Takie informacje docierają do nas od mieszkańców gminy Moszczenica. - Ludzie boją się, że jak nie wpuszczą kontroli na podwórko, to ich posesję skontroluje dron, a potem i tak dostaną mandat - mówi mieszkaniec naszego powiatu. - Podobno rząd w ten sposób szuka pieniędzy na 500+.
O co to całe zamieszanie? Powodem jest rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju z 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Wszystko więc przez ogniska wirusa ptasiej grypy. Rozporządzenie nakłada szereg wymogów dotyczących utrzymywania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.
- Zgadza się, kontrolujemy – mówi nam Paweł Śpiewak, powiatowy lekarz weterynarii. - Ale dronów naprawdę nie mamy. Nasze kontrole wyglądają tradycyjnie, po prostu wchodzimy na posesję i sprawdzamy.
Jakie warunki musi spełnić gospodarz hodujący drób? Po pierwsze musi poinformować inspektorat weterynarii (wystarczy telefonicznie), ile sztuk drobiu posiada i jaki to gatunek, np. 15 kur. Drób musi być pojony i karmiony w zamkniętym pomieszczeniu. Do tego przed drzwiami do kurnika musi być umieszczona mata dezynfekcyjna – to może być np. stary dywan nasączony środkiem dezynfekującym.
Takich kontroli inspektorat przeprowadza w naszym powiecie od kilkunastu do kilkudziesięciu tygodniowo. Kontrolujący mają prawo wejść na posesję o każdej porze dnia i nocy. - To nie jest wymierzone przeciwko rolnikom – zaznacza Paweł Śpiewak. - Te wymogi zostały wprowadzone dla dobra rolników.
Grzywna, nakładana przez inspektorat weterynarii w drodze decyzji administracyjnej, może sięgać nawet 800 zł.
Hodowcy drobiu powinni:
- wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane,
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
- czyścić i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem,
- dokonywać codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności,
- wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, a w przypadku braku niecek dezynfekcyjnych - przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób oraz stale utrzymywać wyłożone maty lub niecki dezynfekcyjne w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego,
- przechowywać paszę dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.