Odkrywamy znane i nieznane - Kamienne baranki i pawie w Piotrkowie

Niedziela, 17 kwietnia 202220
Wykonane z kamienia i metalu stada stanowią już od ponad dwudziestu lat element krajobrazu miasta. Wzbogacają przestrzeń, urozmaicają teren, a często też zastanawiają. Skąd wzięły się w Piotrkowie? Dziś odkrywamy ich historię.

Ładuję galerię...

Jadąc alejami Mikołaja Kopernika w stronę Starego Miasta można dostrzec pasące się na skwerze przy ul. A. Próchnika stadko baranów. Jest ono równie często nazywane stadem owieczek, a to za sprawą złodziei, którzy mieli pozbawić rzeźby rogów (zapewne spieniężyli je na skupie złomu) i upodobnili do owieczek lub koni, bo mogą obecnie przypominać także wierzchowce. Zaprojektował je na zlecenie władz Piotrkowa Trybunalskiego, a dokładniej ówczesnego plastyka miejskiego Stanisława Piotra Gajdy, piotrkowski artysta Piotr Wypych.

 


Efektem współpracy z miastem było m.in. pięć wspomnianych figur baranków, wykonanych z kamieni i utrzymujących je metalowych obejm. Wielu mieszkańców nazywało swego czasu to stadko baranków także „członkami rady miasta”. Była to pierwsza realizacja, która przypadła do gustu mieszkańców i w ślad za nią poszły kolejne. Bo to nie jedyne tego typu figury stojące w piotrkowskim grodzie. Artysta wykonał także dwie rzeźby przedstawiające pawie. Jeden z nich siedzi, a drugi wypina się majestatycznie w pobliżu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego. Spotkać je można na trawniku przy ul. A. Próchnika. Oba pawie dumnie prezentują też swoje ogony. Kolejne figury (już na pewno baranki) znajdują się w Parku im. ks. J. Poniatowskiego. Zostały przedstawione w pozycji gotowej do ataku. Bo skoro Poznań może mieć trykające się koziołki, to czemu Piotrków nie miałby mieć ich odpowiednika w postaci baranków? Choć zwane są też często koziorożcami.

 


Jak mówi autor, Piotr Wypych - przez długie lata moich studiów fascynowałem się przyrodą, anatomią ludzi i zwierząt, a kamienne figury powstały między innymi dzięki wiedzy zdobytej na krakowskiej ASP, gdzie mieliśmy także zajęcia z zakresu rzeźby. To były zajęcia u prof. Bronisława Chromego, który zwierzętom poświęcił niejeden wykład, a poza tym wiele jego rzeźb to zwierzęta. Bardzo się polubiliśmy, właśnie dzięki zamiłowaniom do przyrody i lasu, bo kończyłem Technikum Leśne w Zagnańsku koło Kielc, a rodzina profesora to też leśnicy i mieliśmy wiele wspólnych tematów - wyjaśnia autor figur. I jednocześnie podkreśla - największą satysfakcją i radością są dla mnie spacery do parku, gdzie często widzę, jak na figurach bawią się najmłodsi. Dosiadają bodzących się zwierzaków, wspinają się na figury i ich radość z zabawy za każdym razem też mi się udziela. Jestem bardzo zadowolony, że jakiś element mojej twórczości znajduje się w Piotrkowie i cieszy wiele osób - dodaje Piotr Wypych.

 


Na potrzeby zlecenia, jakie wystawił przed laty miejski plastyk, powstało kilkanaście projektów różnych zwierząt. Do realizacji ostatecznie trafiło tylko kilka z nich. Stały się jednak nieodłącznym elementem piotrkowskiego krajobrazu i przywołują dziś wspomnienia kilku już pokoleń mieszkańców. Wielu Piotrkowian za młodu umawiało się na spotkania właśnie „przy barankach” albo „na barankach”. Zachęcamy do podzielenia się podobnymi wspomnieniami w komentarzach.

 


Piotr Wypych jest piotrkowianinem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych. Związany z łódzkim i świętokrzyskim środowiskiem fotograficznym, gdzie jest członkiem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Twórczości Fotograficznej” i medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, gdzie prezentowane były jego zdjęcia, ale też rzeźby. Jego prace, głównie fotografie, można podziwiać w wielu albumach przedstawiających piękno przyrody, do której ma blisko, bowiem piotrkowski artysta pełni też funkcję zastępcy dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w Oddziale Terenowym Nadpilicznych Parków Krajobrazowych z siedzibą w Moszczenicy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

14

1


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goœć_ddd ~goœć_ddd (Gość)28.06.2023 16:51

symbolizuje nasz wladze ... a jeszcze oslów brakuje

10


są super ~są super (Gość)26.06.2023 08:16

Za autorem nie przepadam, ale chcąc być obiektywnym przyznaję, że baranki są rewelacyjnym pomysłem, który rzeczywiście wpisał się trwale w krajobraz miasta i podoba się. Pomysł znakomity. Wszyscy moi znajomi, którzy przyjeżdżają do Piotrkowa zachwycają się pomysłem.

50


Przystań umysły ~Przystań umysły (Gość)25.06.2023 18:09

A ja jestem za tym by istawić takich baranków wiecej w parka i swerach

40


97-300 97-300ranga25.06.2023 17:32

Twardy elektorat tzw. opozycji.

21


Sorry ~Sorry (Gość)25.06.2023 16:02

Moim gościom z USA bardzo się te figurki podobały...

50


Nadja ~Nadja (Gość)25.06.2023 12:03

Już bym wolała smolastego na scenie

14


Ooo ~Ooo (Gość)25.06.2023 13:26

szkoda, że wam się nic nigdy nie podoba i tak biadolicie trzy po trzy. miłego popołudnia.

31


Jarosław ~Jarosław (Gość)18.04.2022 01:01

Również pamiętał jak na praktykach w TPS-ię przy Targowej te barany się robiło.Praktyki dobrze się wspomina po latach tzw. CKP ile to kur.. polecjało przy szlifowaniu młotka łysym pilnikiem z wypożyczalni.

120


Wspaniale! ~Wspaniale! (Gość)25.06.2023 12:04

To jest miś, tzn. baran na miarę naszych możliwości.

40


Wspaniale! ~Wspaniale! (Gość)07.09.2022 16:45

Z całą pewnością, to jedna z bardzo wielu atrakcji, które przyciągają rzesze turystów do Piotrkowa.

80


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat