Nowe dworce w gminie Gorzkowice oddane do użytku

Strefa FMRegion Piątek, 27 maja 20228
Dworce kolejowe w Gorzkowicach i Wilkoszewicach oficjalnie otwarte dla podróżnych.

Ładuję galerię...

Zostały one zaprojektowane jako proste, parterowe budynki. Metamorfozę przeszło także najbliższe otoczenie dworców.

Przede wszystkim to innowacyjne obiekty systemowe, które powstały według myśli architektów PKP i opracowany wobec potrzeb pasażerów korzystających z kolei. Jest tu sporo nowoczesnych rozwiązań. Jest system bezpieczeństwa, kamery, system przeciwpożarowy oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej. Są także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących. Jest także całodobowa toaleta z przewijakiem oraz wiaty rowerowe ze stacją naprawczą - mówi Wojciech Zabłocki, dyrektor biura inwestycji PKP.

Z kolei Alojzy Włodarczyk, wójt gminy Gorzkowice mówił, że budowa dwóch nowych dworców to niezwykle ważna inwestycja dla lokalnej społeczności.

Przyzwyczajeni jesteśmy do innych dworców. W tej chwili to obiekty nowoczesne, inne niż te sprzed lat, ale funkcjonalne. Obok mamy parking dla kierowców samochodów oraz dla rowerzystów. Na pewno mieszkańcy, którzy licznie korzystają z dworca, będą bardzo szczęśliwi, również dlatego, że przybywa pociągów. Był taki czas, że połączeń było niewiele. Teraz cieszy to, że jest ich dużo. Byłem dzisiaj rano w tym miejscu i naliczyłem przed 8.00 aż 112 podróżnych. To pokazuje jak ważna jest ta inwestycja - tłumaczy wójt Włodarczyk.

Koszt budowy każdego z dworców wyniósł około 4 milionów złotych. A co z budynkiem starego dworca w Gorzkowicach?

Złożyliśmy propozycję PKP, by przejąć budynek po byłym dworcu. Planujemy utworzyć tam kiedyś mini muzeum lub izbę pamięci. Na pewno po odrestaurowaniu nadal będzie służył jako wizytówka Gorzkowic, które są związane z koleją od zawsze. Tak naprawdę przez środek naszej gminy przechodzi stara kolej Warszawsko-Wiedeńska. Chcielibyśmy, by ten dworzec pozostał w rękach mieszkańców - wyjaśnia Alojzy Włodarczyk.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_jan ~go?ć_jan (Gość)28.05.2022 12:23

Gdyby nie pan Lorek to byście do miasta jeździli na koniach

210


Monte Christo ~Monte Christo (Gość)28.05.2022 18:37

Dzieciaki wzięli bo już naród na tą obłudę patrzyć nie może.

112


kogel mogel ~kogel mogel (Gość)28.05.2022 07:42

A co mają mówić z okolicznych wiosek,że nie stać ,a co.I tak dalej do Gorzkowic będą na rowerach jeżdzić na pociąg bo to z przyzwyczajenia.Jak ktoś to kiedyś powiedział Chłop ze wsi wyjdzie ,ale wieś z chłopa już nie.

63


gdzie te dworce ~gdzie te dworce (Gość)27.05.2022 18:49

Na 34 zdj. na jednym toaleta, a na drugim kawałek murku, a reszta to lans przedwyborczy przy "szwedzkim" stole.

91


Kuba powiatowy ~Kuba powiatowy (Gość)27.05.2022 16:28

Dworzec w Wilkoszewicach jest tak potrzebny jak siodło świni. Tam wsiada 5 osób na krzyż. Za te pieniądze można zrealizować coś bardziej potrzebnego lokalnej społeczności. Tam by wystarczyła porządna wiata. Zbędna rozrzutność. 2-tysięczna Rozprza nie ma porządnego dworca, a jakaś wieś na 100 mieszkańców ma obiekt za miliony złotych. Słabo to wygląda.

124


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat