Nadzwyczajna dyskusja o ciepłownictwie w Piotrkowie

Wtorek, 06 grudnia 201627
Majątek ciepłowniczy wart jest dziś 34 mln zł. Jego wartość z każdym rokiem, (ba, nawet miesiącem) maleje. Do 2023 roku musimy zmodernizować całą infrastrukturę. Sprawom ciepłownictwa w Piotrkowie Trybunalskim poświęcono poniedziałkową nadzwyczajną sesję Rady Miasta, którą zwołano na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości. Sesję, która – nie ukrywajmy – nie wniosła nic nowego w temacie.

Ładuję galerię...

O konieczności modernizacji majątku ciepłowniczego mówi się w mieście od 2011 roku. Poniedziałkowe obrady rozpoczął wiceprezydent miasta Adam Karzewnik, który przypomniał radnym (po raz… nie wiemy już który), jak funkcjonuje ciepłownictwo i dlaczego jesteśmy zmuszeni je zrestrukturyzować.

 

Powtórzmy – po raz wtóry – i my. Miejskie ciepłownie trzeba zmodernizować, ponieważ zobowiązują nas do tego dyrektywy unijne dotyczące ograniczenia emisji pyłów (przykład: do 2020 roku musimy ograniczyć o 20% emisję dwutlenku węgla). Jak się zabrać za modernizację? Miasto zamówiło w tym celu specjalną analizę przygotowaną przez ekspertów Politechniki Warszawskiej. Analizę z prognozą do roku 2030. Restrukturyzację musimy przeprowadzić do roku 2023, w przeciwnym razie grożą nam kary, nawet zamknięcie ciepłowni, a w związku z tym nie będzie możliwe zabezpieczenie dostaw ciepła.

 

A. Karzewnik przypomniał, że już w 2014 roku Rada Miasta wyraziła zgodę na dzierżawę majątku na 30 lat (w drodze bezprzetargowej). Dlaczego tak? Ponieważ miasto nie udźwignie finansowo kosztów modernizacji. Procedura wyłaniania dzierżawcy trwa. Wiceprezydent przypomniał i stanowczo zaznaczył, że w umowie z dzierżawcą zostaną uwzględnione:

- po pierwsze, stabilność cen za ciepło, które – przypomnijmy – zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki,

- po drugie, nowy dzierżawca musi przejąć pracowników MZGK (spółka, która dziś dzierżawi ciepłownie).

 

Radni pytali wiceprezydenta i obecnego na sali obrad prezesa Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej Marka Krawczyńskiego o sprawy związane z Zakładem.

MZGK to spółka składająca się z 600 udziałów – 198 z nich posiada miasto, 402 udziałowcy, czyli obecni i byli pracownicy.

Koszty funkcjonowania spółki to dziś przede wszystkim to, co MZGK wydaje na zakup opału (50% wszystkich kosztów). 11 mln (plus pochodne) – tyle rocznie spółka przeznacza na wynagrodzenia. Liczba etatów w MZGK to dziś 135 i ¼.

Jak informował prezes, inwestycje Zakładu dotyczą przede wszystkim nowych przyłączy. Cyklicznie remontowana jest sieć ciepłownicza.

 

Radni pytali prezesa o straty. Chodzi o te cieplne, nie finansowe. Okazuje się, że URE dopuszcza straty (podczas przesyłu ciepła) nieprzekraczające 13%, tymczasem u nas w mieście wynoszą one 15 – 16%.

 

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się podczas sesji? W sferze planów i rozważań – jak powiedział wiceprezydent – jest udział w modernizacji ciepłownictwa Banku Gospodarstwa Krajowego, co wydaje się dobrą wiadomością. Jest też szansa, że w proces ten uda się zaangażować Polski Fundusz Rozwoju.

 

Poza tym Marek Krawczyński poinformował radnych, że obecnie prowadzi negocjacje z partnerami, którzy mieliby w przyszłości doinwestować spółkę. Jednym z nich jest Grupa CZH Spółka Akcyjna z Katowic, która wg prezesa MZGK, byłaby bardzo dobrym partnerem, także z tego powodu, że jej właścicielem w 80% jest Skarb Państwa.

 

Adam Karzewnik z całą stanowczością zaznaczył, że miasto nie zamierza sprzedawać miejskich ciepłowni. - Ciepłownie miejskie są dzierżawione od 1997 roku. Nic się nie zmieni – powiedział.

 

Koszty modernizacji mają pochłonąć ok. 100 mln zł.


Zainteresował temat?

4

1


Zobacz również

Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jan ~Jan (Gość)06.12.2016 09:11

mialo byc 50 jest 100, jak mozna sprzedac jezeli mozna wyciagnac 6500 miesiecznie, pociotaki zacieraja rece .

42


97-300 97-300ranga06.12.2016 09:02

Jan Dziemdziora podobnie jak sipa też będzie miał obniżoną emeryturę?

93


do mom ~do mom (Gość)06.12.2016 08:21

A co to znaczy: "Panie Prezesie, prosimy doprecyzować"? W komentarzu ma Ci odpisać? Trzeba było przyjść na sesję, tam doprecyzowywał wszystko, były szczegóły, o które pytasz.

62


mom ~mom (Gość)06.12.2016 08:11

Cytuję:
Jak informował prezes, inwestycje Zakładu dotyczą przede wszystkim nowych przyłączy. Cyklicznie remontowana jest sieć ciepłownicza.


Panie Prezesie prosimy doprecyzować kiedy i ile tych robót wykonano w ostatnim 5-cio leciu. Czy wykonywano roboty inwestycyjna; ile i gdzie. Fundusze na ten zakres robót comiesięcznie wpływają wraz z opłatami za CO. Ciepła woda jest osobnym tematem, lecz powiązanym z CO.

52


olek ~olek (Gość)06.12.2016 07:34

Jak patrzę na tą bandę nierobów to mnie krew zalewa.Biurokracja wypija krew z obywateli a tacy nieudacznicy jak na zdjęciach symulują pracę, żeby nas okradać!!!

140


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat