Od soboty cała Polska "żółta". Piotrków w strefie czerwonej

Strefa FMKraj Czwartek, 08 października 2020135
Od najbliższej soboty (10 października) żółta strefa bezpieczeństwa zostanie rozszerzona na cały kraj. To oznacza, że będzie obowiązek zakładania maseczek także na świeżym powietrzu. Piotrków Trybunalski został objęty strefą czerwoną. Znalazł się w niej także powiat bełchatowski.
Od soboty cała Polska

W sobotę zacznie obowiązywać rozporządzenie, które dotyczy nowego podejścia do stref na terenie kraju. Od 10 października Piotrków będzie objęty czerwoną strefą bezpieczeństwa.

 

Co to oznacza?

  1. Imprezy sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności, będzie wprowadzony zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych.
  2. W lokalach gastronomicznych 1 osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6.00–22.00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
  3. W kościołach będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa i wierni będą mogli zapełnić 50% pojemności budynku.
  4. W siłowniach należy zachowywać dystans 1,5 metra i będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m2.
  5. W transporcie zbiorowym będzie można zająć 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  6. Ograniczenia do 25% miejsc w kinach.
  7. Ograniczenia do 50 osób na uroczystościach rodzinnych i innych imprezach.

A najważniejsze to konieczność zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.


- W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, czyli 1/3 kraju, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku - dodaje premier Morawiecki.


Zainteresował temat?

6

9


Zobacz również

reklama

Komentarze (135)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obserwator123 ~obserwator123 (Gość)09.10.2020 05:07

Widzę, że nie którzy z dumą informują, że będą donosić na innych. Przerażające jest to co z ludźmi zrobiły media. Lekarstwo stało się gorsze od choroby.

2210


gość_ep ~gość_ep (Gość)08.10.2020 17:19

Buczek też przestanie latać ?

155


dekkers ~dekkers (Gość)09.10.2020 20:49

Nie było wskazań do czerwonej strefy w Piotrkowie Trybunalskim. To jest zemsta PISu za taczkę z gnojem w ich biurze... tylko, dlaczego miasto ukarali, a nie powiat - rolnicy byli z powiatu...

11


gość_klientka ~gość_klientka (Gość)08.10.2020 19:36

SKLEP ZABKA ul.SULEJOWSKA obsługuje ludzi bez maseczek,na nic uwagi klientów w maseczkach,brud,boleśnie znajomi ekspedientek,oczywiście bez maseczek.Smoeja się w twarz

110


wit ~wit (Gość)09.10.2020 11:51

Wiosną 250 przypadków dziennie w Polsce spowodowało , że rządzący zatrzymali gospodarkę.
Obecnie ponad 4 tysiące dziennie i jeszcze trwamy pomimo przewidywanych tysięcznych wzrostów.
To kto wiosną wydał rozkaz rządzących nami namiestnikom do ogłoszenie lokdaunu?

34


Zuul ~Zuul (Gość)09.10.2020 12:08

parodiując tekst z pogromców duchów - "innych chorób już nie ma, jest tylko kowid"

64


_gość ~_gość (Gość)08.10.2020 22:33

Prof. Leibowitz: – Obecnie jest wiele dowodów na to, że nawet maseczki ze zwykłej tkaniny zmniejszają ryzyko zakażenia. Jeśli dwie osoby, zakażona oraz zdrowa, przebywają blisko siebie w założonych maseczkach, to ryzyko zakażenia jest zmniejszone o 75-90 proc... https://sprawdzam.afp.com/nie-wlokna-maseczek-chirurgicznych-nie-sa-zbyt-duze-zatrzymac-koronawirusa

104


gość_pan demia ~gość_pan demia (Gość)09.10.2020 00:20

Poprawcie mnie jeśli się mylę,czy to ten sam premier mówił przed 2 turą,że pandemii już nie ma : )

223


nie chce podpowiadać ~nie chce podpowiadać (Gość)08.10.2020 19:13

ale najwyższa pora by ZAMKNąć LASY

97


Oszustwa ciąg dalszy ~Oszustwa ciąg dalszy (Gość)08.10.2020 23:16

Obowiązek zasłaniania twarzy. Rozporządzenie i wątpliwości.
Wątpliwości natury prawnej związane są z faktem, że powyższe obowiązki uregulowane zostały w rozporządzeniu, które jest aktem prawnym niższej rangi aniżeli ustawa. Zgodnie z Konstytucją RP rozporządzenia są wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie, które powinno określać m.in. zakres spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu oraz wytyczne dotyczące treści rozporządzenia. Omawiane Rozporządzenie zostało co prawda wydane na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 Ustawy, jednakże zgodnie z art. 46b pkt 4 Ustawy:
W rozporządzeniu, o którym mowa w art. 46a, można ustanowić: obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
Można zatem wnioskować, że Ustawa pozwala na nałożenie obowiązku stosowania innych środków profilaktycznych (w tym zakrywania nosa i ust) jedynie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tymczasem Rozporządzenie nie ogranicza się do nałożenia omawianego obowiązku wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie, lecz na wszystkich (z wyjątkami wynikającymi np. z wieku czy wskazanych w Rozporządzeniu dysfunkcji organizmu). Warto w tym miejscu wskazać, że Ustawa definiuje osobę „podejrzaną o chorobę zakaźną” jako „osobę, u której występują objawy kliniczne lub odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach dodatkowych, mogące wskazywać na chorobę zakaźną”, zaś osobę „podejrzaną o zakażenie” jako „osobę, u której nie występują objawy zakażenia ani choroby zakaźnej, która miała styczność ze źródłem zakażenia, a charakter czynnika zakaźnego i okoliczności styczności uzasadniają podejrzenie zakażenia”.
Podsumowując, wątpliwości prawne biorą się z tego, że Ustawa pozwala wprowadzić w rozporządzeniu ograniczenia, takie jak obowiązkowe noszenie maseczki, ale wyłącznie wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. Wydane na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 Ustawy Rozporządzenie zdaje się wykraczać poza zakres spraw objętych ustawowym upoważnieniem do jego wydania. Jak wskazuje się w literaturze: „Rozporządzenie nie może normować kwestii wykraczających poza zakres spraw przekazanych do uregulowania przepisem upoważniającym”. Wobec powyższego można wnioskować, że powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa, pomimo istnienia względów uzasadniających jego wprowadzenie, został nałożony z przekroczeniem przepisów ustawowych.

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat