Lewica pamięta o wyzwoleniu Piotrkowa

Środa, 18 stycznia 202372
18 stycznia rankiem piotrkowianie obudzili się w wolnym od hitlerowców mieście, a ta data uznawana jest za wyzwolenie Piotrkowa. Co roku, w rocznicę wyparcia z miasta wojsk hitlerowskich, pamięć bohaterów walk o wolność wspomina piotrkowska Lewica.

Ładuję galerię...

 

Z okazji 78. rocznicy wyzwolenia Piotrkowa przedstawiciele piotrkowskiej Lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem „Bohaterów walk za Polskę i lud” znajdującym się przy placu Niepodległości. Obecny na miejscu Artur Ostrowski opowiadał o przebiegu wyzwolenia. 

Został wyznaczony specjalny oddział do tego, aby zająć Piotrków. Był on prowadzony przez pułkownika Jakubowskiego, który opracował plan zdobycia miasta. Piotrków okrążono z trzech kierunków: z zachodu, z południa i ze wschodu. Wszystko po to, aby otworzyć jednostkom niemieckim możliwość wyjścia z miasta i niedoprowadzenia do rozegrania bitwy na ulicach miasta. Dzięki temu manewrowi Piotrków nie doznał większych szkód podczas wyzwalania. Spłonęło tylko kilka zabudowań - mówił Artur Ostrowski, podkreślając, że w wyzwoleniu miasta ważną rolę odegrali także cywile. - Kilku piotrkowian przeprowadziło pancerne jednostki radzieckie przez pola minowe, dzięki temu można było zaskoczyć jednostki niemieckie. Atak pozorowano od południa, ale główne uderzenia poszły ze wschodu i z zachodu. Walka o Piotrków rozpoczęła się w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku. 18 stycznia o godz. 14:00 wszystkie punkty niemieckiego oporu na terenie miasta zostały zlikwidowane i zajęte przez jednostki Armii Radzieckiej. Rozpoczął się nowy rozdział w historii Piotrkowa Trybunalskiego - mówił były poseł SLD. 

 

18 stycznia rokrocznie wraca dyskusja na temat tego, czy to rzeczywiście było wyzwolenie Piotrkowa. Przedstawiciele Lewicy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. 

Jeśli ktoś ocenia tę sytuację w ten sposób, to niech pozna historie okupacji niemieckiej, z którą związane były obozy koncentracyjne, łapanki, aresztowania, katowania Polaków w więzieniach gestapowskich, holokaust, przez który zlikwidowano dużą część żydowskiej populacji Piotrkowa Trybunalskiego i nie tylko - wylicza Artur Ostrowski. - Była to walka z polskością i wynaradawianiem Polaków, którzy mieli być niewolnikami niemieckich panów. Taki był cel Adolfa Hitlera oraz NSDAP. Nie da się porównać tych dwóch okresów, bo po 18 stycznia 1945 roku piotrkowianie mogli wracać do miasta, swoich mieszkań, pracy. Wywieszano biało-czerwone flagi na budynkach. Została przywrócona polska administracja, w tym szkoły oraz ośrodki kultury, aby przywrócić normalne życie - dodaje. 

 


Zainteresował temat?

7

20


Zobacz również

Komentarze (72)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gośćv ~gośćv (Gość)19.01.2023 11:38

Pamiętamy!!! Moi dziadkowie ze łzami radości wspominali pierwsze dni w wyzwolonym Piotrkowie.

62


goœć_kuba ~goœć_kuba (Gość)19.01.2023 09:27

Dlaczego Polacy świętują początek okupacji radzieckiej na polskich ziemiach?

224


Teofil ~Teofil (Gość)18.01.2023 16:58

Przy Al. 3-go Maja znajduje się pomnik z żołnierzem i dzieckiem a kila set metrów dalej drugi pomnik pod którym 1 marca składane będą kwiaty., Skoro pan Ostrowski ze swoją grupą składa 18 stycznia br. kwiaty w podzięce 'wyzwolicielom" to komu będą składać wiązanki Piotrkowianie pod tym drugim pomnikiem, Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych? Wychodzi na to, że "wyzwoliciele" po 1945 roku stali się oprawcami, Ta oczywista zależność nie dociera do świadomości pana Ostrowskiego i grupy jego akolitów. Wyzwoliciele stali się krwawymi oprawcami.

205


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)19.01.2023 09:30

W rosji świętują dzień przepędzenia Polaków z Kremla, w Piotrkowie można świętować dzień przepędzenia Niemców, bo o oswobodzeniu, to raczej trudno mówić. Po tym oswobodzeniu, wuj żony po latach spędzonych na robotach w Rzeszy musiał wiać z Polski. Zatrzymał się dopiero w Australii..

52


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)18.01.2023 17:32

Nie Pochwalam. 17 września 39 też nas wyzwalali w 45 przyszli na dłużej. Do dziś mamy niemiłe wspomnienia, nie ma się czym chwalić towarzyszę z lewicy

266


prl ~prl (Gość)18.01.2023 23:55

Gdzie jest ten pomnik? Jeszcze nikt go nie wyburzył?

98


prl ~prl (Gość)18.01.2023 23:51

Swój o swoim zawsze będzie pamiętał.

103


jdr ~jdr (Gość)18.01.2023 23:09

Lewico, przecież Polska wpadła z deszczu pod rynnę. Przez kolejne 50 lat od wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji wpadliśmy pod ruską okupację. Przez te 50 lat ta sama lewica wmawiała Polakom kłamstwa nt. zbrodni w Katyniu. Przez 50 lat były rządy z ruskiego nadania. Cenzura, wsadzanie do aresztu opozycjonistów. Lewico, zaprzedałaś się ruskim. Teraz pod rządami PiS mamy ciąg dalszy ery PZPR - ruskiej partii w niby wolnym kraju. Przypomnij sobie lewico jak to nie można było wyjechać na zachód, jakie plucie było na "zgniły zachód". Przypomnij sobie lewico jakie upodlenie przeżywaliśmy podczas przekraczania granicy z Czechosłowacją czy NRD. Wszystkich Polaków mieliście za złodziei i przestępców.

104


Realia ~Realia (Gość)18.01.2023 20:39

A może tylko o zmianie okupanta.

114


psikus ~psikus (Gość)18.01.2023 19:23

Dlaczego nikt nie pisze, że jesteśmy w dalszym ciągu w stanie II wojny światowej. Żadna z zainteresowanych stron nic nie podpisała na temat zakończenia tej wojny i dla tego nie możemy wystąpić o odszkodowania za zniszczenia wojenne i mordy, tak od jednej strony, jak i od drugiej.

75


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat