Obróbka skrawaniem – najczęściej wykorzystywane materiały

Kraj Poniedziałek, 16 marca 20202
W XXI wieku uważa się metal za coś oczywistego. Na każdym kroku można spotkać nie tylko stal, aluminium i miedź, ale również tytan i mnogość nowoczesnych stopów. Wykorzystuje się je np. w budownictwie, urządzeniach chirurgicznych i jako stałe implanty w ludzkim ciele. Obróbka skrawaniem pozwala zmienić niepozorną bryłę materiału w coś użytecznego i wyjątkowego. Po jakie z nich sięga się najczęściej?
Obróbka skrawaniem – najczęściej wykorzystywane materiały

Obróbka skrawaniem: Miedź

 

Jeden z pierwszych metali odkrytych około 9000 r. p.n.e., miedź jest trwałym, formowalnym materiałem o dobrej przewodności elektrycznej i cieplnej. Jest również odporny na rdzę i inne działania korozyjne. Miedź odgrywa ważną rolę we współczesnym społeczeństwie, chociażby dostarczając czystą wodę do budynków. Wykorzystywana jest w obróbce skrawaniem do tworzenia zaworów, przewodów hydraulicznych, chłodnic i wymienników ciepła.

 

Obróbka skrawaniem: Brąz

 

Brąz jest stopem miedzi i cyny. Nadal nie jest wiadome, kiedy został odkryty, ale już starożytni Sumerowie używali go w 3500 r. p.n.e. Brąz jest mocnym, twardym metalem odpornym na zużycie i korozję. Jest stosowany w obróbce skrawaniem do uzyskania łożysk, tulei, śrub, części gwintowanych i złączy elektrycznych.

 

Obróbka skrawaniem: Mosiądz

 

Jako stop miedzi i cynku, mosiądz został odkryty w 1400 r. p.n.e., ale dopiero w ciągu ostatnich 1000 lat z powodzeniem wykorzystuje się go w inżynierii. Produkcja mosiądzu stała się ważna w epoce przemysłowej. Dzisiaj jest często używany do armatury łazienkowej i klamek do drzwi, ponieważ wytwarza nieodpowiednie środowisko dla bakterii. Mosiądz jest jednym z najłatwiejszych w obróbce materiałów, a jednocześnie jest trwały, tani w produkcji i odporny na korozję. Stosuje się go w obróbce skrawaniem przy wytwarzaniu łożysk, zaworów, kół zębatych i zawiasów.

 

Obróbka skrawaniem: Żelazo

 

Odkrycie i wykorzystanie tego metalu zmieniło historię świata. Właśnie dlatego dzieli się historię starożytną na epokę brązu i żelaza. Materiał ten został odkryty około 1500 r. p.n.e. i niemal natychmiast zastąpił wszystkie inne produkty podczas wytwarzania broni i narzędzi. Chociaż samo żelazo nie jest używane w obróbce skrawaniem, jest ważne, ponieważ ostatecznie zostaje ono oczyszczone, aby uzyskać stal, stop metalu, który zdominował współczesny świat.

 

 

Obróbka skrawaniem: Stal

 

Stal jest stopem żelaza i węgla. Jego zastosowanie na dużą skalę rozpoczęło się dopiero po opracowaniu bardziej wydajnych metod produkcji w połowie XIX wieku. Przełomowe okazało się uzyskanie stali nierdzewnej. Stal niskowęglowa z chromem charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję, dzięki czemu może z powodzeniem zastępować wiele innych materiałów. Stal nierdzewna i jej stopy są stosowane w obróbce skrawaniem do tworzenia komponentów dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, sprzętu chirurgicznego i implantów medycznych, a także do wszystkiego, co wymaga największej wytrzymałości.

 

Obróbka skrawaniem: Aluminium

 

Przy jednej trzeciej masy stali aluminium jest metalem, który najczęściej występuje w skorupie ziemskiej. Materiał ten jest niedrogi, trwały i w 100% nadaje się do recyklingu. Po odkryciu w połowie XIX wieku szybko stał się metalem wykorzystywanym w transporcie, budownictwie i przemyśle obronnym. Aluminium stosuje się w obróbce skrawaniem do produkcji obudów, wałów, przekładni ślimakowych i urządzeń medycznych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

do olo ~do olo (Gość)19.03.2020 09:17

Olo po co tracisz czas na internet jak nie rozumiesz, że wszystko to spam? Artykuł został stworzony przez copywritera w celu reklamy sabner.pl/obrobka-skrawaniem obróbce skrawaniem

10


Olo ~Olo (Gość)18.03.2020 10:00

Troszkę nielogiczne zdania w tym artykule. ,,Aluminium/Stal/itp. stosuje się w obróbce skrawaniem...,, ten początek zdania jest nielogiczny. Obróbka skrawaniem to jeden ze sposobów do przetwarzania w/w materiałów w celu uzyskania kształtu danego detalu, o odpowiednich wymiarach. Obróbka skrawaniem to sposób wytwarzania, jeden z wielu sposobów. Są jeszcze kucie, spawanie, gięcie, odlewanie etc.
Redaktorku... skrawać można również tworzywa sztuczne, które w tym artykule nie są wymienione. Nie zawsze samo wykonanie detalu na wtryskarce wystarcza.

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat