Advertisement

O Gdyni na UJK w Piotrkowie

ePiotrkow Piątek, 26 listopada 202119453
„Droga do MORZA” - wystawa o powstaniu portu w Gdyni i historii tego miasta stanęła na parkingu przed piotrkowską filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Prezentację będzie można oglądać do 12 grudnia.

Ładuję galerię...

Wystawa nawiązuje m. in. do kwestii gospodarczo-ekonomicznych związanych z dostępem II Rzeczypospolitej do morza, przybliża udział sektora bankowego, prywatnego i skarbu państwa w rozwoju tej części Polski. Prezentowane są również wybitne postacie historyczne, które współcześnie znane są szerszej publiczności jedynie z imienia i nazwiska.

 

W piątek odbył się wernisaż wystawy. Poprzedził go film wprowadzający w tematykę poruszaną na prezentacji. A skąd pomysł, aby taką instalację pokazać w Piotrkowie.

Chcemy uświadomić piotrkowianom, jak dostęp do morza był istotny dla Polski. Przypomnieć, jak wysiłkiem całego narodu w 1918 roku walczyliśmy o to, aby mieć własny port. Stworzyliśmy nowe miasto, nowy port, który był - budzącemu się do życia narodowi - niezmiernie potrzebny. To było przysłowiowe „okno na świat”. Z wiedzą na ten temat jest różnie, a dzięki tej wystawie możemy przybliżyć ją mieszkańcom w bardzo przystępny sposób – mówił dr hab. Jerzy Prochwicz, prof. UJK, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach ds. Filii w Piotrkowie Trybunalskim.

Jedną z osób, która była zaangażowana w sprowadzenie wystawy do Piotrkowa, był miejski radny Łukasz Janik, który podkreśla, że to jedna z form promocji rodzimej uczelni.

Chcemy silnego Piotrkowa. Silne miasto oznacza jego rozwój akademicki. Jeśli miasto będzie akademickie, to ma szansę rozwijać się również ekonomicznie. Dążmy do rozwoju uczelni, aby znów mieć pięć akademików i aby miasto żyło, również wieczorami – podkreślał radny Janik.

Twórcą wystawy jest Paweł Zarzycki, prezes fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)26.11.2021 21:32

Ciekawe kiedy Macierewicz się ogoli,Impreza bez pisu to nie impreza,

11


Andrzejmasztalerz ~Andrzejmasztalerz (Gość)26.11.2021 16:30

Bez Macierewica by sie impreza chyba nie udała. Dobrze, że zaszczycił Piotrków swoim przybyciem. Brawo. Prawie jak gdyby Papież Franciszek przybył.

11


Twojstsryalejary ~Twojstsryalejary (Gość)26.11.2021 16:04

Łukasz Janik, który podkreśla, że to jedna z form promocji rodzimej uczelni.
Chcemy silnego Piotrkowa. Silne miasto oznacza jego rozwój akademicki. Jeśli miasto będzie akademickie, to ma szansę rozwijać się również ekonomicznie
Jaka promocja uczelnii, jak tej wystawy nie przygotowała uczelnia? To co to za promocja? Gdy ktoś na moim terenie postawi reklamę swojej firmy, to będzie to promocja dla mojego kawałka ziemi na ktorym owy baner stoi ? Czy predzej dla tego przedsiębiorcy ?
Radni chyba sądzą, że ludzie w Piotrkowie są niezbyt mądrzy....

33


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat