Obsługą miejskich pasiek zajmie się Piotr Robaszek, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie. - Uli mamy 5, a to oznacza, że mamy 5 rodzin pszczół - mówił. - Moje obowiązki będą polegały na przeglądzie rodzin, dokładaniu ramek, odwirowaniu miodu i rozlaniu go do słoiczków.
To, ile miodu wyprodukują pszczoły zależy od wielu czynników - m.in. pogody. Możemy się spodziewać ok. 10 litrowych słoików miodu z każdego ula. - W mieście nasze pszczółki będą bezpieczne, bo tutaj nie stosuje się żadnych oprysków, tak jak w rolnictwie – dodał Robaszek.
Jeśli z powierzchni ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostanie tylko 5 lat życia – tę znaną mądrość wzięły sobie do serca władze naszego miasta. Otwarcia pierwszej miejskiej pasieki w Piotrkowie Trybunalskim dokonał oczywiście prezydent miasta. - To inicjatywa, która ma na celu wskazanie postaw ekologicznych, zachęcenie do tego, aby zakładać pasieki, zwłaszcza w miastach – mówił Krzysztof Chojniak. - Miód jest oczywiście słodki i smaczny, ale to nie jedyny powód, dla którego podejmujemy te działania. Pszczoły wpływają na to, że plony, roślinność są bardziej bujne. Warto zapraszać pszczoły do swoich ogrodów, one nam się odwdzięcza nie tylko miodem.
Sztokholm, Kopenhaga, Nowy Jork, Warszawa – wszystkie te miasta mają swoje pasieki, np. na dachach budynków.
Pszczelarzem amatorem jest radny Piotrkowa Piotr Masiarek. - Od 4 lat moim hobby jest pszczelarstwo. Nie sądziłem, że może to sprawiać aż tyle przyjemności. Przy obcowaniu z pszczołami trzeba wykazać się nie lada spokojem, nie wolno się denerwować, bo pszczoły to wyczuwają i mogą użądlić. Później jest oczywiście satysfakcja z zebranego miodu.
Kilka ciekawostek na temat pszczół przekazał nam pszczelarz senior Czesław Kobędza, który w branży pszczelarskiej działa od 50 lat. Oto one:
1. Pszczoły żyją na Ziemi od 22 mln, człowiek tylko 900 tys. lat.
2. Pszczoła ma 2000 razy lepszy zmysł powonienia od człowieka.
3. Nie atakują ludzi, ale jeśli człowiek stanie w miejscu, w którym one wyznaczyły sobie trasę, to… mogą się zdenerwować. Trzeba im ustąpić, by nie doszło do kolizji.
4. Pszczoła żyje... 500 km – dokładnie taki dystans przetrwają jej skrzydełka, później po prostu się zużywają, wtedy pszczoła pada, bo skrzydła nie są w stanie utrzymać jej ciężaru. Ginie, często wracając do ula z ładunkiem.
5. Pszczoła jest miernikiem czystości środowiska.