Mediateka. Co? Gdzie? Kiedy?

Czwartek, 27 lipca 201762
Prezydent Piotrkowa spotkał się z mediami na zmodernizowanym właśnie pasażu tuż przy placu Pofranciszkańskim. Tematem konferencji prasowej była najważniejsza miejska inwestycja.

Ładuję galerię...

Odcinek łączący ulicę Jerozolimską z Curie-Skłodowskiej został właśnie przebudowany – to preludium do budowy nowej siedziby dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. - To pierwszy etap budowy mediateki – mówił w czwartkowy poranek Krzysztof Chojniak. - Ciąg pieszy, gdzie się znajdujemy był od lat wykorzystywany przez mieszkańców, zwłaszcza osiedla Wyzwolenia. Dziś to przejście jest o wiele ładniejsze i bezpieczniejsze – są nowe schody, poręcze. Oczywiście pojawią się tutaj jeszcze elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci.

- Również nowe nasadzenia drzew – dodała Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów w piotrkowskim magistracie.

Prace na pasażu zakończone zostały kilka dni temu. Pozostało jedynie usunąć piach.

 

Prezydent wspomniał, że wygląd tej części miasta zmieni się jeszcze bardziej, kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie – u zbiegu ulic Jerozolimskiej i Starowarszawskiej - stanie kamienica. Urzędnicy mają już gotową dokumentację techniczną. W budynku (w systemie TBS) znajdzie się 31 mieszkań, z preferencjami – jak powiedział prezydent - dla młodych małżeństw.

 

Kiedy wbita zostanie pierwsza łopata pod mediatekę? - W tej chwili kończy się proces związany z wyłonieniem wykonawcy. Musimy się jednak liczyć z ewentualnymi odwołaniami. Wówczas wyłonienie wykonawcy wydłuży się. Umowę możemy podpisać w ciągu 3 tygodni, ale równie dobrze może to potrwać 2 miesiące, tego wykluczyć nie możemy – odpowiedział K. Chojniak.

 

W tym roku mają się rozpocząć prace ziemne. Być może pojawi się też część elementów konstrukcyjnych. Pamiętajmy również, że konieczne będzie przeprowadzenie prac archeologicznych. Z dokumentów, które posiada wojewódzki konserwator zabytków wynika, że wzdłuż ulicy Zamkowej i Curie-Skłodowskiej były zabudowania gospodarcze związane z zakonem Franciszkanów, później z zabudowaniami 25. Pułku Piechoty. - Sadzę, że w trakcie robót ziemnych natrafimy na resztki tych zabudowań – dodała Małgorzata Majczyna.

Wiele zależeć będzie od warunków atmosferycznych. Główne prace przewidziano jednak na przyszły rok. Wstępny termin zakończenia budowy to jesień 2018.

 

Urzędnicy poinformowali nas również, że po zakończeniu budowy, na granitowym placu przy ul. Curie-Skłodowskiej stanie - jeśli radni się zgodzą - pomnik (rzeźba w kształcie globusa) poświęcony Felicjanowi Kępińskiemu – polskiemu astronomowi urodzonemu w 1885 roku w Piotrkowie Trybunalskim.


Zainteresował temat?

4

6


Zobacz również

Komentarze (62)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga28.07.2017 12:30

~well.. >Jeśli ta lokalizacja jest zła to która była by dobra?Ja uważam że to jest doskonałe miejsce,już wkrótce w najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości powstanie w tam szereg nowych domów-kamienic które zasiedlą setki a może nawet tysiące ludzi o różnym przekroju społecznym dla których ważniejsze będzie jak i dla pozostałych mieszkańców EP obcowanie z kulturą niż naprawa dróg czy budowa basenu.Ta budowa jest nam bardzo potrzebna,jeżeli nie wykorzystamy tej szansy teraz to projekt zostanie odłożony ad akta na szereg długich lat a być może na zawsze i będziemy takim zapyziałym powiatowym miasteczkiem w którym nic się nie dzieje i młodzież czmycha gdzie pieprz rośnie.Cena,czy na prawdę jest ona taka porażająca ? Dla ludzi którym trzęsą się ręce gdy przeliczają pięć tysięcy pln na pewno tak ale pamiętać musimy że dobre rzeczy nie mogą być tanie.Ja Mediateki nie nazywałbym pomnikiem ku czci Chojniaka , doskonale zdajesz sobie sprawę z tego że gdy nie będzie zmian dotyczących kadencyjności a prawdopodobnie nie będzie w/w Chojniak następną kadencję ma już w kieszeni,parafrazując wnuczka dziadka z wehrmachtu to on przegrać nie ma nawet z kim.To tyle , za bardzo się rozpisałem.

46


Brzetysław ~Brzetysław (Gość)29.07.2017 11:50

Jakie towarzycho przychodzi do tej czytelni:
- facio, co prztyka długopisem
- kobieta, która je tam jabłka i raffaello
- kobieta, która je landrynki
- bardzo hałaśliwi Romowie

40


~re, re, re, re, ~~re, re, re, re, (Gość)27.07.2017 13:20

Ciekawe co zanzi i pozostali członkowie "mupet show" dają temu miastu zamieniam się w słuch chociaż spodziewam się braku odpowiedzi.

38


gość ~gość (Gość)28.07.2017 21:59

Link do ciekawego art.e-piotrków z 2011 r. dot. placu pofranciszkańskiego i badań archeologicznych
https://www.epiotrkow.pl/news/Piotrkow-Nowa-biblioteka-Potrzebne-wykopaliska,8117

30


gość ~gość (Gość)28.07.2017 21:45

A zbadany jest teren przez archeologów? Przecież tam był klasztor Franciszkański, a pod nim katakumby i wokoło cmentarz. I co wtedy jakie koszty ich przekopania i usunięcia? O tym nikt nie mówi i nie pisze!

40


przechodzień ~przechodzień (Gość)27.07.2017 20:13

Ale w tym Piotrkowie powstaje inwestycji.Jestem ciekaw czy wszystkie są przemyślane?Mam pytanie, czy widział ktoś jak użytkowana jest waga przy rondzie?

112


ramzes ~ramzes (Gość)28.07.2017 07:45

Lepiej te pieniądze zainwestować w bugaj. Oczyścić zrobić prawdziwe kąpielisko, restauracje, smażalnie ryb, dyskotekę - to by przynosiło miastu dochód i było atrakcją na okolice. Ale po co? Pewnie lepiej wydać miliony i później dokładać na utrzymanie. A budyneczek po obecnej bibliotece znajdzie się jakiś pseudo właściciel.

51


Piotrkowianin Piotrkowianinranga28.07.2017 10:33

Cytuję:
- Również nowe nasadzenia drzew – dodała Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów w piotrkowskim magistracie.


Znaczy wytną 80 drzew, a posadzą 20, z którym po roku połowa uschnie niepodlewana, tak jak np. przy ul. Słowackiego między ul. Kostromską a Al. Armii Krajowej (strona południowa) albo drzewa w donicach (sic!) na pl. Czarnieckiego.
Podobna rzeź szykuje się przy ul. Próchnika, której odcinek od ul. Piastowskiej do Żeromskiego ma być wkrótce remontowany:

Cytuję:
- wycinka 14 drzew i nasadzenie 24 szt. drzew, trawniki,


Pogięło kogoś z tymi wycinkami? To jakaś nowa akcja drwali: "800 drzew na 800-lecie"?
Szkoda, że uschniętych drzew i martwych konarów nie ma komu usunąć, że wspomnę tylko o ul. Próchnika przy szpitalu i na Skwerze Nauczycieli Tajnego Nauczania albo duży uschnięty konar na chyba klonie przy ul. Żeromskiego przy Starostwie Powiatowym. Czy naprawdę musi dojść do kolejnej niepotrzebnej tragedii z udziałem niepielęgnowanego drzewa?!

42


? ~? (Gość)27.07.2017 10:56

A pusty plac naprzeciw nowej kamienicy będzie straszył swoją obskurnością czy tam też miasto planuje postawić budynek?

72


sowa ~sowa (Gość)27.07.2017 17:30

Dlaczego murki niczego nie nauczyły naszego Prezydenta? Proszę popatrzeć czemu one służą !!!!! Czas przyjąć do wiadomości fakt, że średnia wieku w Piotrkowie jest coraz wyższa i czas pomyśleć o zapewnieniu tym co zostali godnej starości. Dlaczego tal ważne są murki czy mediateka, a nie jest ważna służba zdrowia?

73


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat