Jak pozyskać jak najwięcej informacji o działce w krótkim czasie?
Dla potencjalnych nabywców pomocne będą wyspecjalizowane portale – np. strona Dzialki360.pl, na której można wygenerować raport zawierający kompleksową analizę wskazanej działki oraz jej otoczenia. W jej skład wchodzą m.in. informacje o parametrach geometrycznych działki, jej przeznaczeniu, istniejącej infrastrukturze (dostęp do drogi, mediów), a także zagrożeniach i uciążliwościach, które mogą wpływać na potencjał terenu. W raporcie znajdują się również informacje o ewentualnej przynależności danej działki do strefy ochronnej, w której może występować całkowity zakaz budowy lub też specjalne wymagania względem zabudowy.
Przeznaczenie działki i warunki zabudowy
Wiedzę z raportu warto uzupełnić o informacje z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument planistyczny jest dostępny w urzędzie danej gminy. Zawiera on zapisy odnośnie warunków zabudowy, wynikających z przepisów prawa, w tym również lokalnego, a także odnośnie przeznaczenia działek na terenie gminy. Warto zwrócić uwagę na interesującą nas działkę i sąsiednie nieruchomości pod kątem ich przeznaczenia. Dopuszczenie na nich budowy centrum handlowego czy zakładu produkcyjnego może (choć wcale nie musi) w przyszłości zaowocować hałaśliwym sąsiedztwem.
Brak ustalonego planu dla obszaru gminy jest dość powszechną sytuacją. Wbrew pozorom i w takim przypadku wymagany jest kontakt z urzędem gminy (osobisty, listowny czy elektroniczny) celem złożenia wniosku o wydanie warunków zabudowy dla określonej działki.
Księgi wieczyste - stan prawny nieruchomości
Warto uzyskać również odpis z księgi wieczystej, który przedstawia aktualny stan prawny nieruchomości. Znajdują się w nim zapisy o aktualnym właścicielu lub współwłaścicielach nieruchomości, o ewentualnych prawach i roszczeniach, które ograniczają sposób rozporządzania nieruchomością (np. na działce jest ustanowiona służebność drogowa, hipoteka itp.). Obecnie ten dokument można uzyskać drogą elektroniczną - za pomocą portalu rządowego – Elektroniczne Księgi Wieczyste (Ekw.ms.gov.pl). Do uzyskania wglądu konieczna jest znajomość numeru księgi wieczystej.
Działka budowlana z dostępem do drogi i mediów
Dostęp do drogi publicznej – to konieczny wymóg, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Niekoniecznie musi być to dojazd bezpośredni – może przebiegać przez drogę wewnętrzną. Przy wyborze działki należy wziąć pod uwagę odległości od punktów przyłączeniowych do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, gazowej i światłowodowej. Ich bliska lokalizacja pozwoli na sprawne załatwienie formalności, a także na uniknięcie dodatkowych kosztów.
Kupno działki a jakość podłoża
Przyszły nabywca działki powinien sprawdzić również strukturę i nośność podłoża, aby wykluczyć możliwość występowania podmokłych terenów. Pomocna w tym będzie opinia o warunkach gruntowych wydana przez geodetę (albo architekta), która opiera się na jego doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy. To tańsza alternatywa od zlecenia ekspertyzy geotechnicznej, która z kolei przedstawia precyzyjny obraz struktury gruntów badanego obszaru.
To najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej działki budowlanej. Wyeliminują one ryzyko wystąpienia problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę, jak również niemiłych niespodzianek podczas wykonywania prac ziemnych.