Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Park im. ks. Józefa Poniatowskiego

ePiotrkow Niedziela, 15 stycznia 202310
Jest to jeden z kilku znajdujących się na terenie miasta parków. Założono go w 1916 roku, a od 1986 r. posiada status zabytku, co potwierdza odpowiedni wpis w Rejestrze Zabytków. Park upamiętnia postać księcia Józefa Poniatowskiego, choć często skrót w nazwie parku jest mylony i księcia błędnie nazywa się księdzem.
fot. Singdrossel / Wikipedia fot. Singdrossel / Wikipedia

Park rozciąga się na powierzchni 6,3 ha i został utworzony pomiędzy ulicami - Parkową, Żeromskiego i Żwirki. Autorem projektu parku był inżynier i plantator Józef Skrobanek (jednocześnie porucznik 100 pułku pancernego), który nadał mu cechy ogrodów włoskich i francuskich. Z kolei projektami nieistniejących już dziś budynków, w tym choćby domu ogrodnika, był inżynier miejski - Stefan Mazurowski. Całość powstała w 1916 roku, czyli w okresie, kiedy Piotrków znajdował się pod okupacją austriacką, a miasto podlegało Cesarsko-Królewskiemu Generalnemu Gubernatorstwu Wojskowemu w Lublinie.

 

Niewiele brakowało, a zamiast parku powstałoby w tym miejscu więzienie. Na szczęście władze miasta porozumiały się z zarządem wojskowym w kwestii zamiany terenów, argumentując, że blisko centrum lepiej będzie założyć park niż budować więzienie. Po uzyskaniu zgody i biorąc pod uwagę duże bezrobocie, władze Piotrkowa postanowiły dać mieszkańcom zajęcie i zatrudniły ich przy budowie parku. Jak wyjaśniała to swego czasu Małgorzata Majczyna z Biura Inwestycji i Remontów w piotrkowskim magistracie - w tamtych czasach rząd mógł przenieść pieniądze z jednego ministerstwa do drugiego i zamiast wypłacać ludziom zasiłki, płacono im za pracę. Mieszkańcy pracowali, czuli się potrzebni, a chodziło o proste prace.

 

To jedna z ciekawostek dotyczących parku, o czym pisaliśmy na stronach portalu w tekście – „Miało być więzienie, zrobili park”. Warto tu też nadmienić, że ścieżki parkowe utwardzono szutrem z huty szkła i gazowni w Piotrkowie, natomiast staw zaopatrywano w wodę ze studni poruszanej motorem wietrznym podarowanym przez pana Endera z Moszczenicy.

 

Pierwsze parkowe rośliny trafiły do Piotrkowa z Budapesztu i Wiednia, jako dary. Podobnie zrobili właściciele okolicznych majątków ziemskich z Woli Krzysztoporskiej, Witowa, Niechcic i Bujen, a także wielu piotrkowian. Łącznie przekazano mnóstwo sadzonek, które w kolejnych latach rozkwitały w parku. Miało to być ponad 11 tysięcy sadzonek drzew i ponad 6 tysięcy sadzonek krzewów. Dziś drzewostan stanowią głównie ponad stuletnie lipy, kasztanowce, dęby i klony.

 

Najbardziej dostojnymi z drzew są dwa dęby. Najstarszy znajduje się w północnej części parku i nosi imię Tadeusza Kościuszki. Znajduje się przed nim głaz z tabliczką:

 

„NARODZIE PODNIEŚ DUCHA TWEJ ODWAGI I TWEGO OBYWATELSTWA. BÓG POTĘŻNY TWEJ SPRAWIE SPRZYJA. Z RAPORTU NARODOWI POLSKIEMU O ZWYCIĘSTWIE POD RACŁAWICAMI. 15.X.1917 R.”.

 

Drugi z dębów nosi imię Adama Mickiewicza, a w centralnej części parku znajduje się kolejny głaz z tabliczką poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Na tabliczce znajduje się napis:

 

„DRZEWO POSADZONE W DNIU 26 PAŹDZIERNIKA 1924 R. PRZEZ MŁODZIEŻ SZKÓŁ PIOTRKOWSKICH NA PAMIĄTKĘ UCZCZENIA DNIA SPROWADZENIE DO OJCZYZNY ZWŁOK WODZA DUCHOWEGO NARODU HENRYKA SIENKIEWICZA”.

 

W 1927 r. w południowej części parku wydzielono ogród botaniczny. Można w nim podziwiać osobliwe gatunki roślin, jak korkowiec, iglicznik, liczne cisy, sosny wejmutki i łuk z bluszczu.

 

W kolejnych latach na terenie parku im. ks. J. Poniatowskiego powstały też korty do gry w tenisa. Obecnie w parku znajdują się trzy korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci, a w sezonie zimowym funkcjonuje sztuczne lodowisko. Na teren parku można wejść jednym z pięciu wejść, a główne znajduje się od strony ul. Żeromskiego.


Zainteresował temat?

8

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mag ~mag (Gość)15.01.2023 23:23

Kiedyś , dawno, dawno temu w naszym parku przechadzały się królewskie ptaki - pawie. Natomiast na środku stawu wybudowane było gniazdo dla łabędzi, które dostojnie pływały po stawie. W ogrodzie botanicznym przy pomieszczeniu gospodarczym można było oglądać świnki morskie. Natomiast sam ogród botaniczny był domem dla tysiąca RÓŻNORODNYCH, pięknych roślin. Obecnie to już nie jest ogród botanicznych bo panuje tam jakaś dziwna moda na jednorodność. W parku bardzo brakuje kawiarenki. A szkoda bo latem nawet lodów czy napojów chłodzących nie można kupić. W innych miastach w parkach i kawiarnie są ,i lodziarnie. Porozstawiane leżaki, dzieci biegają po trawnikach. Jest fajnie, rodzinnie. Ale co się dziwić jak gospodarz miasta nie jest zainteresowany potrzebami mieszkańców.

10


Ilewejśćjest ~Ilewejśćjest (Gość)15.01.2023 09:47

5 wejść? Czy 6?

10


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)15.01.2023 20:29

Dlaczego w tym parku musi tak brzydko pachnieć ?? Jedynie w duże mrozy nie ma tam przykrego zapachu, bo lód przykrywa powierzchnię stawu

40


go?ć_senior ~go?ć_senior (Gość)15.01.2023 19:17

Może takim parkiem zainteresować amatorów zamiłowanych w pięknie polskiej przyrody ,ludzi z pasją, którzy na emeryturze chętnie zadbaliby tym skrawkiem zieleni.

30


spacerowicz ~spacerowicz (Gość)15.01.2023 10:59

Piękny park. Szczególne wrażenie robiły latem klomby zarośnięte chwastami na wysokość półtora metra, zaniedbany ogród botaniczny i elementy małej architektury niszczone systematycznie przez "lokalnych patriotów".

90


park ~park (Gość)15.01.2023 12:14

szkoda, że wspomina się coś co już tak nie wygląda, co jest mimo 'remontu' zaniedbane, brak ręki ogrodnika z serca i zamiłowania do roślin. brak chęci żeby w nowoczesny a jednocześnie tajemniczy sposób odświerzyć, miała być zbudowana mała scena na letnie koncerty i co. lepiej było to zrobić parę kilometrów dalej.

20


Piotrkowianin Piotrkowianinranga15.01.2023 13:33

A tymczasem Chojniak ogłasza kolejny remont stawu w tym parku. Ti już drugi w ciągu bodajże 10 lat. I tak co 10 lat będą ten staw remontować? A nie można raz, a porządnie?

41


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat