- Ławnikiem może zostać osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru i ma ukończone 30 lat, ale nie więcej niż 70, prowadzi działalność gospodarczą, jest zatrudniona lub mieszka w miejscu kandydowania przynajmniej od roku, a także posiada co najmniej średnie wykształcenie, a stan zdrowia pozwala jej na wykonywanie obowiązków ławnika. Funkcji tej nie mogą pełnić osoby zatrudnione w sądach oraz w prokuraturze, osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, funkcjonariusze policji, osoby zajmujące się ściganiem przestępstw i wykroczeń, a także duchowni, żołnierze czynnej służby wojskowej, funkcjonariusze służby więziennej i radni - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu.
A kto może zgłaszać kandydatów na ławników? - Prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej 50 obywateli posiadających czynne prawo wyborcze zamieszkujących na stałe na terenie gminy dokonującej wyboru. Przypomnę też, że nowa kadencja ławników będzie trwała od 2016 do 2019 roku – dodaje J. Bąkowicz.
W Piotrkowie wybranych zostanie 40 ławników. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miasta przy Pasażu Rudowskiego 10 w pokoju 108 w godzinach 12.00 - 15.00.