadbaj o swoje płuca”.
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zabrania się palenia wyrobów tytoniowych poza pomieszczeniami wyodrębnionymi i odpowiednio przystosowanymi:
- na terenie zakładów opieki zdrowotnej, przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
- na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
- na terenie uczelni,
- w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
- w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
- w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
- w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
- na przystankach komunikacji publicznej,
- w pomieszczeniach obiektów sportowych,
- w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
- w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
JK
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu
- Lubisz jazz? Wpadnij na dwa dni do Sulejowa
- Budowa tężni solankowej w Piotrkowie oficjalnie zakończona
- Policja ukarała Antoniego Macierewicza. Czy poseł straci prawo jazdy?
- Jazda elektryczną hulajnogą kosztowała go łącznie 2700 zł. Wszystko przez alkohol
- Od jutra rozpocznie się budowa chodnika. Będą utrudnienia na Wierzejskiej