Kontrolują hodowców drobiu w powiecie piotrkowskim

Czwartek, 16 marca 201760
Podobno kontrolują gospodarstwa przy pomocy dronów. Podobno kamera sprawdza z góry, czy przypadkiem kury nie chodzą samopas po posesji. Podobno na hodowców drobiu nakładane są wysokie mandaty.
Kontrolują hodowców drobiu w powiecie piotrkowskim

Takie informacje docierają do nas od mieszkańców gminy Moszczenica. - Ludzie boją się, że jak nie wpuszczą kontroli na podwórko, to ich posesję skontroluje dron, a potem i tak dostaną mandat - mówi mieszkaniec naszego powiatu. - Podobno rząd w ten sposób szuka pieniędzy na 500+.

 

O co to całe zamieszanie? Powodem jest rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju z 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

Wszystko więc przez ogniska wirusa ptasiej grypy. Rozporządzenie nakłada szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.

 

- Zgadza się, kontrolujemy – mówi nam Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii. - Ale dronów naprawdę nie mamy. Nasze kontrole wyglądają tradycyjnie, po prostu wchodzimy na posesję i sprawdzamy.

 

Jakie warunki musi spełnić gospodarz hodujący drób? Po pierwsze musi poinformować inspektorat weterynarii (wystarczy telefonicznie), ile sztuk drobiu posiada i jaki to gatunek, np. 15 kur. Drób musi być pojony i karmiony w zamkniętym pomieszczeniu. Do tego przed drzwiami do kurnika musi być umieszczona mata dezynfekcyjna – to może być np. stary dywan nasączony środkiem dezynfekującym.

 

Takich kontroli inspektorat przeprowadza w naszym powiecie od kilkunastu do kilkudziesięciu tygodniowo. Kontrolujący mają prawo wejść na posesję o każdej porze dnia i nocy. - To nie jest wymierzone przeciwko rolnikom – zaznacza Paweł Śpiewak. - Te wymogi zostały wprowadzone dla dobra rolników.

 

Grzywna, nakładana przez inspektorat weterynarii w drodze decyzji administracyjnej, może sięgać nawet 800 zł.

 

 

 

 Hodowcy drobiu powinni:

- wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane,
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
- czyścić i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
- dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności,
- wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, a w przypadku braku niecek dezynfekcyjnych - przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób oraz stale utrzymywać wyłożone maty lub niecki dezynfekcyjne w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego,

- przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.


Zainteresował temat?

2

3


Zobacz również

Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

okok ~okok (Gość)18.03.2017 09:55

Jak można przy wszechobecnie latającym rodzimym i wędrującym ptactwie uważać, że nakaz zamykania np. kur przyniesie jakiś skutek.
Jajeczka z wolnego wybiegu będą drogie!!!!! ...i dostępne tylko w szarej strefie.

40


$$$ ~$$$ (Gość)18.03.2017 00:30

A mi jakiś fruwający drób nad oś. Wyzwolenia zas,,ał całe auto. Sądząc po rozmiarach "szkód" musiały to być jakieś lotne strusie. Trzy dychy ptaszkom pod ogon poszły

20


Witek ~Witek (Gość)16.03.2017 11:34

Pisowska dyktatura wykańcza polska wieś takich głupot od wieków nie było w tym kraju z drugiej strony rząd chce wprowadzać spółdzielnie produkcyjne czyli stawia na kułaków .Przypomnę z opowieści dziadka ,ze w Polichnie po wojnie sółdzielnię tworzono pod przymusem i nic z tego nie wyszło..Ludzie muszą odsunąć PIS od koryta dosyć niszczenia wszystkiego na polecenie Brukseli .Myślałem ,że ten rząd ma trochę oleju w głowach ale jak widać sa gorsi od okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej

710


Kuchar ~Kuchar (Gość)17.03.2017 23:48

Chory kraj chore państwo. Brak słów a rondo sulejowskim 4 miliony z unii ale okradają

30


rolnik ~rolnik (Gość)16.03.2017 19:30

Wies oddala głosy na pis Bardzo dobrze wiesniaka

311


iiiii ~iiiii (Gość)16.03.2017 19:37

Dla wszystkich "inteligentów" którzy twierdzą, że to wina PiSu: te wymogi wynikają z członkostwa Polski w UE. Gdybyśmy tego nie wprowadzili to koledzy Tuska nałożyliby na nasze mięso i jaja embargo. Podziękujcie Tuskowi i Bieńkowskiej.

82


mom ~mom (Gość)17.03.2017 09:27

Cytuję:
kontrolujemy – mówi nam Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii


Panie weterynarzu, kiedy rozpocznie Pan walkę z największymi nosicielami ptasiej grypy którymi są miejskie: gołębie, tzw. cukrówki, wróble, gawrony i wrony itd. ............ właśnie te ptaki są największymi nosicielami.
Ponadto nie posiadają właścicieli których można karać i na których można się wyżywać.
To jest miejsce do popisu dla Pana i podległych Panu służb. ............. ukłony.

82


kb ~kb (Gość)17.03.2017 07:08

Czyli że...
- nie będzie jaj od kur z wolnego wybiegu! ;)

70


zuber ~zuber (Gość)17.03.2017 01:16

OK, kontrolują hodowców drobiu w powiecie piotrkowskim. A kto skontroluje hodowcę nienawiści w Piotrkowie?

24


Santa Cruz ~Santa Cruz (Gość)16.03.2017 13:42

A jak to się ma do hodowców gołębi w mieście?W tym roku sobie nie polatają?

200


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat