Cenne właściwości kwasów, minerałów i witamin
57% składu oleju konopnego stanowi kwas linolowy, a 19% kwas alfa-linolenowy. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które doskonale wpływają na nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry. Co istotne, stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosi tutaj 3:1 – takie połączenie jest idealne dla właściwego metabolizmu lipidów u człowieka. W oleju konopnym znalazł się także kwas gamma-linolenowy (4%), palmitynowy (6%) oraz oleinowy (25%). Dodatek protein, aminokwasów, przeciwutleniaczy, fosfolipidów, fitosteroli oraz witamin (A, B1,B2, B3, D, E, C) i minerałów (S, K, Fe, Zn, P, Ca, Mg) dodatkowo podnosi właściwości tego naturalnego oleju roślinnego (więcej na temat oleju z konopi siewnych można przeczytać na stronie: https://olej-z-konopi.pl/).
Olej z konopi często określany jest jako jeden z najlepszych olejów nawilżających skórę. Błyskawicznie się on wchłania. To sprawia, że na skórze nie pozostaje tłusty filtr, który stanowi problem w przypadku wielu innych naturalnych środków pielęgnacyjnych. Olej konopny pozwala obniżyć świąd u osób z alergią skórną. Można wykorzystać go zarówno do pielęgnacji cery tłustej (w tym z tendencją do trądziku), jak i suchej czy zniszczonej.
Kwasy NNKT uzupełniają braki cementu międzykomórkowego, co sprawia, że olej konopny działa przeciwstarzeniowo, gojąco i normalizująco.
Kremy pielęgnacyjne z olejem konopnym
Olej z konopi siewnych można znaleźć w składzie wielu kremów (zwykle stanowi 5 – 7%). Tego rodzaju preparaty odżywiają skórę, chronią ją przed mrozem i działają przeciwstarzeniowo. Warto wiedzieć, że olej konopny stanowi również doskonały nośnik dla olejków eterycznych oraz substancji naprawiających naskórek.
Balsamy do ciała z olejem konopnym
Olej konopny stanowi dodatek wielu balsamów i lotionów do ciała (5 – 30%). Takie preparaty doskonale nawilżają i natłuszczają naskórek, a zarazem bardzo szybko się wchłaniają (nie ma uczucia kleistości na skórze).
Żele pod prysznic i mydła z olejem konopnym
Olej konopny wykorzystują również producenci wielu żeli pod prysznic (zawartość około 0,1 – 1%) oraz mydeł (3 – 12%). Mydła z takim dodatkiem są aksamitne i nie przesuszają skóry. Żele wykazują właściwości wtórnie nawilżające, a po zmyciu tworzą warstwę ochronną.
W olejkach do masażu olej konopny stanowi doskonały nośnik dla pachnących olejków do aromaterapii.