Nawilżacz powietrza – czy jest ci potrzebny?

Świat Wtorek, 08 września 20204
Prawidłowa wilgotność względna powietrza wynosi od 40 do 60%. Kontrolowanie jej jest szczególnie ważne teraz, gdy bardziej niż do tej pory musimy troszczyć się o swoją odporność. Sprawdź, co możesz zyskać, nawilżając powietrze oraz jakie urządzenie będzie w tym naprawdę pomocne.
Nawilżacz powietrza – czy jest ci potrzebny?

Suche powietrze a zdrowie

Kiedy oddychasz suchym powietrzem, śluzówki twoich dróg oddechowych nie są odpowiednio nawilżone, czego pierwszym objawem jest drapanie w gardle, będące przyczyną suchego kaszlu. Rzęski obecne w błonach śluzowych na skutek przesuszenia nie są w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji, która polega na oczyszczaniu wdychanego powietrza. W rezultacie organizm staje się bardziej podatny na zakażenia wirusowe i bakteryjne.

 

Z artykułu na temat wilgotności powietrza opublikowanego na https://klarta.pl/blog/jak-zadbac-o-prawidlowa-wilgotnosc-powietrza/ możemy przeczytać, iż:

„suche powietrze obniża zdolność komórek dróg oddechowych do naprawy uszkodzeń w płucach wywołanych przez wirusa oraz osłabia proces uwalniania przez zakażone komórki interferonów i białek sygnalizacyjnych, którego celem jest ostrzeżenie sąsiednich komórek o występującym zagrożeniu”.

Oznacza to, że organizm otrzymuje większą dawkę chorobotwórczych zanieczyszczeń, a dodatkowo spada jego zdolność do obrony przed nimi.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ na liście problemów zdrowotnych związanych z niską wilgotnością powietrza znajdują się jeszcze:

  • przesuszenie śluzówki oczu, skutkujące ich zaczerwienieniem i pieczeniem,
  • przesuszenie skóry, prowadzące do jej zaczerwienienia, swędzenia i szybszego starzenia się,
  • matowienie i łamliwość włosów.

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Wifi, Źródło: www.klarta.pl

 

Niska wilgotność powietrza – problem występujący nie tylko zimą

 

Zimą powietrze wewnątrz budynków ma niską wilgotność, ponieważ jego zdolność do przyswajania wody rośnie wraz z temperaturą. Kiedy zimne powietrze trafia z zewnątrz do ogrzewanego pomieszczenia, jego temperatura wzrasta, lecz zawartość wody się nie zmienia. Jej procentowy udział w powietrzu, czyli wilgotność względna, spada.

Letnie susze i stosowanie klimatyzacji

Mogłoby się wydawać, że w pozostałe pory roku, gdy nie ma tak dużej różnicy między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz budynku, problem niskiej wilgotności nie powinien występować. Jednak poza sezonem grzewczym mamy do czynienia z innymi czynnikami, wpływającymi na spadek poziomu nawilżenia. W tym roku w Polsce mieliśmy już kilka susz, a gdy brakuje opadów, wilgotność powietrza jest niska. 

Kolejny problem stanowi klimatyzacja. Chociaż klimatyzatory stacjonarne i przenośne przynoszą ogromną ulgę w upalny dzień, to skutkiem ubocznym ich pracy jest odprowadzanie z powietrza wody, a więc spadek poziomu jego nawilżenia.  

 

Najważniejsze zasady wyboru dobrego nawilżacza powietrza

 

Masz wątpliwości co do tego, czy potrzebujesz nawilżacza w swoim mieszkaniu? W takim razie zaopatrz się w higrostat i kontroluj wilgotność powietrza. Jeśli zdecydowałeś się już kupić takie urządzenie, to masz do wyboru trzy rodzaje nawilżaczy: ewaporacyjne, parowe i ultradźwiękowe. Na szczególną uwagę zasługują te pierwsze, czyli nawilżacze ewaporacyjne, do których zalicza się Klarta Humea WiFi, dostępna w sklepie https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/klarta-humea-wifi/.

 

Istotną rolę odgrywa także wydajność nawilżania, szczególnie jeśli poszukujesz urządzenia skutecznego w dużym pomieszczeniu. Ponadto upewnij się, że nawilżacz został wyposażony w higrostat, który ułatwia utrzymanie idealnej wilgotności powietrza. Funkcja ta sprawia, że wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia, a sprzęt automatycznie dąży do jego osiągnięcia i utrzymania.

 

Higiena nawilżacza powietrza jest bardzo ważna

 

Woda to środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Bez względu na to, jaki nawilżacz powietrza wybierzesz, musisz dbać o jego higienę. Każdego dnia wylewaj niezużytą wodę, a przed ponownym napełnieniem zbiornika, przetrzyj go miękką ściereczką i osusz. Co kilka dni przemyj pojemnik wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego.

 

Pamiętaj także o regularnej wymianie elementów ulegających zużyciu. Informacje na temat ich żywotności oraz dokładne wskazówki dotyczące czyszczenia nawilżacza, powinieneś odnaleźć w instrukcji obsługi wybranego urządzenia. Przestrzeganie określonych w niej zasad pozwoli zachować nawilżacz w dobrym stanie i jeszcze lepiej chronić twoje zdrowie.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mili ~Mili (Gość)06.06.2021 16:12

Ja co do tego, czy nawilżacz powietrza jest potrzebny nie mam najmniejszych wątpliwości. Jak dla mnie to jest najlepszy sprzęt jaki mam w domu. Odkąd zagościł w moim domu, jakość powietrza znacznie się poprawiła. Już się nie budzę z wysuszoną na wiór śluzówką, co jest naprawdę cudowne. A jak jeszcze nie jesteście przekonani co do tego pomysłu, żeby się zaopatrzyć w taki sprzęt zajrzyjcie na oddychajswobodnie.pl tam jest sporo cennych informacji.

00


Joasia Brzezina ~Joasia Brzezina (Gość)17.01.2021 23:25

zdecydowanie polecam zakup nawilżacza, bo poprawia to jakość powietrza i mieszkania :)używam Oskara ze stadler form i chwale sobie, jest mega! cichy, prosty, ustawny mimo że ma maly metraż :)

01


kiniu ~kiniu (Gość)09.09.2020 13:26

Dlaczego nie ma informacji, że to artykuł sponsorowany ?
A do nawilżania wystarczy mokra szmata na grzejnik. Do tego jakiś higrometr do sprawdzania stanu nawilżenia powietrza.

10


Mariaa ~Mariaa (Gość)09.09.2020 09:15

poszukuję coś na zimę dla siebie i kwiatków, ktoś ma ten nawilżacz i poleca?

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat