John Deere 7810
Pierwszym modelem ciągnika, który nadal cieszy się dużą renomą jest John Deere 7810. Jest on jednym z modeli z serii 7000, która zadebiutowała w 1997 roku. Posiada on 6-cylindrowy silnik o pojemności 8134 cm3. Wyposażony jest także w skrzynię biegów PowerSquad z 20 biegami w przód i 20 w tył. Dostępna jest także inna wersja tego traktora, która ma 19 biegów w przód i 7 w tył.
Zakres prędkości Johna Deere 7810 wynosi od 2,4 km/h do 42 km/h. Silnik generuje moc 190 KM i 882 Nm. Co ciekawe, potrzebuje on jednego lub nawet pół obrotu wału korbowego do rozruchu. Warto także dodać, że ciągnik posiada napęd na cztery koła, a jego promień skrętu wynosi 10,26 m. Model ten ma 476 cm długości, 280 cm szerokości i 305 cm wysokości. Poziom głośności w kabinie osiąga 72 dB.
Jak wygląda eksploatacja maszyny? Ceny filtrów powietrza paliwa oraz systemu wentylacji wahają się od 100 do 300 zł. Zdecydowanie najdroższy jest filtr klimatyzacji, który należy wymieniać co roku. W sytuacji wymiany oleju w silniku potrzebny będzie zakup około 35 l oleju, natomiast w przypadku układu hydraulicznego zaopatrzyć należy się w 75 l. John Deree 7810 ceniony jest przez rolników ze względu na swoją wytrzymałość. Model ten znaleźć można wpisując w wyszukiwarce hasło Mascus - Ogłoszenia ciągników.
Fendt 816 Favorit
Kolejnym modelem, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją niską awaryjność jest Fendt 816. Model ten produkowany był w latach 1997-1999, lecz nadal doskonale spełnia swoje zadania. Przeznaczony jest głównie do pracy w dużych gospodarstwach rolnych. Z tego powodu posiada 6-cylindrowy silnik o pojemności 6,9 l i mocy maksymalnej 170 KM.
Traktor wyposażony jest w manualną skrzynię biegów, a także w amortyzowaną przednią oś i tylny TUZ o udźwigu 8 ton. Model ten posiada także dobrze wyciszoną kabinę. Ma ona poziom głośności na poziomie 72 dB. Fendt 816 słynie z mało awaryjnego, wytrzymałego silnika. Ciągnik ma długość 494 cm oraz wysokość 310 cm.
Case IH Magnum 7250
Bardzo cenionym pod kątem wytrzymałości modelem jest również Case IH Magnum 7250. Posiada on największą moc ze wszystkich opisywanych ciągników. Wynosi ona 267 KM. Ciągniki z tej serii produkowane były w latach 1994-1997. To, co je wyróżnia to nietypowa konstrukcja kabiny, która nie posiada prawych drzwi. Modele te wyposażone są także w wyświetlacz digital, a także skrzynię biegów dysponującą 24 biegami w przód i 6 w tył.
Wrażenie robić może waga traktora, która wynosi 8 ton. Moment obrotowy wynosi 1000 Nm, moc sięga prawie 270 KM, a udźwig TUZ przekracza wagę samego ciągnika. Pewną wadę tego modelu może stanowić dosyć mały zbiornik paliwa, którego pojemność wynosi jedynie 360 l. Sama maszyna jednak odznacza się dużą wytrzymałością i jest użytkowana przez rolników przez wiele lat.
Czy warto kupować używane ciągniki rolnicze?
Powyższe przykłady pokazują, że nie trzeba posiadać nowego ciągnika rolniczego, aby spełniał on swoją rolę i służył przez długie lata. Bardzo wielu rolników świadomie stawia na starszy sprzęt argumentując to jego jakością i wytrzymałością. Zakup używanej maszyny rolniczej posiada zarówno zalety, jak i wady. Jakie są plusy takiego rozwiązania?
Pierwszą zaletą jest oczywiście cena, która jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku nowych modeli. Mniej oczywistym plusem jest łatwość w naprawie. Starsze modele traktorów są prostsze w budowie, nie posiadają skomplikowanej elektroniki, a więc ich naprawa jest mniej wymagająca. Zdecydowanie łatwiej jest także znaleźć do nich części zamienne. Niektóre naprawy mogą okazać się na tyle prozaiczne, że doświadczony rolnik poradzi sobie z nimi sam.
Zakup używanych modeli posiada także wady. Decydując się na zakup nowego traktora mamy możliwość wybrania podzespołów dopasowanych do warunków naszej pracy. Takiej możliwości nie daje zakup używanej maszyny, zwłaszcza kiedy jest ona starszej daty. Jeżeli jednak nie potrzebujemy specjalistycznych podzespołów, a zależy nam na prostej, solidnej maszynie to wybór używanego modelu będzie dobrym pomysłem.
O czym pamiętać przy zakupie używanego ciągnika?
Decydując się na zakup używanej maszyny należy zwrócić uwagę na szereg różnych elementów. Najważniejszym kryterium wyboru jest dostosowanie ciągnika do potrzeb swojego gospodarstwa rolnego. W doborze parametrów traktora pomogą internetowe wyszukiwarki.
Absolutnie kluczowym elementem jest oczywiście sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na oś przednią i tylną, a także układ kierowniczy. Jest to podstawa bezpiecznej jazdy. Bardzo ważne jest również sprawdzenie działania silnika czy jest on w pełni sprawny. Zadbać należy także o zgromadzenie dokumentów potrzebnych do rejestracji.