Na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i jednostek gminnych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Towarzyszyły im poczty sztandarowe drużyn OSP, pszczelarzy, hodowców gołębi, szkół oraz harcerzy. Po uroczystym wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu przez orkiestrę dętą, przypomniano krótko znaczenie wydarzeń z 3 maja 1791 roku.
Przyjęcie konstytucji 3 Maja 1791 r. było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach I Rzeczpospolitej i próbą ratowania niezawisłości państwa. Zapisy konstytucji nie straciły na ważności, szczególnie jeden, że "wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – przypominał w okolicznościowym przemówieniu wójt Marceli Piekarek.
Marszałek Stanisław Małachowski - jeden z największych mężów stanu swojej epoki ma swoje związki z Moszczenicą. Przez długie lata XVII i XVIII w. Moszczenica była własnością rodziny Małachowskich. Obecny kościół wybudowany został w 1769r. z fundacji referendarza wielkiego koronnego i marszałka izby poselskiej Sejmu Czteroletniego, właściciela Moszczenicy Stanisława Małachowskiego. Niedługo później Stanisław Małachowski znosi poddaństwo chłopów we wszystkich swoich tutejszych dobrach.
Dzisiejsze święto jest przypomnieniem tego, co zostawiły nam poprzednie pokolenia. To jest ich testament. Pamiętajmy o tym, co nam zostawili – trójpodział władzy. To jest ważne aby naród czuł się odpowiedzialny za swoją ojczyznę – mówił wicestarosta Dariusz Magacz. - Wśród ojców Konstytucji 3 Maja był marszałek Stanisław Małachowski, którego rodzina była związana z Moszczenicą - dodał.
Złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie odzyskania niepodległości dokonali wicestarosta Dariusz Magacz, wójt Marceli Piekarek wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatą Domańską i skarbnik Anną Kaźmierczak oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzy z 86 PDH ,,Knieja" im. Stefana Karaszewskiego oraz Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Moszczenica”. Obchody zakończyła msza święta i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu kapeli Tkacze w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Moszczenicy.