Legenda STARa zawitała do Piotrkowa [ZDJĘCIA]

Piątek, 26 sierpnia 202221
Do Piotrkowa zawitały w piątek legendarne STARy. Wszystko za sprawą zlotu "Legenda STARa", który odbywa się w Starachowicach. W drodze na zlot samochody zatrzymały się w grodzie trybunalskim.

Ładuję galerię...

Wydarzenie odbyło się na terenie po byłym stadionie Piotrcovii. Pojawiły się tutaj samochody jadące na zjazd, ale ze swoimi autami przybyli także strażacy z Ochotniczych Straży pożarnych z terenu powiatu piotrkowskiego. 

 

Samochody ciężarowe marki STAR są dzisiaj legendą. W sposób szczególny ta legenda żyje wśród mieszkańców powiatu starachowickiego, którzy przez lata budowali te ciężarówki. Dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dorobek polskiej motoryzacji, Powiat Starachowicki od 2015 r. organizuje zlot pojazdów zabytkowych "Legenda STARa". Przez dwa dni, w ostatni weekend sierpnia, na ulicach i placach powiatu starachowickiego można oglądać nie tylko zabytkowe STARy, ale także pojazdy będące ich rówieśnikami, które rywalizują ze sobą w próbach szybkościowych i sprawnościowych oraz prezentują się dumnie w paradach i konkursach.

 

Od kilku dni konwoje STARa zmierzały do Starachowic po wyznaczonych trasach – północnej i południowej - promując imprezę oraz dorobek polskiej myśli motoryzacyjnej. Najdłuższa, blisko 600 km, rozpoczęła się w Słupsku i zawitała do Piotrkowa Trybunalskiego. Od godz. 10.00 do 13:00 gościły na placu AP Market Piotrków Targowisko PTAK. Można było obejrzeć samochody, zasiąść za kierownicą czy zajrzeć do  jego "wnętrza". 

Na ziemi piotrkowskiej STAR też ma swoją legendę. Są one jeszcze w służbie mieszkańców, ponieważ do tej starachowckiej legendy dołączyła kawalkada STARów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu piotrkowskiego. 15 aut, które są jeszcze w czynnej służbie. Jak mówią druhowie, o te maszyny dbają niczym o własne żony. Cieszę się, że mieszkańcy ziemi piotrkowskiej, mimo godzin dopołudniowych, dopisali -  podkreślał starosta Piotr Wojtysiak. 

Na terenie wystawy pojawił się także prezydent Krzysztof Chojniak. 

Myślę, że dla osób w średnim wieku oraz osób starszych to takie nostalgiczne wydarzenie, ponieważ te auta kojarzą się z pewnymi czasami. To także świetna atrakcja dla dzieciaków i młodzieży. Myślę, że nieco z żalem na to patrzymy. Kiedyś była to świetna polska firma, a dziś wygląda to już inaczej - mówił prezydent Chojniak. 

W konwoju podąża cały czas Dariusz Dąbrowski, wicestarosta starachowicki, który jest organizatorem imprezy. 

Ten zlot organizujemy od ośmiu lat. W tym roku postanowiliśmy wyjechać STARami w Polskę. Jedziemy już trzeci dzień i odwiedzamy poszczególne miasta. Dziś jesteśmy w Piotrkowie, a tutaj czekało nas wspaniałe powitanie, w postaci samochodów OSP, które jeszcze są w czynnej służbie. Mam nadzieję, że te konwoje przyjmą się na stałe  - mówił Dariusz Dąbrowski.

Z Piotrkowa Trybunalskiego konwój pojechał prosto do Starachowic na finał 8. Legendy STARa.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

To tyle ~To tyle (Gość)26.08.2022 21:16

Chojniak, jak zwykle się pidpuna pod cudze inicjatywy.

50


Piotrek M. ~Piotrek M. (Gość)27.08.2022 11:19

Jednym z konstruktorów silnika Stara był Jerzy Werner - dziadek dziennikarki Anity Werner. Ojciec Jerzego pracował w fabryce Endera w Moszczenicy

31


Turbo Satin ~Turbo Satin (Gość)27.08.2022 11:11

I dlaczego, jak zwykle na "e - piotrków", artykuł już po imprezie a żadnej informacji, przed imprezą....???????????????


Znawcawtemacie ~Znawcawtemacie (Gość)27.08.2022 12:54

Trochę dla uporządkowania o STARAch. Nie było Stara 366. Były wersje dla: wojska i firm pracujących w terenie - 66, 660, 244, 266. Jeżeli był Star ze znakiem firmowym "JELCZ", to oznaczało, że samochód miał silnik i podwozie ze Starachowic, a reszta zabudowy i wyposażenia była wykonywana w Jelczu-Oławie. Najczęściej i zawsze były to samochody pożarnicze. Dobrze jest się dowiedzieć o takich sprawach i dopiero wypowiadać, a nie kpić, krytykować i szydzić. Ot i cała tajemnica. A tak dla kronikarskiego odnotowania, to ile tych ciężarowych i specjalistycznych STARów było. Uroczo wyglądały te auta z GAZikiem na skrzyni i Fiat Seicento, jako samochód Żandarmerii Wojskowej. Piękne.

40


Autofan ~Autofan (Gość)26.08.2022 14:37

To ile tych STARów było? Konkretnie? Za dużo nie było tych samochodów. A co wiozły na skrzyniach i platformach? I dlaczego?

11


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)27.08.2022 06:59

Zjazd Starów a na zdjęciach 2 Jelcze.

12


Lol ~Lol (Gość)26.08.2022 22:50

Zamknął Słoneczko i udaje że to fajnie w taki skwar oglądać stare auta.No dziwny prezydent.

40


Zdegustowany ~Zdegustowany (Gość)26.08.2022 21:25

Słabizna. Wszystko a jedno kopyto. Nie ma Stara 20,21,25, Za to zaplątały się jakieś Jelcze, którym się wydaje, że są Starami.

04


his. ~his. (Gość)26.08.2022 13:52

cyt. Myślę, że dla osób w średnim wieku oraz osób starszych to takie nostalgiczne wydarzenie, ponieważ te auta kojarzą się z pewnymi czasami." Bardzo dobrze panie prezydencie kiedyś czasy były pewne ,a więc Polacy czuli się pewnie i bezpiecznie. Dzisiaj jest jak jest ,ale czasy są naprawdę ....nie pewne. PS. W tym roku dwóch pasjonatów Polaków zresztą przejechało Starami 266 całą Amerykę Północną od Florydy po Alaskę. Ich wyprawę można było śledzić na You Tube. Jak twierdzą ten sprzęt przy właściwym serwisie jest nie do zajeżdżenia.

70


sdhc ~sdhc (Gość)26.08.2022 13:49

"gród trybunalski" może właśnie tak nazwać miasto?

30


Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat