Maria Skłodowska-Curie czy Curie-Skłodowska?

Strefa FM Środa, 17 września 201412
Nazwisko słynnej polskiej noblistki często staje się tematem sporów. W Piotrkowie funkcjonuje np. ulica Curie-Skłodowskiej. Logika jednak wskazywałaby, że poprawną formą jest Skłodowska-Curie. Jak więc poprawnie powinniśmy mówić? Okazuje się, że obie formy w tym przypadku są poprawne.
fot. asfot. as

- Wydawałoby się, że na pierwszym miejscu powinno być nazwisko panieńskie, bo taka jest kolej rzeczy i chronologia zdarzeń. Tymczasem język kieruje się czasami zupełnie nieoczekiwanymi, innymi zwyczajowymi prawami. Tutaj działa coś takiego, co może przeczy logice, ale jest zgodne z naturą człowieka, być możne z naturą Polaka. Nawet profesor Miodek kiedyś to objaśniał, że chodzi tutaj o to, że nazwisko Curie jest krótsze i my preferujemy jego pozycję na pierwszym miejscu, bo lubimy takie zbitki - tłumaczy dr hab. Mirosława Mycawka, adiunkt w Katedrze Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

his. ~his. (Gość)17.09.2014 08:25

Na zachodzie posługują się nazwiskiem Curie. Tylko w Polsce tak piszemy żeby się dowartośćiować.

34


tak było ~tak było (Gość)17.09.2014 06:28

Prawidłowo jest Maria Curie, taką właśnie nazwę ulicy zauważyłem w jednym z miast w Belgi

07


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat