Advertisement

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Czy to dobry pomysł?

Strefa FMKraj Poniedziałek, 12 lipca 2021389742
W walce z pijanymi kierowcami chcemy iść coraz dalej. Kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że prowadzi prace nad zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców, w tym nad konfiskatą ich pojazdów. Czy to dobre rozwiązanie?
fot.pixabay.com fot.pixabay.com

Kolejne propozycje zaostrzenia kar dla pijanych kierowców pojawiły się tuż po tragicznym wypadku niedaleko Stalowej Woli. Przypomnijmy: kierujący audi S7, prawdopodobnie podczas wyprzedzania, uderzył w jadące z naprzeciwka audi A4, którym podróżowało małżeństwo z dzieckiem. Kobieta i mężczyzna zginęli na miejscu. 2,5-letni chłopiec został przewieziony do szpitala. Sprawca wypadku miał 1,7 promila alkoholu w organizmie.


Ta tragedia poruszyła całą Polskę i jak zwykle w tego typu przypadkach głośniej o surowszych karach za jazdę pod wpływem.


"Na kierowców łamiących przepisy najbardziej skutecznie działają sankcje odczuwalne finansowo. Dlatego należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby w przypadkach, gdy kierowca miał ponad jeden promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - ofiara lub ofiary śmiertelne" – brzmi oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Tadeusz Zagajewski mówił w Maglu, że w Polsce brak jest kampanii społecznej z prawdziwego zdarzenia.

 

- Kampanii, która rzeczywiście odstrasza pijanych przed wsiadaniem za kierownicę. To nie mogą być tylko slogany i hasła, to musi być działanie prewencyjne, ale długotrwałe i skuteczne. Czy konfiskata samochodu jest takim rozwiązaniem?

 

No właśnie – jest czy nie jest? Jak uważacie?

 

 

 


Zainteresował temat?

4

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wojciech ~wojciech (Gość)12.07.2021 21:40

Samochody zabierać kierowcom, rowerzystom zabierać rowery, żeglarzom zabierać żaglówki, nożownikom zabierać noże, dusicielom ucinać ręce lub zabierać paski i szaliki, oszustom internetowym zabierać komputery. Taką logiką posługują się inteligentni inaczej z pisu.

68


Dość ~Dość (Gość)14.07.2021 07:53

Wróciła komuna. Ato zabierać dopiero gdy nie ma na wysoki mandat. Te pomysły rodem z komuny, zasrają nam codzienne życie. Były wyborca PIS-u.

12


gość989 ~gość989 (Gość)14.07.2021 07:05

Kara powinna mieć na celu zmianę postępowania a nie niszczenie człowieka. U nas np. walka z alkoholizmem polega na otwieraniu coraz większej ilości sklepów z alkoholem.

10


Tewu ~Tewu (Gość)13.07.2021 21:03

Geniusze ! Po prostu sami geniusze pracują w MS.
Proponuję tym geniuszom otwarcie popularnej strony internetowej, zajmującej się handlem samochodami. Jako jedyne kryterium wyszukiwania wpisać 2000 zł. i zerknąć na ilość ogłoszeń. Uzyskany wynik pomnożyć conajmniej przez 15 i wtedy uzyskacie dowód na swój geniusz.

12


ads ~ads (Gość)13.07.2021 17:01

a jak zatrzymam pijanego policjanta to mogę mu zabrać broń??

34


Grip ~Grip (Gość)13.07.2021 09:56

Bezwzględna kara pozbawienia wolności. W zależności od okoliczności, czy kierowca został zatrzymany do rutynowej kontroli aż po zdarzenie na drodze groźne lub mniej groźne - długość kary. Np rutynowa kontrolę, kierowca na bani - bezwzględny rok pierdzenia w pasiaki itd.

32


Antianti14 ~Antianti14 (Gość)12.07.2021 23:22

Co ja powiem prezesowi MZK, jak skonfiskują mi autobus z ludźmi razem??? :) :) :)

66


j. ~j. (Gość)12.07.2021 17:40

Nie wiem, czy to dobry pomysł, bo samochód może być nie jego, ale dobre by było może... porządne pałowanie! Chlałeś, albo ćpałeś i usiadłeś za kółkiem? Na komendę, na dołek i... łubudu! Może to by nauczyło tych złamanasów rozumu!

36


łosiedlowy łoś ~łosiedlowy łoś (Gość)12.07.2021 23:37

Prawo nie powinno być zmieniane pod wpływem emocji wynikających z jakiegoś zdarzenia, tylko powinno być dobrze przemyślane. Ta propozycja zmiany przypomina nakaz odśnieżania dachów po zawaleniu się pewnej hali w Katowicach. Wtedy wszyscy ruszyli do odśnieżania dachów, nawet tych, którym obecność śniegu nie zagrażała. Nawet spadziste odśnieżali. Niejeden odśnieżający przy okazji spadł z dachu i się połamał, a wiele dachów (przykład: piotrkowski Relax) podczas odśnieżania podziurawiono...
Prawo powinno być przemyślane, logiczne i stabilne, a nie tworzone i zmieniane ad hoc.
Efekt tych zmian może być taki, że każdy kierowca-pijus będzie miał dwa samochody - jeden droższy do jazdy na trzeźwo i drugi szrot do jazdy na bani. Tylko czy wraz z nowym prawem przybędzie miejsc parkingowych?
A co do propozycji, to zastanówcie się, czy robiąc zamęt wokół tej zmiany, nie chcą przykryć czegoś innego?
I pytanie, co będzie jeśli wypadek spowoduje jadący na bani kierowca autobusu? Skonfiskują miastu autobus? Pamiętacie sprawę nawalonego motorniczego z Łodzi, co rozjechał kobiety na przejściu? Teoretycznie i tramwaj można skonfiskować... Ostatnio było głośno o naćpanym kierowcy karetki, bodajże we Wrocławiu, o ile dobrze pamiętam. Wypadku nie spowodował, ale gdyby spowodował? Czy będzie można w takich przypadkach konfiskować karetki?
I dlaczego akurat 1 promil ma być granicą, a nie np. 0,8, albo 1,2?

43


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.07.2021 21:38

A co wtedy kiedy np. Pan Policjiant albo jakiś wójt albo prezydent będzie jechał autem służbowym, w sumie dobry pomysł bo by pieszo musieli chodzić, gorzej jak by trafili jakiegoś tira ze świniami na kipie a kierowca promil i co wtedy, tuczniki też na dołek?

35


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat