artykuł sponsorowany

O czym może świadczyć spuchnięta powieka górna? Jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Czwartek, 10 sierpnia 2023
Opuchnięte powieki to problem, który pojawia się u wielu osób. Taki objaw może świadczyć o alergii, niewłaściwej diecie i nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, a także o poważniejszych chorobach. Opuchnięte powieki są przyczyną dyskomfortu, sprawiają też, że twarz wygląda gorzej. Sprawdź, dlaczego puchną górne powieki i dowiedz się więcej na temat tego, jak sobie radzić z taką dolegliwością.
O czym może świadczyć spuchnięta powieka górna? Jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

Alergie, czyli częste przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek

 

Zazwyczaj spuchnięta górna powieka jest objawem alergii oczu. Może ona pojawić się w wyniku reakcji na alergeny wziewne, takie jak pyłki drzew i traw lub sierść zwierząt. Dość często w grę wchodzą także alergeny kontaktowe, a więc mające styczność ze skórą. W dzisiejszych czasach, gdy na rynku mamy mnóstwo przeróżnych kosmetyków, powszechne są reakcje uczuleniowe na niektóre składniki mocno działających kremów czy serum. Nie zapominaj, że również tusze do rzęs, cienie i kredki do powiek uczulają i powodują puchnięcie powiek. Jeśli podejrzewasz, że nowy produkt mógł wywołać opuchliznę, odstaw go i sprawdź, czy dolegliwość mija. Co ważne, reakcja alergiczna może mieć miejsce także po dłuższym czasie, gdy produkt był już używany przez jakiś czas. Dobrze dobrany krem pod oczy pozwoli Ci uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych, a w dodatku złagodzi stany zapalne.

 

Dieta i styl życia mają znaczenie

 

Jeśli na powiekach pojawia się opuchlizna i obrzęk, to ich przyczyna może tkwić także w nieodpowiedniej diecie. Dieta, która obfituje w sól sprawia, że woda gromadzi się w tkankach, a także powstają zastoje limfy i obrzęki w różnych rejonach ciała, w tym wokół oczu. Jeżeli lubisz słone potrawy i masz tendencję do puchnięcia powiek, musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pamiętaj też o tym, że sprawę pogarsza siedzący tryb życia, który także przyczynia się do powstawania takich obrzęków.

 

 

Nie można też pominąć takiego czynnika jak stres, ponieważ również on bywa przyczyną puchnięcia powiek. Lubisz spotkania towarzyskie trwające do późnych godzin i nie stronisz od alkoholu? Raczej nie unikniesz obrzęków wokół oczu!

 

Choroby, których objawem jest spuchnięta górna powieka

 

Spuchnięta górna powieka może być także sygnałem świadczącym o tym, że w organizmie rozwija się choroba. Opuchnięte powieki są niekiedy objawem zaburzonego rytmu serca, cukrzycy bądź nieprawidłowej pracy tarczycy. Bywa, że taka dolegliwość jest oznaką choroby nerek lub wątroby albo niewydolności układu krążenia. Zdarza się też, że jest ona objawem zakrzepów w żyłach mózgu. Spuchnięta górna powieka może wiązać się ponadto z zapaleniem zatok lub z różnymi chorobami oczu. 

 

Warto wziąć pod uwagę różne możliwości, ponieważ przyczyn pojawiania się opuchlizny i obrzęków na górnej powiece jest sporo. Czasem mamy też do czynienia z predyspozycjami genetycznymi. Najlepiej będzie zacząć od sprawdzenia, czy przyczyną opuchnięć jest stosowanie nieodpowiednich, drażniących skórę kosmetyków bądź alergia. 

 

POLECAMY

Oko 

Zainteresował temat?

1

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat