Kioski na ulicach Piotrkowa. Czy przechodzą już do historii?

Strefa FM Sobota, 20 stycznia 202434
W ostatnich kilkunastu latach popularność kiosków na terenie całej Polski znacząco spadła. Natomiast w Piotrkowie znajdziemy jeszcze takie punkty. Temat znikających kiosków poruszony został na antenie radia Strefa FM w programie „Magiel”.
fot.: K. Rudzki fot.: K. Rudzki

Słabnące zainteresowanie wśród społeczeństwa robieniem drobnych zakupów w kioskach powoduje, że wielu właścicieli jest zmuszonych zamknąć takie punkty. Prowadzenie takiej działalności nie ułatwiają rosnące ceny.

Jest coraz ciężej z tego względu, że cały czas są podnoszone koszty utrzymania takiego kiosku. Przez to nie mogę m.in. zatrudnić pracownika. Jest coraz gorzej – mówi Adrian Zygmuntowicz, właściciel prowadzący kiosk przy ul. Wyzwolenia. - Sprzedajemy też coraz mniej prasy. Cały czas prasa staje się taką niszą sprzedażową, gdyż mamy rozwinięty internet. Jest teraz dużo klientów, którzy właśnie z niego korzystają. U nas stałymi konsumentami są osoby starsze, dzięki którym jesteśmy się jeszcze w stanie utrzymać na rynku – dodaje Adrian Zygmuntowicz.

Jak podkreślają właściciele kiosków, obecnie zdecydowaną większość klientów stanowią osoby powyżej 50. roku życia. Najczęściej kupują oni papierosy, zakłady totalizatora sportowego, czy opłacają rachunki. Dodają także, że w porównaniu do ubiegłych lat asortyment nie zmienił się znacząco.

 

Na temat kiosków mieszkańcy z chęcią wypowiadali się na Facebookowym profilu „Magiel – audycja radiowa”. Komentujący wskazują na podobne przyczyny słabnącej kondycji kiosków, co ich właściciele 

Gazet nie kupujemy, bo mamy internet w telefonie, na komputerze. Biletów nie kupujemy, bo mamy darmowe przejazdy, bilety miesięczne, samochody. Czasopisma, kosmetyki, papierosy kupujemy w dyskontach na zakupach w centrach handlowych. Kioski nie utrzymają się długo na sprzedaży okazjonalnej samych biletów, papierosów i innych rzeczy – pisze pan Marcin. 

 Mieszkańcy zwrócili uwagę także na specyficzny klimat, jaki wytwarzał się wokół kiosków. 

Brakuje ich na ulicach. Moim zdaniem zostały wyparte przez salony prasowe. W kioskach można było kupić nie tylko prasę czy bilety, ale również wiele innych rzeczy. Taki mały sklepik wielobranżowy. Klienci kiosków mogli się wygadać na każdy temat. Pracownicy kiosków czasem byli jak terapeuci – pisze pan Michał. - Był taki kiosk na Kwiatowej, naprzeciwko "fabryczki". Przywieźli papier toaletowy... I cyk kolejka… Przywieźli krem nivea... I cyk kolejka... I piękne skakanki z licznikiem... sama kupiłam. Cóż to za magiczna chwila była... - pisze pani Izabela.

A czy piotrkowianom zdarza się jeszcze korzystać z usług kiosków. Zapytaliśmy ich oto:

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zalesicka street ~Zalesicka street (Gość)21.01.2024 22:39

Rynek się zmienia, oczekiwania klientów także... a kioski od lat się nie zmieniają. Często ceny towarów są zaporowe, a wybór kiepski. Przykład z życia wziety: krem do rąk w kiosku 5.50 zł... identyczny w markecie 3.50. Może warto pomyśleć, jak rozwinąć ten biznes i zaproponować klientom coś, czego nie oferuje konkurencja? Druga sprawa, to sąsiedztwo marketów? Jaki jest sens istnienia kiosku, gdy naprzeciwko jest gigant handlowy, a kilka kroków dalej sklepik osiedlowy oraz kumkająca sieciowka?Może warto przenieść kiosk w miejsca, gdzie jest mniejsza konkurencja?

31


Skasować kioski, ~Skasować kioski, (Gość)21.01.2024 11:40

a w ich miejsce przywrócić budki z piwem. Takie estetyczne, na zielono malowane... Niech wokół nich znów rozkwitnie życie towarzyskie! Kto podziela takie marzenie?

12


Ada ~Ada (Gość)21.01.2024 17:44

Dać lewaka czas to nic nie będzie euro będzie i będziecie się cieszyli

00


PGR ~PGR (Gość)21.01.2024 17:37

Było kilka takich kultowych dla mnie:
-koło kościoła NMP
-Sulejowska koło Kapczyńskich
-Kostromska koło grzybka
-Wyspiańskiego -Szkolna
-Daniłowskiego

10


goœć_znawca ~goœć_znawca (Gość)20.01.2024 10:37

Kioski są jak najbardziej potrzebne. To nie ludzie zadecydowali o ich likiwiadacji a władza.

72


Pamiętam1 ~Pamiętam1 (Gość)20.01.2024 17:51

https://m.retro.pewex.pl/471892
Takie kioski stały w 1976 roku na skrzyżowaniu Łódzkiej (d. Barlickiego) i Topolowej (d. Paplińskiego) oraz na skrzyżowaniu Słowackiego i Sienkiewicza, przy skwerku, a obok niego podwójna budka telefoniczna. Nie oceniam. Tak było.

20


Grazynna ~Grazynna (Gość)21.01.2024 12:54

Jak by zapytał teraz młodzież jaka prasę zna czyli jakie gazety to zielonego pojęcia nie mają nawet jak gazeta wygląda teraz rodzice piszą zwolnienia z wf kupują cipsy smartfon w rękę i to jest w prowadzanie w życie

20


jacuś ~jacuś (Gość)21.01.2024 11:37

i bardzo dobrze.
Te relikty epoki zamknąć i postawić automaty z maryśką.

06


The end ~The end (Gość)20.01.2024 22:42

Wsio jest likwidowane teraz internet,wychowuje dzieci brak kultury nie ma kto nauczyć i kto przekazać teraz to jest nagrać kogoś wstawić pośmiać się itd a jak pomoc potrzebna to najpierw nagrać a może później o pomoc zadzwonić

30


Adamu ~Adamu (Gość)20.01.2024 22:16

Tera są Żabki, młodzież tam kupuje za grubą kasę!

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat