Advertisement
artykuł sponsorowany

Leczenie zaburzeń lękowych

Wtorek, 25 kwietnia 2023
Czym są zaburzenia lękowe? Jak się objawiają i na czym polega leczenie? Czy poza farmakoterapią są też inne formy? Na te pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, prezes Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa.
Leczenie zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe to rodzaj zaburzeń psychicznych, które mogą mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia osoby cierpiącej. Istnieją różne formy zaburzeń lękowych, wśród których jest lęk paniczny, zaburzenia lękowe uogólnione, fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i zespół stresu pourazowego. Zaburzenia te charakteryzują się silnymi objawami lęku, często niewspółmiernego do rzeczywistego zagrożenia.

 

Do najczęstszych objawów zaburzeń lękowych należą:

  • silne uczucie niepokoju, lęku i napięcia emocjonalnego
  • napady lęku, które mogą być związane z fizycznymi objawami, takimi jak drżenie, potliwość, kołatanie serca, duszność, bóle brzucha, zawroty głowy i uczucie osłabienia
  • nieuzasadnione obawy lub lęki związane z codziennymi czynnościami lub sytuacjami, takimi jak podróżowanie, spotkania towarzyskie lub wręcz wyjście z domu
  • natrętne myśli lub obawy, które nie ustępują mimo prób ich zignorowania lub uspokojenia
  • unikanie określonych sytuacji, miejsc lub czynności wywołujących lęk lub niepokój
  • problemy z koncentracją, rozproszenie uwagi, trudności z podejmowaniem decyzji i problemami z pamięcią
  • bezsenność, zmęczenie i problemy z zasypianiem
  • objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, mięśni, nudności, problemy żołądkowe

Leczenie zaburzeń lękowych zwykle polega na stosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz farmakoterapii. CBT jest terapią, która skupia się na identyfikacji myśli i zachowań, które przyczyniają się do zaburzeń lękowych, a następnie na ich modyfikacji w celu zmniejszenia objawów. W ramach terapii osoba uczy się rozpoznawać swoje myśli i emocje, poznaje także techniki relaksacyjne i strategie radzenia sobie z lękiem. Często w ramach ww. terapii stosuje się tzw. ekspozycję, czyli stopniowe narażanie się na sytuacje lękowe w kontrolowany sposób, które mają nauczyć radzenia sobie z nimi w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Farmakoterapia, czyli leczenie farmakologiczne, obejmuje stosowanie leków przeciwlękowych, takich jak benzodiazepiny i leki przeciwdepresyjne, które pomagają łagodzić objawy lęku i poprawiać samopoczucie osoby chorej. Wiele osób z zaburzeniami lękowymi odczuwa korzyści z leczenia farmakologicznego, ale zwykle jest ono stosowane w połączeniu z terapią behawioralną. Inne opcje leczenia, takie jak terapia poznawcza, medytacja, joga i akupunktura, również mogą pomóc w zmniejszeniu objawów lękowych, ale zwykle są one stosowane jako uzupełnienie głównego leczenia psychoterapeutycznego lub farmakologicznego.

 

Objawy zaburzeń lękowych mogą różnić się w zależności od typu zaburzenia, a diagnozę powinien postawić lekarz psychiatra. Ważne jest, aby osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe, skonsultowała się z lekarzem, z którym omówi najlepszą opcję leczenia.

 

Więcej na: www.wolmed.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat