- Wiele narzędzi leży po stronie władz parlamentarnych, ale w miarę swoich możliwości staramy się robić wszystko, aby ściągnąć do Piotrkowa kolejnych przedsiębiorców, którzy ulokowaliby tutaj swój kapitał - podkreśla prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak.
Wg magistratu, o atrakcyjności inwestycyjnej miasta najlepiej świadczą prace, które inwestorzy w mieście wykonują. W wielu częściach Piotrkowa Trybunalskiego powstają nowe budynki handlowo-usługowe oraz mieszkaniowe. Do tego swoją działalność rozwijają przedsiębiorcy, którzy w Piotrkowie zainwestowali kilka lat temu. Najlepszym tego przykładem jest niemiecka firma Haering, która w ubiegłym roku zakończyła budowę drugiej hali produkcyjnej, w której zatrudnienie znalazło dodatkowo około 600 osób. – To oczywiście dobre wieści, ale my nie spoczywamy na laurach i czynimy kolejne kroki, których zadaniem jest pobudzenie aktywności gospodarczej w mieście – komentuje prezydent i wylicza realizowane w ostatnim czasie inicjatywy.
W Piotrkowie funkcjonuje uchwała „de minimis”, która pozwala na zwolnienie z podatku od nieruchomości firmy, które zainwestują określoną pulę pieniędzy bądź zatrudnią nowych pracowników. Dodatkowo utworzono także tzw. Piotrkowską Strefę Aktywności Gospodarczej, która jest nowatorskim pomysłem w skali całego kraju. W jej skład wchodzi pięć nieruchomości, które przeznaczone są do wydzierżawienia na okres dziesięciu lat. Cena wywoławcza wynosi zaledwie 10 groszy za metr kwadratowy powierzchni. – W pierwszym przetargu wydzierżawiliśmy jedną działkę, obecnie pracujemy nad rozstrzygnięciami drugiego przetargu – zaznacza Krzysztof Chojniak.
Prezydent zwraca także uwagę na projekt „Młode Stare Miasto”, który ma być sztandarową inicjatywą najbliższych lat. Projekt ma połączyć działania miasta i przedsiębiorców, a jego celem jest „pobudzenie do życia” najstarszych części Piotrkowa, czyli Starego Miasta i Podzmacza. - Chcemy, aby ten rejon stał się miejscem zamieszkania, przedsiębiorczości, rekreacji i rozrywki. Mamy już wyznaczony plan, który przez kolejne lata chcemy realizować – podkreśla prezydent.
Jednym z priorytetowych zadań tego projektu jest budowa nowych kamienic komunalnych, które miałyby się znaleźć na Podzamczu. Pierwszeństwo w nabywaniu tych lokali miałyby młode małżeństwa z dziećmi i osoby do 35 roku życia. Budowa pierwszego budynku ma wystartować już w przyszłym roku przy ulicy Garncarskiej. Mieszkaniowa rewitalizacja będzie możliwa tylko dzięki wspólnej pracy Urzędu Miasta i przedsiębiorców, dlatego w tym rejonie czekają także działki, na których inwestycje mogliby realizować deweloperzy.
„Młode Stare Miasto” to nie tylko mieszkania. Zadaniem projektu jest pobudzenie aktywności gospodarczej w tym rejonie, dlatego miasto już rozpoczęło realizację kolejnej części projektu. Skierowana jest ona do osób prowadzących bądź chcących rozpocząć działalność gospodarczą. Ogłoszono przetargi na najem lokali użytkowych po preferencyjnych stawkach na terenie Podzamcza i Starego Miasta. Do wydzierżawienia jest 12 lokali o różnej wielkości, a stawka czynszu w pierwszym roku będzie wynosić zaledwie 6,50 zł za metr kwadratowy! Przetargi już 22 i 29 października (szczegóły na www.piotrkow.pl).
Czy klimat dla przedsiębiorców w naszym mieście rzeczywiście się ociepla? Czekamy na Wasze komentarze.
- Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
- ZUS: Niemal 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. Kolejne w przygotowaniu
- Wigilia dla osób samotnych w SWPA "PAŁACYK"
- Tradycyjna szopka w Klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie
- Potrącenie rowerzysty w Piotrkowie
- Nikodem i Maja w Piotrkowie. Aleksander i Laura w Bełchatowie
- Sześć zarzutów kradzieży dla 34-latka
- Łódzkie z rekordowym budżetem
- Wypadek w Milejowie, kolizja w Kamocinie