Lokatorzy mówią NIE wycince drzew

Tydzień Trybunalski Niedziela, 22 września 201951
Jedni składają wnioski, by rosnące przed blokiem drzewo wyciąć, inni mówią stanowcze nie wycince zieleni na blokowiskach. - Pozbawiają nas płuc naszego osiedla, tak dłużej być może! – mówią mieszkańcy Wyzwolenia w Piotrkowie Trybunalskim. Ich zdaniem zieleń podnosi komfort życia, a drzewa, które zostały wycięte, były barierą przed hałasem i słońcem.

Ładuję galerię...

Wycinka drzew na osiedlu Wyzwolenia w Piotrkowie rozpoczęła się na początku września. Mieszkańców obudził warkot pił, a z terenu pomiędzy blokami zniknęły dorodne wierzby. - Jak tylko zobaczyłem, co się dzieje, postanowiłem działać – mówi jeden z lokatorów. - Zadzwoniłem do spółdzielni mieszkaniowej i zapytałem, kto podjął decyzję w sprawie wycinki, na jakiej podstawie i dlaczego nikt nas o tym nie poinformował? Niestety nie uzyskałem odpowiedzi wprost na żadne z pytań. Usłyszałem tylko, że spółdzielnia ma zgodę z urzędu ochrony środowiska i że oni sami o tym nie zadecydowali. Po dłużej rozmowie pani ze spółdzielni przyznała, że głównym powodem był zły stan drzew i ze względów bezpieczeństwa należało je usunąć. Pod koniec jednak okazało się, że do takich działań skłoniły spółdzielnię ciągłe telefony jednej z mieszkanek bloku, która narzekała, że przez drzewa nie może otwierać okien, bo ciągle coś z nich wlatuje do mieszkania Rozumiem więc, że opierając się na telefonach jednej osoby, podjęto decyzję odnośnie wycinki. Czemu więc nikt nie zapytał innych mieszkańców o zdanie? - pyta mieszkaniec osiedla.

 

Dla niektórych wycinka ośmiu drzew na jednym osiedlu to problem. Mieszkańcy bloków przede wszystkim zwracają oni uwagę na środowisko - Jest wiele organizacji ekologicznych prowadzących intensywną działalność na rzecz ochrony przyrody, walczących o każde drzewo, bo wiedzą, ile dobrego zieleń wnosi dla ludzi, zwłaszcza w miastach – mówi piotrkowianin z osiedla Wyzwolenia. - Tymczasem w Piotrkowie w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców wycina się stare okazy. Kierując się taką logiką, należałoby wyciąć wszystkie drzewa powyżej 30 lat wzdłuż chodników, ulicy czy w parkach. Drzewa oczyszczają powietrze, produkują tlen, obniżają temperaturę w upalne dni, ułatwiają retencję wody, pełnią wiele ważnych funkcji w życiu każdej większej aglomeracji. Zwróćmy uwagę, że miasta ostatnio mają problem z deficytem wody, a to właśnie drzewa pełnią rolę swoistego regulatora gospodarki wodnej.

 

Zdaniem miłośników przyrody z osiedla Wyzwolenia nie można pozwolić sobie na wycinanie aż tylu drzew naraz w czasach, kiedy jest tak wielki problem ze smogiem. – Nasz blok odsłania się przed trującym smogiem niosącym się z miasta – dodaje jeden z lokatorów. - Przez usunięcie drzewa pozbawiono nas naturalnej bariery przed zanieczyszczeniami, hałasem przejeżdżających zwłaszcza nocą pojazdów i przed promieniami słonecznym. A przecież klimat nam się ociepla. Wszyscy przecież odczuliśmy jak upalne i suche było w tym roku lato.

 

Terenem zarządza Piotrkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jak poinformowała nas Elżbieta Jagusiak, kierownik administracji „Centrum”, każda wycinka drzew odbywa się w oparciu o decyzje prezydenta miasta. Wniosek składa się do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, w dokumencie trzeba podać przyczynę ewentualnego usunięcia drzew. Następnie komisja przeprowadza oględziny, by stwierdzić czy są podstawy do wycinki. Członkami komisji są przedstawiciele Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Potem spółdzielnia otrzymuje decyzję. - Każde zezwolenie na wycinkę drzew uzależnione jest od wykonania nasadzeń zastępczych. Dla przykładu przy wydaniu zezwolenia na wycinkę 8 drzew przy ulicy Garbarskiej, spółdzielnia musi dokonać nasadzeń 10 sztuk nowych drzew w miejscach przez siebie wskazanych, które muszą zostać zaakceptowane przez organ wydający zezwolenie – informuje E. Jagusiak.

Decyzja o nowych, zastępczych nasadzeniach nie zadowala jednak mieszkańców osiedla. - Młode drzewa nie spełniają funkcji, którą realizują drzewa dojrzałe i dorodne Np. duży buk produkuje tyle tlenu, ile ok. 1700 10-letnich sadzonek Dlatego nawet jeśli drzewa były stare, należy starać się je leczyć, zabezpieczać czy nawet przesadzać – odpowiadają piotrkowianie.

 

 

 


Zainteresował temat?

6

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (51)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zuzia ~Zuzia (Gość)22.09.2019 08:35

Głupota w narodzie rośnie!

141


gość ~gość (Gość)22.09.2019 08:31

A liści to nie ma kto grabić.

77


Sceptyk ~Sceptyk (Gość)22.09.2019 08:11

Wszystko wyciąć nasadzić tui niech nas trują

92


grozniejsze ~grozniejsze (Gość)22.09.2019 08:03

od tego to nadmierne spożywanie bobu,,fasolek czy kapust,,,,

35


godzina 7 ~godzina 7 (Gość)22.09.2019 07:50

a ich piły obudzily

54


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat