O holokauście w Bibliotece Miejskiej

Piątek, 29 marca 20136
Podobnie jak w latach ubiegłych Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika pragnąc uczcić przypadający w kwietniu Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu serdecznie zaprasza na obchody, które zostały zaplanowane na dzień 8 kwietnia 2013 roku na godz. 12.00 w Czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29.
O holokauście w Bibliotece Miejskiej

W programie tego jakże wyjątkowego spotkania znalazły się: projekcja filmu pt. „Ala z elementarza” (2010, Polska, reż. E. Wróblewska), udostępnionego dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Żydowskie Motywy” oraz wykład pt. „Polacy ratujący Żydów w czasach II wojny światowej”, który zostanie wygłoszony przez Adama Sitarka - pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

Data 8 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia w Oświęcimiu odbędzie się Marsz Żywych, który zgodnie z tradycją ma miejsce w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom
Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. Ustalana jest bowiem w oparciu o kalendarz żydowski. Jom Ha-Szoa przypada zawsze 27 dnia miesiąca nisan. W roku 2013 mija 25 lat od pierwszego Marszu Żywych a także 65 lat od powstania Izraela. Ponad to uroczystość zbiegnie się z 70. rocznicą powstania w getcie warszawskim, którą upamiętni wystawa znajdująca się w holu przed Czytelnią. Zaprezentowano na niej krótką historię getta warszawskiego, przebieg powstania oraz sylwetki głównodowodzących walkami. Wszystkie informacje są bogato ilustrowane fotografiami. Wystawę można oglądać do końca kwietnia.

Kwietniowe spotkanie w swym edukacyjnym wymiarze ukaże wojenne losy nie tylko ludności żydowskiej, ale także, dzięki zaplanowanemu wykładowi będzie można dowiedzieć się o Polakach, którzy ratowali Żydów w naszym regionie. Film pt. „Ala z elementarza” ukaże natomiast losy Aliny Margolis-Edelman, która była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca ’68. Jako jedyna Polka wśród „Lekarzy Świata” jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.

W 1991 roku dr Alina Margolis-Edelman – wybitna lekarka i działaczka społeczna, nazywana pediatrą świata, powołała do życia Fundację Dzieci Niczyje. Tym samym stworzyła pierwszą w tej części Europy organizację pozarządową wielodyscyplinarnie pomagającą dzieciom krzywdzonym. Doktor Margolis-Edelman była także prezesem Association Cahiers Littéraires, pierwszego wydawcy kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Alina Margolis –Edelman zmarła w 2008 r.


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

elf ~elf (Gość)04.04.2013 13:14

Żydzi żądają pieniędzy ,za uratowanie Żydów przed holokaustem a durni rodacy święta im poświęcają ! ! !

00


taki jeden ~taki jeden (Gość)03.04.2013 17:49

"HOLO" napisał(a):
Żydzi opluwali Siostry Radwańskie, a Antypolskie media milczą!


Holo: zaczynaj każde słowo od dużej litery. Wtedy nawet kłamstwo staje się bardziej prawdopodobne.
Jak zwykle w portalu - autor notatki powinien wziąć korepetycje z ojczystego języka.

00


ares1 ~ares1 (Gość)03.04.2013 14:54

"97300" napisał(a):
A kiedy będziemy obchodzić Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów?


Bardzo dobre pytanie!!!

00


97-300 97-300ranga03.04.2013 14:39

A kiedy będziemy obchodzić Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów?

00


Redaktor Maj ~Redaktor Maj (Gość)31.03.2013 09:07

Cytuję:
serdecznie zaprasza na obchody, które zostały zaplanowane na dzień 8 kwietnia 2013 roku na godz. 12.00


Dzieci w szkole, dorośli w pracy.
Rozumiem, że jeśli będę chciał posłuchać o Holokauście to muszę być emerytem, rencistą lub bezrobotnym.
http://naszpiotrkow.blogspot.com

00


HOLO ~HOLO (Gość)29.03.2013 21:02

Żydzi opluwali Siostry Radwańskie, a Antypolskie media milczą!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=H9lIaHx6TZg#!

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat