Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Kamienne baranki i pawie w Piotrkowie

ePiotrkow Niedziela, 17 kwietnia 2022629510
Wykonane z kamienia i metalu stada stanowią już od ponad dwudziestu lat element krajobrazu miasta. Wzbogacają przestrzeń, urozmaicają teren, a często też zastanawiają. Skąd wzięły się w Piotrkowie? Dziś odkrywamy ich historię.

Ładuję galerię...

Jadąc alejami Mikołaja Kopernika w stronę Starego Miasta można dostrzec pasące się na skwerze przy ul. A. Próchnika stadko baranów. Jest ono równie często nazywane stadem owieczek, a to za sprawą złodziei, którzy mieli pozbawić rzeźby rogów (zapewne spieniężyli je na skupie złomu) i upodobnili do owieczek lub koni, bo mogą obecnie przypominać także wierzchowce. Zaprojektował je na zlecenie władz Piotrkowa Trybunalskiego, a dokładniej ówczesnego plastyka miejskiego Stanisława Piotra Gajdy, piotrkowski artysta Piotr Wypych.

 


Efektem współpracy z miastem było m.in. pięć wspomnianych figur baranków, wykonanych z kamieni i utrzymujących je metalowych obejm. Wielu mieszkańców nazywało swego czasu to stadko baranków także „członkami rady miasta”. Była to pierwsza realizacja, która przypadła do gustu mieszkańców i w ślad za nią poszły kolejne. Bo to nie jedyne tego typu figury stojące w piotrkowskim grodzie. Artysta wykonał także dwie rzeźby przedstawiające pawie. Jeden z nich siedzi, a drugi wypina się majestatycznie w pobliżu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego. Spotkać je można na trawniku przy ul. A. Próchnika. Oba pawie dumnie prezentują też swoje ogony. Kolejne figury (już na pewno baranki) znajdują się w Parku im. ks. J. Poniatowskiego. Zostały przedstawione w pozycji gotowej do ataku. Bo skoro Poznań może mieć trykające się koziołki, to czemu Piotrków nie miałby mieć ich odpowiednika w postaci baranków? Choć zwane są też często koziorożcami.

 


Jak mówi autor, Piotr Wypych - przez długie lata moich studiów fascynowałem się przyrodą, anatomią ludzi i zwierząt, a kamienne figury powstały między innymi dzięki wiedzy zdobytej na krakowskiej ASP, gdzie mieliśmy także zajęcia z zakresu rzeźby. To były zajęcia u prof. Bronisława Chromego, który zwierzętom poświęcił niejeden wykład, a poza tym wiele jego rzeźb to zwierzęta. Bardzo się polubiliśmy, właśnie dzięki zamiłowaniom do przyrody i lasu, bo kończyłem Technikum Leśne w Zagnańsku koło Kielc, a rodzina profesora to też leśnicy i mieliśmy wiele wspólnych tematów - wyjaśnia autor figur. I jednocześnie podkreśla - największą satysfakcją i radością są dla mnie spacery do parku, gdzie często widzę, jak na figurach bawią się najmłodsi. Dosiadają bodzących się zwierzaków, wspinają się na figury i ich radość z zabawy za każdym razem też mi się udziela. Jestem bardzo zadowolony, że jakiś element mojej twórczości znajduje się w Piotrkowie i cieszy wiele osób - dodaje Piotr Wypych.

 


Na potrzeby zlecenia, jakie wystawił przed laty miejski plastyk, powstało kilkanaście projektów różnych zwierząt. Do realizacji ostatecznie trafiło tylko kilka z nich. Stały się jednak nieodłącznym elementem piotrkowskiego krajobrazu i przywołują dziś wspomnienia kilku już pokoleń mieszkańców. Wielu Piotrkowian za młodu umawiało się na spotkania właśnie „przy barankach” albo „na barankach”. Zachęcamy do podzielenia się podobnymi wspomnieniami w komentarzach.

 


Piotr Wypych jest piotrkowianinem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, doktorem nauk humanistycznych. Związany z łódzkim i świętokrzyskim środowiskiem fotograficznym, gdzie jest członkiem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Twórczości Fotograficznej” i medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, gdzie prezentowane były jego zdjęcia, ale też rzeźby. Jego prace, głównie fotografie, można podziwiać w wielu albumach przedstawiających piękno przyrody, do której ma blisko, bowiem piotrkowski artysta pełni też funkcję zastępcy dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w Oddziale Terenowym Nadpilicznych Parków Krajobrazowych z siedzibą w Moszczenicy.


Zainteresował temat?

10

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wspaniale! ~Wspaniale! (Gość)07.09.2022 16:45

Z całą pewnością, to jedna z bardzo wielu atrakcji, które przyciągają rzesze turystów do Piotrkowa.

20


Jego Ekscelencja ~Jego Ekscelencja (Gość)04.09.2022 13:28

Te baranki ze zdjęcia nr 5 zawsze kojarzą mi się z dwoma największymi opozycyjnymi partiami w Polsce. Baranie łby.

53


Michał W. ~Michał W. (Gość)04.09.2022 11:28

Trzódka prezydenta na wypasie.

41


Kkk ~Kkk (Gość)19.04.2022 07:55

Jak to jest atrakcją to pytanie co nią nie jest ?????????????????????

18


Jarosław ~Jarosław (Gość)18.04.2022 01:01

Również pamiętał jak na praktykach w TPS-ię przy Targowej te barany się robiło.Praktyki dobrze się wspomina po latach tzw. CKP ile to kur.. polecjało przy szlifowaniu młotka łysym pilnikiem z wypożyczalni.

80


Moszczenicanin ~Moszczenicanin (Gość)04.09.2022 10:57

Badziewie na miarę Piotrkowa możliwości. Myślałem, że to ktoś własnym sumptem zrobił i ustawił, a to szanowne miasto konkurs tego czegoś przygotowało i zlecenie na te maszkary. Nieźle.

25


Wsd ~Wsd (Gość)17.04.2022 11:18

Rok 2006 . A wyglądają jak nowe????????????????

100


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)17.04.2022 08:29

Na praktykach w tps się robiło w latach 98/02 pozdrawiam lm

130


ciekawy ~ciekawy (Gość)17.04.2022 08:41

Ile miasto zapłaciło za te maszkary?

422


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat