Luty jest wyjątkowym miesiącem dla całej Służby Więziennej. 103 lata temu, 8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski, w dekrecie "W sprawie tymczasowych przepisów więziennych" ustalił zasady i organizację polskich więzień. Mimo, że dekret miał charakter tymczasowy i funkcjonował tylko przez 10 lat, stworzył zręby polskiego systemu penitencjarnego na odrodzonych ziemiach polskich. Dekret kładł podwaliny pod nowoczesne więziennictwo stając się zalążkiem obecnego systemu penitencjarnego. Dlatego datę jego wydania traktujemy jako początek polskiego więziennictwa.
Rocznica wprowadzenia dekretu, to tradycyjnie nadawania odznaczeń i wręczania awansów funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej.
11 lutego dyrektor Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim ppłk Robert Sójta odznaczył czterech funkcjonariuszy medalami „Za zasługi w pracy penitencjarnej” i wręczył łącznie 12 aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe, w tym 2 w korpusie oficerów, 9 w korpusie podoficerskim oraz 1 w korpusie szeregowych. Awans na stopień majora otrzymali kapitanowie Dariusz Gwarda oraz Daniel Bujak starsi wychowawcy działu penitencjarnego - informuje kpt. Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.
Z uwagi na reżim sanitarny, w związku z trwającą epidemią, ppłk Sójta spotkał się z odznaczanymi i awansowanymi funkcjonariuszami indywidualnie, składając im życzenia i słowa podziękowania za służbę także w imieniu dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Łodzi płk. Jarosława Banasika.