- Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło 19 lipca 2014 roku około godziny 20.00 na terenie aquaparku w Kleszczowie. Chłopiec spędzał tam czas ze swoim ojcem i dwojgiem rodzeństwa w wieku 2 i 9 lat. O tonącym dziecku ratownika powiadomiła jedna z wypoczywającym tam kobiet. Niestety mimo kilkudziesięciominutowej reanimacji dziecko zmarło. Ratownicy byli trzeźwi. Policjanci zabezpieczyli monitoring. Ustalają świadków. Przesłuchanie ojca chłopca do tej pory było niemożliwe z uwagi na jego stan psychiczny. 6-latek najprawdopodobniej wskoczył do wody w miejscu, gdzie basen z torami do pływania ma głębokość 1,80 m – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.
To 5 ofiara wody w te wakacje na terenie województwa łódzkiego. - Apelujemy zwłaszcza do dorosłych o większy nadzór nad dziećmi, nawet na strzeżonych kąpieliskach, gdzie przy obecnie panującej pogodzie są tłumy – prosi policja.
W wakacje 2013 roku na terenie województwa utonęło 16 osób.
Najtragiczniejsze utonięcie miało miejsce 6 sierpnia 2013 r. w pobliżu miejscowości Zalesiaki, kiedy w nurcie rzeki Warty utonęła czwórka rodzeństwa. Byli to dwaj chłopcy w wieku 14 i 15 lat oraz dziewczynki w wieku 7 i 11 lat.
Policja informuje:
Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:
* nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
* nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
* nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
* po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
* nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
* nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
* nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
* dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających, miały na sobie założony kapok;
* podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy, starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.