Montujmy czujniki! Czyśćmy kominy!

Strefa FM Wtorek, 09 lutego 20107
Piotrkowski TBS apeluje do mieszkańców budynków, którymi zarządza, aby w mieszkaniach montowali czujniki, wykrywające tlenek węgla. Zdaniem prezes Elżbiety Sapińskiej, takie urządzenie może wielu osobom uratować życie.

- W administracjach TBS-u informujemy o tym, gdzie można nabyć (dla własnego bezpieczeństwa) czujniki czadu. Są to maleńkie urządzenia o 7-letniej trwałości. Kosztują od 100 do 200 złotych - mówi prezes Sapińska.

 

Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie węgiel posiadają. Jest tym groźniejszy, że nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie dusi w gardle. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy.
- Pojawia się w blokach i domkach jednorodzinnych, przede wszystkim tam, gdzie nie ma odpowiedniej ilości powietrza. Dopływ powietrza powinien być dostosowany do wielkości pomieszczeń, wymiarów kratek wentylacyjnych i urządzeń grzewczych, które pobierają tlen do spalania - podkreśla Tomasz Rusek, mistrz kominiarski.

 

- Poza tym trzeba czyścić kominy. Przewody dymowe, a więc od palenisk na paliwo stałe (drewno, węgiel, miał) czyścimy 4 razy w sezonie. Jeśli korzystamy z urządzeń na paliwo gazowe lub płynne (olej), przewody czyścić trzeba 2 razy w roku. Do tego dochodzą przewody wentylacyjne, które należy czyścić raz w roku. Powinno się również sprawdzić, czy wszystko jest prawidłowo podłączone  - wyjaśnia Tomasz Rusek.   

 

Niestety zalecenia te stosują tylko administracje. Właściciele domków jednorodzinnych rzadko wzywają kominiarza. A skutki zaniedbań mogą być tragiczne. W tym sezonie w wyniku zaczadzenia zmarło już kilkanaście osób w naszym kraju. W październiku ubiegłego roku na osiedlu Wyzwolenia w Piotrkowie tlenkiem węgla zatruło się młode małżeństwo, pozostawiając dwójkę małych dzieci.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cma9999 ~cma9999 (Gość)02.03.2010 09:15

"iti" napisał(a):
panie prezydencie apelujemy do pana. najwyzszy czas żeby , żeby tbs nie zarządzał budynkami urzedu miasta. przecież propozycje pani prezes sa jakieś chore. ludzie mają na własny koszt montować czujniki w komunalnych budynkach. to szczyt argonacji i bezczelności.


Nie apeluj to nic nie da. Ta władza jest głucha - padło jej na uszy gdyz zbyt długo nauczała.
Koniec władzy nauczycieli !!!!!!

00


iti ~iti (Gość)02.03.2010 00:30

panie prezydencie apelujemy do pana. najwyzszy czas żeby , żeby tbs nie zarządzał budynkami urzedu miasta. przecież propozycje pani prezes sa jakieś chore. ludzie mają na własny koszt montować czujniki w komunalnych budynkach. to szczyt argonacji i bezczelności.

00


adam ~adam (Gość)12.02.2010 13:39

Sam mieszkam w jednym z tych bloków ogrzewanie mam gazowe a z luftu za kratką wylatuje czad jak sąsiadka bądż sąsiad pali w piecu(jeden komin tojeden luft)każdy ma swój?

00


broda ~broda (Gość)11.02.2010 18:09

Dziś usłyszałem że tą sprawą zajmie się prokuratura.
Najwyższy czas!

00


broda ~broda (Gość)10.02.2010 19:45

Cytuję:
- W administracjach TBS-u informujemy o tym, gdzie można nabyć (dla własnego bezpieczeństwa) czujniki czadu. Są to maleńkie urządzenia o 7-letniej trwałości. Kosztują od 100 do 200 złotych - mówi prezes Sapińska.


A później powołamy komisję w celu wyjaśnienia czemu pani prezes kazała kupić "tu" a nie na przykład "tam", i dlaczego kazała kupić.

Cytuję:
- Poza tym trzeba czyścić kominy


Właśnie trzeba czyścić kochane administracje a nie podnosić tylko czynsz.
A tak na marginesie, to właśnie w tych starszych blokach należało by najpierw sprawdzić do czego są podłączone te rury od piecyków. Bloki te mają po 50, 60 lat i wiele przeróbek dokonanych przez lokatorów, lecz kontrole sprawdzają tylko cug do komina a nie prawidłowość podłączenia.
Sam byłem świadkiem takiej kontroli, gdzie nawiewało a nie wyciągało. Kominiarz kazał otworzyć drzwi na klatkę po czym stwierdził z uśmiechem: "widzi Pani już wszystko jest w porządku" - tylko podpis na protokóle i do widzenia.

Komentarz był edytowany przez autora: 10.02.2010 19:48

00


fokus ~fokus (Gość)09.02.2010 21:24

ty poldzio debilu czytać ze zrozumieniem nie umiesz?

00


poldzio ~poldzio (Gość)09.02.2010 14:24

Bzdura!!! Pan Mistrz kominiarstwa przegina. Mam kocioł na olej opałowy palę 6 lat , ostatnio przez wyczystkę wpakowałem lusterko żeby zobaczyć jak wygląda wkład kominowy.... i co ??? Jak nowy zero, zero jakichkolwiek osadów, pytam znajomego on pali już 14 lat olejem jak mu powiedziałem o czyszczeniu wkładu koinowego to mnie wyśmiał, wsadził lusterko w drzwiczki od wkład i co???? nic, czyściutko. Tak więc najpierw sprawdźmy czy jest co czyścić..

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat