Koniec remontu wieży ciśnień przesunięty

Strefa FM Piątek, 05 września 200812
Piotrkowianie zobaczą nowe oblicze remontowanej wieży ciśnień w drugiej połowie września-zapewnia Małgorzata Majczyna dyrektor Biura Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Pierwotnie prace miały być zakończone do końca sierpnia.
foto. R. Różyckifoto. R. Różycki

Skąd więc ten kilkutygodniowy poślizg?
- Ten termin wydłużył się ponieważ trzeba było wykonać dodatkowe elementy gzymsu, które początkowo autorzy projektu uznali za trwałe, ale trzeba jednak było je wykonać od nowa - wyjaśnia dyrektor Majczyna.
Obecnie są wykonywane prace związane z kolorystyką obiektu. Odbiór końcowy ma nastąpić 10 września, ale nie wiadomo jeszcze, czy do tego czasu uda się zakończyć wspomniane czynności.
Podczas remontu nastąpiły zmiany przede wszystkim elewacji: uzupełniono tynki, wykonano gzymsy, wymieniono dach, a także drzwi wejściowe i okna. Remont zabytku wyniesie blisko milion złotych, wg wcześniejszych ustaleń miał kosztować 870 tys. złotych. 
Małgorzata Majczyna podkreśla, że jest to remont tylko elewacji. Nie ma szans jak na razie, aby w tym miejscu powstała kawiarenka, czy punkt widokowy.
- Jest to bardzo skomplikowane, ponieważ w środku wieży znajduje się stalowy zbiornik o grubości od 10 do 20 centymetrów. Jego demontaż mogłby spowodować, że budowla straciłaby stabilność. Koszty jego usunięcia i zagospodarowania środka z pewnością przewyższałyby efekty. Nie wykluczam jednak, że być może pojawi się kiedyś jakiś pasjonat, który wydzierżawi wnętrze wieży i wtedy być może powstanie coś ciekawego - mówi dyrektor.
Obecnie wydzierżawiony jest taras, gdzie znajdują się trzy anteny: telefonii komórkowych i telewizji. Z tego powodu, jak i zarówno z braku stabilnych schodów, które prowadzą na górę taras nie jest udostępniony dla mieszkańców.
Przypomnijmy, że wieżę ciśnień oddano do użytku w 1927 roku wg projektu Władysława Leszka Horodeckiego. Budowa została sfinansowana z pożyczki zaciągniętej w nowojorskiej firmie "Ulen & Company". Inwestycja miała unowocześnić infrastrukturę oraz podnieść standardy sanitarno - zdrowotne. Wieża miała być częścią sieci wodno kanalizacyjnej Piotrkowa, dlatego ulokowano ją w samym centrum miasta. Swoją żywotność w formie czynnej zakończyła bardzo szybko. W latach 50' ubiegłego wieku stała się bezużyteczna.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xx ~xx (Gość)05.09.2008 12:20

Czy teraz będzie można tam wejść, zobaczyć jak to wygląda od wewnątrz? A może będą tam jakaś gastronomia z widokiem na panoramę miasta. Bo jeżeli nie to poco wydawać kasę na odmalowanie tej wieży. Czyżby kolejny "murek" tylko do przejścia dla władz miasta a nie do przejścia dla zwykłych ludzi.

00


Shazza ~Shazza (Gość)05.09.2008 12:20

Uważam, że wieżę ciśnień należy zagospodarować. W moim przekonaniu to świetne miejsce na restaurację. Na jej potrzeby można wykorzystać też przyległe tereny. Razem z restauracją mógłby funkcjonować także punkt widokowy.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat