Czym są te kontrakty i skąd ich popularność?
Powstały one na londyńskiej giełdzie w latach 90. XX wieku. Użyto ich wówczas w tzw. Funduszu hedgingowym. Stosunkowo szybko okazało się , że CFD umożliwiają obracanie wieloma towarami naraz, a nie tylko walutami bądź akcjami, i są bardzo płynne. Wkrótce kontrakty na różnice kursowe zyskały dużą popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.
Obecnie kontrakty CFD są notowane na wielu giełdach w różnych zakątkach świata, między innymi na:
American Stock Exchange w USA
London Stock Exchange w Wielkiej Brytanii
Euronext Amsterdam w Holandii
Euronext Brussels wBelgii
Australian Stock Exchange Ltd. W Australii.
Inne kraje, gdzie CFD cieszą się dużym obrotem, to między innymi Szwajcaria, Niemcy, Polska, Szwecja, Norwegia, Luksemburg, Włochy, Cypr, Kanada, Japonia, Singapur.
Kontrakty CFD są , upraszczając, umową między dwiema stronami. Przedmiotem transakcji czyli aktywami bazowymi, mogą być waluty, indeksy, akcje, obligacje, oraz różne towary i surowce - najczęściej: platyna, złoto, miedź, ropa, benzyna, olej opałowy, cukier, ryż, soja, pszenica, kakao. Jak widać, jest to szeroki zakres aktywów bazowych.
Kontrakty CFD są atrakcyjne dla inwestorów, gdyż pozwalają zawrzeć transakcję, opierając się jedynie o przewidywaną cenę, bez konieczności posiadania aktywów bazowych. Poza tym cechuje je duża płynność I elastyczność, związana z tym, że kontrakty te nie mają z góry ustalonej daty zamknięcia umowy. Mimo iż powstały na tradycyjnej giełdzie, dawno temu wymknęły się z jej kanonów I obecnie są dostępne w ramach rynku pozagiełdowego, tzw OTC (z ang. Over the counter). Dzienny obrót na rynku OTC zwykle jest dużo większy niż na giełdzie ograniczonej chociażby godzinami otwarcia zamknięcia; dodatkowo, dzięki zastosowaniu innowacyjnych platform transakcyjnych takich jak chociażby Platforma CMC Markets, transakcje można przeprowadzać przez Internet nie ruszając się z domu.
Kontrakty CFD charakteryzuje niski depozyt zabezpieczający, czyli koszty początkowe, jakie musi ponieść inwestor, aby otworzyć pozycję. Jest to zachęta dla początkujących traderów, aby zaczęli przygodę z rynkiem OTC; niskie wymagania finansowe umożliwiają im też wejście na rynek finansowy.
Niskie koszty początkowe wiążą się ściśle z dźwignią finansową. Jest to kuszące, acz nieco ryzykowne rozwiązanie. Mianowicie, im większą kwotą dysponuje inwestor na początku, tym więcej towaru/walut itp. i może kupić i teoretycznie zarobić na tym wielokrotnie więcej, niż zainwestował. Ale nie da się przecież całkowicie przewidzieć dynamicznych zmian I trendów, nieprzerwanie zachodzących na światowych rynkach, zwłaszcza w przypadku obracania walutami. I tu widać ryzyko, jakie niesie ze sobą dźwignia finansowa- im większa ona jest, tym jednocześnie wzrasta ryzyko poniesienia strat. Najlepiej, aby nabrać najpierw trochę doświadczenia z rynkiem OTC, aby móc zacząć “bawić się” dźwignią wyższą niż 1:50.
Mimo pewnego stopnia ryzyka, kontrakty CFD z roku na rok zyskują więcej zwolenników I powoli stają się coraz większą konkurencją dla tradycyjnych kontraktów terminowych. Są od nich płynniejsze, łatwiej dostępne dla nowych traderów, oferują szeroki zakres aktywów. Także ich międzynarodowy charakter I niskie prowizje przyciągają inwestorów na całym świecie.