Wystawa nawiązuje m. in. do kwestii gospodarczo-ekonomicznych związanych z dostępem II Rzeczypospolitej do morza, przybliża udział sektora bankowego, prywatnego i skarbu państwa w rozwoju tej części Polski. Prezentowane są również wybitne postacie historyczne, które współcześnie znane są szerszej publiczności jedynie z imienia i nazwiska.
W piątek odbył się wernisaż wystawy. Poprzedził go film wprowadzający w tematykę poruszaną na prezentacji. A skąd pomysł, aby taką instalację pokazać w Piotrkowie.
Chcemy uświadomić piotrkowianom, jak dostęp do morza był istotny dla Polski. Przypomnieć, jak wysiłkiem całego narodu w 1918 roku walczyliśmy o to, aby mieć własny port. Stworzyliśmy nowe miasto, nowy port, który był - budzącemu się do życia narodowi - niezmiernie potrzebny. To było przysłowiowe „okno na świat”. Z wiedzą na ten temat jest różnie, a dzięki tej wystawie możemy przybliżyć ją mieszkańcom w bardzo przystępny sposób – mówił dr hab. Jerzy Prochwicz, prof. UJK, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ds. Filii w Piotrkowie Trybunalskim.
Jedną z osób, która była zaangażowana w sprowadzenie wystawy do Piotrkowa, był miejski radny Łukasz Janik, który podkreśla, że to jedna z form promocji rodzimej uczelni.
Chcemy silnego Piotrkowa. Silne miasto oznacza jego rozwój akademicki. Jeśli miasto będzie akademickie, to ma szansę rozwijać się również ekonomicznie. Dążmy do rozwoju uczelni, aby znów mieć pięć akademików i aby miasto żyło, również wieczorami – podkreślał radny Janik.
Twórcą wystawy jest Paweł Zarzycki, prezes fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.